В оточенні ідіотів, або Як зрозуміти тих, кого неможливо зрозуміти - Томас Еріксон
СКЛАДНІ КОМБІНАЦІЇ
Водночас серед усіх варіантів можна виділити дві надзвичайно складні комбінації. Така складність зовсім не означає, що ці люди не зможуть працювати разом. Йдеться про те, що процес їхньої комунікації містить складнощі, які потрібно враховувати. Одним із можливих рішень є підвищення рівня самосвідомості в обох.
Подивіться на ілюстрацію вгорі. Перша колонка під кожним кольором відображає, що саме людина відзначає у власній поведінці — і позитивне, і негативне. Ліва колонка відображає, як повна протилежність першої людини сприймає її характер у менш сприятливих обставинах. Мабуть, ви потрапляли в ситуацію, коли когось заочно називали нудним, а при вашій зустрічі з цією людиною ви розуміли, що перед вами постає цікава особистість з неординарними думками. Хто має рацію, а хто ні? Залежно від того, кого запитувати.
Проблема полягає у взаємодії між певним кольором та його протилежністю. Позитивний образ відображає враження людини про саму себе. Негативний є відображенням того, як цю людину відчувають ближні. Наше бачення відрізняється.
ОТОЖ ВИНИКАЮТЬ СЕРЙОЗНІ ПРОБЛЕМИ
Об’єднання в одній команді ЧЕРВОНИХ та ЗЕЛЕНИХ — абсолютно ризикований хід. Проблеми з’являться миттєво, якщо завдання вимагає ефективного співробітництва. З самого початку ЗЕЛЕНИЙ дуже пасивний, особливо порівняно з ЧЕРВОНИМ, який починає працювати, ще навіть не дослухавши суті завдання. Коли ЗЕЛЕНИЙ тільки думає, що частина його роботи неймовірно обтяжлива, ЧЕРВОНИЙ вже здійняв метушню.
До постійного ниття ЗЕЛЕНИХ про значний об’єм роботи ЧЕРВОНИЙ поставиться дуже критично. Водночас ЗЕЛЕНИЙ буде вважати ЧЕРВОНОГО агресивним сучим сином, який до того ж не вміє слухати інших. Однак у сприятливих умовах може спрацювати навіть такий синтез. Загалом ЗЕЛЕНІ відкриті до спільної роботи — у цьому їхня перевага. Вони легко вживаються з іншими кольорами, бо не займають багато простору та уваги без необхідності. Крім того, взаємодія ЧЕРВОНИХ та ЗЕЛЕНИХ не позбавлена необхідної логіки: ЧЕРВОНІ люблять віддавати накази, тоді як ЗЕЛЕНІ зазвичай люблять їх приймати.
Виходячи з теорії Марстона (див. стор. 214), ми розуміємо, що одна з найскладніших задач — вмовити співпрацювати ЖОВТОГО та СИНЬОГО. Якщо ці люди не проявлять хоча б якогось розуміння, ми з перших слів почуємо незадоволені крики. ЖОВТИЙ береться за роботу без найменшого уявлення, що і як він повинен виконувати. Він не читає та не слухає ніяких інструкцій чи пояснень. Навпаки — він ще вам розповість, яке захоплююче завдання отримав. Паралельно СИНІЙ починає роботу з пошуку та аналізу всіх доступних матеріалів на конкретну тему. Він не промовляє ані слова — лише обдумує проблему.
Втім, на думку ЖОВТОГО, його СИНІЙ колега — найбільш монотонна та сіра людина, з якою він коли-небудь спілкувався. Безперервна балаканина ЖОВТОГО ж тільки відволікає СИНЮ особистість від роботи. Від постійного шуму та інфантильності ЖОВТОГО він починає закипати. І ось нарешті: ЖОВТИЙ усвідомлює, що йому так і не вдалося зацікавити СИНЬОГО, а тому втрачає будь-який контроль над собою. У гіршому разі — після чергової спроби подружитися с СИНІМ — його викинуть з кабінету. Наприкінці вони з кислими мінами сидітимуть у різних місцях, при цьому кожен матиме своє пояснення того, що сталося.
Самоусвідомлення, друже, самоусвідомлення.
ОТЖЕ, ЩО РОБИТИ, КОЛИ ТИ НЕ ЗНАЄШ, ЛЮДИНА ЯКОЇ МОДЕЛІ ПОВЕДІНКИ СТОЇТЬ НАВПРОТИ? ЛЕГКО! ПРИКИНЬСЯ ЗЕЛЕНИМ!
Насправді зчитувати та інтерпретувати поведінку інших людей непросто. Якщо темперамент людини базується лише на одному кольорі, тоді, прочитавши дану книгу, ви не матимете особливих проблем — вам буде зрозуміло, що потрібно робити. Неможливо також пропустити ЧЕРВОНОГО та ЖОВТОГО, хоча навіть ЗЕЛЕНИХ та СИНІХ легко ідентифікувати, якщо тільки ви знаєте, на що потрібно звертати увагу.
І навіть людину з двома кольорами в темпераменті розпізнати легко. Особливість формування загальних комбінацій з двох кольорів полягає в тому, що вони «складаються» за будь-якими напрямками, тобто: СИНІЙ / ЧЕРВОНИЙ, ЧЕРВОНИЙ / ЖОВТИЙ, ЖОВТИЙ / ЗЕЛЕНИЙ, ЗЕЛЕНИЙ / СИНІЙ.
Статистика говорить, що лише 5% населення маю один колір темпераменту. Ще близько 80% — два кольори, і, відповідно, решта — три кольори у своїй моделі поведінки. Чотири не має ніхто.
Часом ми можемо зустріти людей, які поєднують у собі, здавалося б цілковито протилежні якості. Я сам зустрічав багато СИНЬО-ЖОВТИХ особистостей. У цьому немає нічого поганого — просто такі комбінації трапляються рідше. Несподіваним я б назвав синтез ЧЕРВОНОГО та ЗЕЛЕНОГО типів. І я не знаю, як пояснити даний феномен.
Одного разу я зустрів жінку, яка працювала менеджером середньої ланки в компанії, що розгортала свою діяльність у сфері автомобільної промисловості. Манера її поведінки вирізнялася рішучістю та переконливістю, проте водночас вона була фантастично турботливою людиною: її піклування та увага до своїх працівників були щирими, навіть незважаючи на достатньо специфічні наслідки. Зазначу також, що ця людина дуже швидко втрачала контроль над собою, її зриви стали легендарними, однак варто було їй лише усвідомити свою проблему, як вона одразу пройшла крізь вогонь і воду, щоб зменшити негативні наслідки своїх дій і відшкодувати збитки.
Їй було відчутно складно справлятися з кількома індивідуальностями одночасно, однак вона не могла контролювати себе. Як відомо, подібне балансування між двома сторонами конфлікту може призвести до вигорання — і вона була близька до нього. Людей з трьома кольорами завжди складно трактувати однозначно. Якщо відносно певної особи ви відчуваєте складність при категоризації — скоріше за все це пов’язано з трьома кольорами в її темпераменті. І лише конкретна ситуація визначить, яка поведінкова модель буде використо -вуватися.
Найкраща порада, яку я можу дати, коли вам справді складно проаналізувати поведінку співрозмовника — замовкнути й почати слухати цю людину. Просто дійте, ніби ви маєте ЗЕЛЕНИЙ темперамент. Періодично я чую зауваження: темперамент людини визначити неможливо, адже вона взагалі не проявляє себе. Ні, навіть дуже пасивна людина демонструє свою поведінку. І я думаю, що на даному етапі ви знаєте, який колір проявляється в малорухливій поведінці співрозмовника — все вказує на СИНІЙ характер.
Глава 15. Письмове повідомлення
КОЛИ ВИ НЕ МАЄТЕ ЧАСУ НА ЗУСТРІЧ І ДЛЯ