Українська література » Сучасна проза » І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський

І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський

Читаємо онлайн І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський
слабку риску. Вона має висловити те, що тут бракує сил навіть для власного розвитку. Однак основна норма для п’ятої позиції — це допомагати іншим. Оскільки тут це неможливо, то в цьому випадку йдеться про відхилення від основи. Єдине, що може порадити «Книга змін» людині, котра опинилася в такій ситуації, — перечекати час. Якщо затіяти велику справу, нічого доброго з цього не вийде. Тому текст попереджає: «Слабка риска — на п’ятому місці. Відхилитися від основи. Якщо будеш стояти в стійкості — щастя. Неможливий [перехід] убрід через велику ріку».

6

Й ось настає кінець цього часу. Людина його вже перечекала. Він випливає з цієї ситуації — ситуації харчування. Якщо вихід із внутрішнього у зовнішнє вже може розглядатися як криза, то тим більше вихід із однієї ситуації в іншу — однозначно криза, більше того — навіть небезпечна криза. Але, незважаючи на небезпеку, ряд ситуацій і людина мають переходити від однієї до іншої. Тому врешті-решт вона приводить до щастя, потрібно лише взяти з усієї цієї ситуації на майбутнє те, що в ній було зроблено позитивного. Як ми бачили, єдина позитивна риска в цій гексаграмі — перша, де, власне кажучи, зроблено вже все для харчування. Тому і в тексті знаходимо: «Сильна риска — нагорі. Вихід — із харчування. Хоча і небезпечно, але буде щастя. Сприятливий [перехід] убрід через велику ріку».

№ 28. Да-го. Перерозвиток великого

Для того щоб збагнути цю гексаграму, варто звернути увагу на її зовнішній вигляд. Нижня та горішня риски в ній слабкі, всі інші — сильні. Вона точно вказує на якийсь предмет, сила якого зосереджена на всьому відрізку, крім кінців, позбавлених цієї сили. Це, згідно з коментаторською літературою, образ балки крокви, гнилої на обох кінцях. Попереднє розташування могло б характеризуватися певним застоєм, бо всі риски там тяжіли назад до першої. Будь-який застій прагне того, що навіть у цілком мирній ситуації зароджуються зачатки майбутньої смути. Чи буде це взято в суто зовнішньому образі, чи буде перенесено на діяльність завойовників, — всюди будемо бачити одне і те ж: хибу, що зароджується від бездіяльності, від застою. Цей застій показаний в образі кінців балки. Тому в тексті тут не раз зустрічається образ крокви. Загалом ця ситуація є несприятливою, а тому єдине, що може порадити «Книга змін», — хутчіше вийти з неї. У сенсі того, що тут сприятливо мати куди виступати. Текст і каже: «Перерозвиток великого. Крокви прогинаються. Сприятливо мати куди відступати. Звершення».

1

Коментатори зазвичай розглядали гексаграми й з боку їхнього просторового розташування. Тому в багатьох випадках нижня риска символізує щось, що перебуває внизу. Так, наприклад, підстилка ложа може символізуватися нижньою рискою, фундамент також може зображуватися нижньою рискою. Тут нижня риска — слабка. Тому в перекладі мовою образів «Книги змін» можна говорити про м’який білий очерет, який використовують для підстилки. Само собою зрозуміло, що слабка риска (м’який білий очерет) не може бути міцним та ґрунтовним фундаментом. Якщо людина опинилася в такій ситуації та займає саме цю позицію, то її може охопити переляк, що вся її діяльність базується на недостатньо надійному фундаменті. Але все тут зводиться до того, щоб відступити з цієї ситуації, вийти з неї. Тому тут не варто будувати добробут, що не базується на міцному фундаменті. Ось чому тут текст «Книги змін» прагне заспокоїти тривогу: «Слабка риска — на початку. Для підстилки користуюсь білим очеретом. Осуду не буде».

2

Уся гексаграма, що показує перерозвиток великого, нагадує характерні ознаки горішньої риски. Це образ старості, що досягла усього й яку чекає тільки спокій. Тут мовою образів «Книги змін» відображено поєднання такої старості з чимось, що несе нові імпульси. Саме ці нові імпульси, які показані в пуп’янках на старій тополі, можуть привести до виходу з цієї, загалом не дуже доброї ситуації. Тому «Книга змін» каже про це достатньо ясними образами: «Сильна риска — на другому місці. На висохлій тополі виростають пуп’янки. Стара людина отримує дівчину в дружини. Нічого поганого».

3

Вихід із цієї ситуації мусить бути, але він має прийти вчасно. Третя риска характеризує тут кризу виходу в зовнішнє, дещо передчасного. З іншого боку, образ, поданий у «Книзі змін», можливо зрозуміти і так, що вихід із цієї ситуації для людини є руйнуванням старого. Для такої ситуації це — нещастя, загибель. Але це не означає, що така ситуація є загибеллю і для людини, що проходить крізь неї. У «Книзі змін» показана лише частина цих думок, збережених коментаторською літературою. Текст каже: «Сильна риска — на третьому місці. Крокви прогинаються — нещастя».

4

Четверта позиція, що тяжіє до п’ятої, репрезентує максимальний розвиток цих якостей гексаграми, і вся осяяна її силами. Тому і текст тут каже про «пишноти». Однак не можна думати, що ці пишноти можна розуміти як щось позитивне, бо саме вони можуть прикувати увагу людини настільки, що вона зупиниться, тоді як основна вимога «Книги змін», звернена до людини, котра опинилася в цій ситуації, це — вихід із неї, тобто вихід із застою. Якщо людина віддасться чомусь іншому, крім виходу з ситуації перерозвиненого великого, то вона зупиниться на місці, не вийде з неї, й їй самій доведеться пошкодувати про згаяний час. Виходячи з цих кількох суперечливих думок, текст каже: «Сильна риска — на четвертому місці. Крокви чудові. Щастя. Але якщо щось інше, буде жаль».

5

Той процес, який був позначений у другій позиції, бо вона стоїть відповідно до частини п’ятої, тут показується в його завершенні. Якщо там був образ пуп’янків, то тут змальовано образ квітів. Але сама п’ята позиція нікуди не тяжіє. Тому тут виступає образ байдужої старої. Правда, вона знаходить свого старого чоловіка, котрий дуже старезний і тому показаний слабкою шостою рискою. І вони замикаються в своєму особистому житті, не звертаючи уваги на оточуючих. Це — задоволення, замкнуте в собі. Правда, задоволення це — не для всього, що було зроблено на попередніх щаблях. За нього ніхто не буде ганити, але і похвали людина, котра опинилася в такій ситуації, не заслуговує, бо вона замикається в собі. Ось чому в тексті можемо прочитати: «Сильна риска — на п’ятому місці. На висохлій тополі виростають квіти. Стара жінка отримує свого чоловіка. Осуду не буде. Хвали не буде».

6

Будь-яка надмірність призводить до загибелі. Загибель можна розуміти й як нещастя. Але позаяк жодна з ситуацій, показаних в гексаграмах, не може тривати вічно, то ця загибель виникає цілком природно. Тут шосту позицію займає слабка риска, і це символізує відсутність сил, потрібних для переходу, який треба зробити, тобто перейти до нової ситуації. Тому тут особливо підкреслена загибель. Сама динаміка переходу може поглинути людину, котра переходить. Але, як уже було зазначено, це цілком природне становище. Тому «Книга змін» каже, що ніхто не наважиться ганити людини, котра загинула в такій ситуації. Іншими словами в тексті бачимо: «Слабка риска — нагорі. При переході вбрід

Відгуки про книгу І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: