Українська література » Сучасна проза » Неприкрита природа, Еррі Де Лука

Неприкрита природа, Еррі Де Лука

Читаємо онлайн Неприкрита природа, Еррі Де Лука
як заклинання, і регіт переростає у тривогу.

Усе припиняється через брак сил та енергії. Я промок до нитки від усіх можливих рідин, які здатне виділяти тіло, хіба що крові не вистачає. Ще й досі міцно стискаю у руках мармурову натуру. Послаблюю хватку, опускаю блок на підлогу, але пальці залишаються скарлюченими.

* * *

Навіть після лавини я не почувався таким знесиленим. Повільно підводжуся, опираючись на підніжжя розп’яття. Але в мене виходить лише стати на коліна. У такому вимушено-набожному положенні звертаю погляд до статуї. Прошу в неї вибачення. Це вперше я розглядаю її з такого ракурсу, знизу догори. Повіки напівприкриті, губи зціплені — звідси здається, ніби вони скривлені у легкій посмішці. Це ж треба до такого додуматися: ніби він із мене насміхається!

— То ти ще й досі не второпав?

Це не статуя говорить. Це мій брат, шестирічний хлопчина. Вперше виходить зі своєї схованки, яку знайшов у моїй голові. Я німію від несподіванки, не в силах звестися на ноги.

— Ти взявся за роботу, сповнений гордині, а тому її не прийняли. Тобі слід робити це зі смиренням.

Я не дякую йому. Опираюся на підніжжя статуї, підводжуся. Роблю те, що мав зробити одразу, щойно сюди зайшов. Роззуваюся. Знімаю одяг. Від холоду тіло береться дрижаками. Піднімаю виготовлений мною блок.

Наношу клей на склеювані поверхні. Підношу натуру до місця з’єднання. Я не в змозі вгамувати тремтіння рук, побоююся, що прикладу нерівно, що вийде не так, як треба. Обидві частини притягуються самі собою. Прикладаю. З’єдную. Все.

Примітки

1

Масо — (західно-альпійський діалект) — сільськогосподарське угіддя в Альпах, до складу якого входять земля, будинок, сільськогосподарські будівлі, тваринницькі ферми, сільськогосподарські знаряддя праці.

2

Еррі де Лука — один з активістів руху No TAV!, що протестує проти будівництва тунелю для швидкісних потягів TAV, що прямуватимуть залізничною колією Турин-Ліон через долину Суза, що вкрай негативно вплине на екологію та довкілля. Через свої заяви в одному з інтерв’ю у вересні 2013 року був притягнутий до суду за підбурення до непокори органам правопорядку. У січні 2015 року після тривалого судового розгляду і на вимогу громадськості його виправдали за браком доказів.

3

Тридентський собор — 19-ий Вселенський собор, скликаний Римо-Католицькою Церквою, відбувався у м. Тренто (лат. Tridentum) між 1545 та 1563 роками і мав чотири засідання.

4

Прімо Леві (1919 — 1987) — італійський поет, прозаїк, письменник, перекладач. Вступив до антифашистської організації ліберально-соціалістичного напрямку «Справедливість та свобода» (італ. Giustizia e Libertà), діяв у складі партизанської групи «Partito d’Azione». 1943 року був заарештований фашистською поліцією відправлений у призначений для євреїв табір Фоссолі під Моденою. 11 лютого 1944 року перевезений до концтабору Освенцім, де провів загалом 11 місяців. 27 січня 1945 року був звільнений Радянською армією (з 650 італійських євреїв в Освенцімі вижили лише двадцятеро). Майже рік добирався додому, про що розповів у книзі «Перепочинок»: був у радянському пересильному таборі для колишніх ув’язнених у Катовіце, в лавах Італійської армії в СРСР, через Румунію, Угорщину, Австрію та Німеччину повернувся до Турина у жовтні 1945 року.

5

Євангеліє від Івана. 3:14. Пер. І. Огієнка. «І послав Господь на той народ зміїв сарафів, і вони кусали народ. І померло багато народу з Ізраїля. / І прийшов народ до Мойсея та й сказав: Згрішили ми, бо говорили проти Господа та проти тебе. Молися до Господа, і нехай Він забере від нас цих зміїв. І молився Мойсей за народ. / І сказав Господь до Мойсея: Зроби собі сарафа, і вистав його на жердині. І станеться, кожен покусаний, як погляне на нього, то буде жити. / І зробив Мойсей мідяного змія, і виставив його на жердині. І сталося, якщо змій покусав кого, то той дивився на мідяного змія і жив!» Біблія. Книга Числа. 21:6-9. Пер. І. Огієнка. Цей мідний змій служив прообразом Христа Спасителя. За Біблією, Христос розіп’яв із Собою на хресті всі наші гріхи, і ми тепер, дивлячись на нього, зціляємося від гріхів своїх і спасаємося від вічної смерті.

6

За легендою, колись на площі Святого Марка, що у Венеції, вино продавали вуличні торговці. А щоб воно залишалося прохолодним у спеку, продавці трималися у тіні дзвіниці, пересуваючись протягом дня за тінню. Відтоді з’явилася традиція називати келих вина «тінню».

7

Пісня над піснями Соломона, 4:12. Переклад Івана Огієнка.

8

Прокинься ж, — для чого Ти, Господи, спиш? Пробудися, — не кидай назавжди! (Біблія. Книги Старого Заповіту. Книга Псалмів, 44:24. Переклад Івана Огієнка).

9

Вінченцо Джеміто (італ. Vincenzo Gemito; 1852 — 1929) — італійський дизайнер і скульптор, прихильник реалізму в мистецтві. Колекціонери особливо високо поціновують його пізні роботи і попри психічні розлади вважають його геніально обдарованим митцем.

10

Кастель-дель-Ово (італ. Castel dell’Ovo — «Замок яйця» або «Яєчний замок») — середньовічний замок на території півострова Мегарида в Неаполітанській затоці в Італії. Свою назву замок отримав із легенди про римського поета Вергілія, який у середньовічні часи мав репутацію чаклуна та провісника майбутнього. За легендою, Вергілій помістив магічне яйце в основу укріплень, і якщо це яйце розіб’ється, то замок буде зруйновано, а Неаполь спіткає катастрофа. Один із символів Неаполя.

11

Ідеться про війну у Перській затоці 2 серпня 1990 р. — 28 лютого 1991 р. між Іраком і коаліцією із 28 країн на чолі з США. Вторгнення й анексія Кувейту Іраком 2 серпня 1990 року спровокували перекид сил швидкого реагування США чисельністю понад 500 тис. осіб у Саудівську Аравію. Велика Британія відправила 42 тис. осіб, Франція — 15 тис., Єгипет — 20 тис., інші країни — менші контингенти. Італія використовувалася як військова база сил союзників.

12

Рене́ Дека́рт (фр. René Descartes, лат. Renatus Cartesius — Ренат Картезій; 31 березня 1596 р., Ла-Е-ан-Турен; фр. La Haye en Touraine [нині місто Декарт], департамент Ендр і Луара, Франція — 11 лютого 1650 р., Стокгольм, Швеція) — французький філософ, фізик, фізіолог, математик, основоположник аналітичної геометрії. У математиці Декарт запровадив Декартову систему координат, увів поняття змінної величини і функції, а також багато алгебраїчних позначень. У фізиці він сформулював закон збереження кількості руху, запровадив поняття імпульсу сили та ін. Декарт — автор методу радикального сумніву в філософії, механіцизму у фізиці, предтеча рефлексології.

13

Згідно з історичними даними, Януарій близько 300 року був єпископом Неаполя. Його єпископство припало на період жорстокого переслідування християн за

Відгуки про книгу Неприкрита природа, Еррі Де Лука (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: