Львів. Пані. Панянки - Уляна Дудок
5
Василь Стефаник – відомий український письменник, новеліст.
6
Олекса Новаківський – відомий український художник, педагог.
7
Діти, кухня, церква (нім.).
8
«Стшельци» – «стрілецький союз» – польська парамілітарна соціально-освітня організація, була створена у 1910 році у Львові та діяла до 1914 року, що стало основою для побудови військових структур Польських Легіонів.
9
Вали Гетьманські (вулиця) – парна сторона сучасного проспекту Свободи у Львові.
10
Панна Олена – тут – Олена Іванівна Степанів – український історик, географ, громадська та військова діячка; перша в світі жінка, офіційно зарахована на військову службу у званні офіцера; хорунжий УСС, четар Української Галицької Армії. Мати історика Ярослава Дашкевича, героїня українського народу.
11
Пан Іван – тут – Іван Чмола – військовий та педагогічний діяч у Галичині, один із основоположників Пласту та стрілецького руху, старшина Легіону УСС, організатор і полковник січових стрільців у Києві. По війні – гімназійний учитель. У 1941 році страчений більшовиками у Дрогобицькій в’язниці.
12
Стрільці січові – тут – українські січові стрільці (УСС) – українська військова організація, яка стала основою Леґіону УСС – добровільного українського військового формування у складі австро-угорської армії (1914–1918 рр.).
13
Поборова комісія – мобілізаційна комісія.
14
Карла Людвіка (вулиця) – непарна сторона сучасного проспекту Свободи у Львові.
15
«Повітова Січ» – тут – приміщення, де проводилися зібрання українського спортивно-пожежно-руханкового товариства «Січ» – на сучасній вулиці Коперника, 16 у Львові.
16
Виказка – посвідчення.
17
Кирило Трильовський – відомий галичанин, адвокат, доктор права, громадсько-політичний та культурно-освітній діяч, основоположник і один із засновників Української радикальної партії та Селянсько-радикальної партії Східної Галичини, депутат віденського парламенту, посол Галицького сейму, публіцист, журналіст, видавець, засновник товариства «Січ» та стрілецького руху в Галичині.
18
Професор Іван Боберський – український педагог, організатор, фундатор, теоретик і практик української національної фізичної культури, організатор сокільсько-січового руху, автор підручників з фізичного виховання молоді. Як автор назви «Пласт», сприяв становленню Пласту. Голова товариства «Сокіл-Батько» (1908–1918), член Бойової управи і четар УСС.
19
Руханка – фізкультура, гімнастика.
20
Баняк та вареха – каструля та ополоник.
21
Роман Дашкевич – галицький український політичний і військовий діяч, полковник армії УНР (генерал-хорунжий в еміграції), правник, один із засновників української артилерії.
22
Домівка січовиків – те саме, що «Повітова Січ».
23
Знимкар – фотограф.
24
Саля – зал.
25
Але пан занадто молодий, щоб іти до війська. Пан не боїться йти на війну?
26
Так, буду! Чекаю пана.
27
Кобєта – жінка.
28
Леґітимація – документ, посвідчення особи (паспорт).
29
Що то таке? Чому пані в мундирі?
30
Це російський шпигун!
31
Матір Божа, що діється? Жінка-шпигун!
32
Жінка-шпигун! Зловили російського шпигуна!
33
Ґешефт – вигідна угода.
34
Фіакр – кінний відкритий екіпаж.
35
Талергоф – табір смерті для москвофілів у часи Австро-Угорської імперії.
36
Постерунок – приміщення поліції.
37
Розстрільня – розсипний стрій.
38
Верндль – застаріла модель гвинтівки кінця ХІХ ст., довжина 128 см, вага – 4,5 кг, довжина багнета – 60,4 см.
39
М’ясниці – період після посту, коли за приписами православної церкви можна вживати м’ясну їжу, період після Різдвяних свят.
40
Шпацерувати – іти.
41
Сходини – зібрання.
42
Розвій – розвиток.
43
Випозичальня – заклад, де позичали книжки, прообраз бібліотеки.
44
Баторого (вулиця) – сучасна вулиця Князя Романа у Львові.
45
Костянтина Малицька – українська поетеса, прозаїк, перекладач, бібліограф, редактор, педагог, діячка культурно-освітніх товариств Галичини. Прославилася як авторка пісень «Чом, чом, чом, земле моя» та «У Січі, у Січі гуртуймось, брати».
46
Василь Пачовський – український поет, історіософ і мислитель. Доктор філософії.
47
Андрій Алиськевич – український педагог, науковий і громадський діяч, германіст.
48
Театр Скарбека – сучасний Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької, збудований власним коштом графа Станіслава Скарбека і відкритий у Львові 28 березня 1842 року. На момент відкриття був третім за розмірами театром Європи.
49
Датки – внески, добровільні пожертвування.
50
Рамена – плечі.
51
Корона – грошова одиниця за часів Австро-Угорщини.
52
Смарката – соплива.
53
Ганна (Гандзя) Дмитерко (по чоловікові Ратич) – український педагог, громадська та військова діячка. Десятник УСС, згодом – десятник УГА.
54
Михайло Галущинський – український педагог, військовик, публіцист, культурно-освітній і громадсько-політичний діяч. Комендант Легіону УСС, віце-маршал сенату Польської Республіки. Член Наукового товариства ім. Т. Шевченка.
55
Стежа – стеження, розвідка.
56
Тут – Олена Степанів сперечалася з д-ром Трильовським після його виступу у 1913 році, котрий дотримувався думки, що війни (світової) не буде і не потрібно до неї готуватися.
57