Гуляйполе - Степан Дмитрович Ревякін
Несподівано з'являється Бог. Диявол, побачивши його, з'їжачився і зник у безмежному просторі.
БОГ. Бачу, що доки я спочивав на лаврах, Сатана багато накоїв зла у Всесвіті. Особливо розбешкетувався він на моїй найчарівнішій Голубій планеті, яку я заселив вельми розумними істотами, назвав їх "людьми" і нарік цю планету Землею, а життя на ній мало бути "земним раєм". Так мені хотілося, але не так сталося. Люди, збочені з істиного Божого шляху диявольськими силами, свій благодатний край перетворили у пекло. Я планував, аби всі люди були ситими й добрими, а вони стали бідними та злими. Голод і несправедливість штовхнули їх до переворотів і насильницьких революцій, а ці, у свою чергу, за ланцюговою реакцією, — до загального народного лиха, у якому земляни звинувачують кого завгодно, тільки не себе.
Диявол винен, що він вселився в душі людей і зробив їх своїм слухняним стадом. За це він понесе від мене справедливу Божу кару. Але хіба не радив я вам, земляни, устами мого сина Ісуса Христа, щоб ви не спокушалися диявольським словом і не вірили в його благі наміри? Ви ж не послухалися доброї поради. А тепер пожинайте те, що посіяли. Коли пожнете і зрозумієте свою помилку, покаєтесь, тоді я простягну вам свою милостиву руку допомоги.
Бог легко, безшумно зникає у Всесвіті.
2001 р., м. Запоріжжя.
Книги, використані при написанні цього твору:— Біблія або Книги Святого письма старого й нового заповіту (із мови давньоєврейської та грецької на українську наново перекладена). Видання Московського Патріархата. Москва. 1988.
— Детская Библия, Институт перевода Библии. 1983, 1990. Стокгольм.
— Закон Божий (для семьи и школы), Свято-Троицкая Сергиева Лавра, 1994 г.
— Самый великий человек, который когда-либо жил. Издательство Бруклин, США, 1991.
— Жизнь — как она возникла? Путем эволюции или путем сотворения? Издательство Бруклин, США, 1992.
— Лео Таксіль. Забавна Біблія, Київ, Видавництво політичної літератури України. 1977.
— Нестор Махно. Воспоминания. Книги 1, 2, 3. Киев, изд. "Україна", 1991 р.
— Петр Аршинов, История махновского движения. "Дикое поле", Запорожье. 1995.
— Нестор Иванович Махно, Киев, РИФ "Дзвін", 1991 (колектив авторів).
— Виталий Оппоков, Лев Задов: смерть от бескорыстия, "Руди — Барс", 1994.
— А. В. Белаш, В. Ф. Белаш, Дороги Нестора Махно, Киев.
— РВЦ "Проза" — 1993.
— Ф. Фомин, Записки старого чекиста, Госиздат политической литературы, Москва, 1962.
— Олег Романчук. Ультиматум, Киев, 1990.
— Сергей Семанов. Под черным знаменем. Роман-газета — 4. Москва, 1993.
— Валерій Волковинський. Під стягом анархізму. Ж. "Україна" № 46 листопад 1988 р.
— Твори В. Леніна.
Примітки1
3 вірша П. Тичини "На майдані".
(обратно) 2Вірш поетеси Тетяни Нещерет.
(обратно) 3В 1897 р. В. І Ленін за революційну діяльність був висланий у село Шушенське Минусійського округу Єнисейської губернії, де часто займався полюванням, в тому числі й на зайців.
(обратно) 4Лютий Сидір Юхимович (1893—1919 рр.) — селянин-бідняк з с. Гуляйполе. З п'яти років — сирота. Член гуляйпільської групи анархістів з 1917 р. Активний учасник Революційної повстанської армії України (махновців). Убитий у 1919 році в бою з денікінцями під Уманню. Там і похований (див. А. В. Белаш, В. Ф. Белаш. Дороги Нестора Махно. Київ — РВЦ "Проза” — 1993. — С. 582).
(обратно) 5Глинище Карманова — місце, де багато років гуляйпільські заводчики брали глину для своїх цегельних заводів. Сюди махновці скидали розстріляних ними громадян.