Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді
Серед слухачів були друзі-журналісти — Прафуль Бідваї з «Таймс оф Індія» та Антон Гарбер, чия «Віклі Мейл» запрошувала його до Південної Африки 1988 року. Проте він не зміг хоча б на якийсь час затриматися й перекинутися словечком з ними. Група охорони торочила щось про «снайперську загрозу». Бо до будівлі навпроти «мали стосунок лівійці». Ага, полковник Каддафі, мій давній друг, подумав він. І його повезли геть.
Елізабет, якою опікувалася» Барбара, дружина Скотта, сказала, що люди з охорони не дозволили їй зайти до конференц-зали, і вона мусили сидіти в гаражі. Говорила про це досить стримано, проте він не тямив себе від люті. Їх привезли до привітного дому надзвичайно балакучого сім-десятип’ ятирічного добродія на ймення Моріс Розенблатт, могутнього ліберального лобіста, який відіграв важливу роль у поваленні сенатора Джозефа Маккарті. В той час як Розенблатт виголошував свій черговий монолог, Ендрю все ще шаленів через скасовану зустріч із конгресменами. Відтак зателефонував Скотт, і Ендрю накинувся на нього. «Яке ви болото, я розповім вам пізніше», — боронився Скотт і попросив до телефону містера Рушді: «Я не зобов’язаний щось пояснювати Ендрю, але вам мушу дещо сказати». Під час їхньої розмови по іншій лінії зателефонував Пітер Ґелбрейт, старший співробітник Комітету закордонних справах Сенату США, якого він ніколи не бачив, однак знав як сина Джона Кеннета Ґелбрейта[149], а також, мабуть, дещо з делікатного боку, як університетського коханця Беназір Пгутто; тож він повідомив, що зустріч все ж таки відбудеться. Сенатори Даніель Патрік Мойніген і Патрік Лігі влаштовують ленч у приватній сенаторській їдальні, на який прийде багато інших сенаторів. Градус напруги різко впав. Ендрю заспокоївся й попрохав у Скотта пробачення, а Скотт, своєю чергою, почувався реабілітованим; усі зітхнули з полегшенням. Лягали спати виснажені, проте зі значно ліпшим настроєм.
Раніше вони ніколи не бували у Вашинґтоні, тож наступного дня вони з Елізабет уперше побачили цитаделі й фортеці американської могутности. Елізабет залишилася оглядати музей Смітсонівського інституту і Ботанічний сад, а він поїхав на Капітолійський пагорб; ось сенатор Лігі вже прямує до нього — добродушний здоровань з ведмежими лапами. Прийшли сенатори Саймон, Луґар, Кранстон, Воффорд, Пелл, а також великий Даніель Патрік Мойніген, заввишки із хмарочос, як і личить старшому сенаторові від Нью-Йорка, у краватці-метелику, зі своєю професійно-грайливою усмішкою. Його розповідь про стан справ вони слухали уважно; відтак сенатор Саймон першим узяв слово й наполягав на ухваленні Сенатом рішення про підтримку. Невдовзі всі вони почали висувати різні пропозиції, тож, поза сумнівом, було дуже зворушливо бачити, як сенатори ставали під його знамено. Під кінець ленчу (салат з курчам, жодної краплі алкоголю) Мойніген узяв на себе відповідальність і запропонував, що вони з Лігі складуть проект резолюції і подадуть її до Сенату. Це був величезний крок уперед.
Ендрю підготував для всіх учасників ленчу по примірнику «Сатанинських віршів» у м’якій обкладинці; аж тут, на диво, сенатори почали виймати численні примірники його попередніх книжок, бажаючи, щоб він їх підписав для них особисто і для їхніх сімей також. Він ніколи не захоплювався підписуванням книжок, але цього разу все було просто дивовижним.
Потім ще одна несподіванка. Сенатори повели його у вестибюль Комітету закордонних справ, а там на них уже чекала величезна юрба журналістів і фотографів. Скотт нарешті таки «підняв свій зад», тож Ендрю мав перед ним вибачитися. Так і сталося, Ендрю того вечора попрохав вибачення. «Річ у тому, що я цим не займаюся, — сказав Скотт. — Я — журналіст, а не прес-агент. Зазвичай я намагаюся наробити якнайбільше галасу навколо якоїсь події, а не приховувати її». Його добродушність повернулася.
І тепер автор «Сатанинських віршів», «тільки письменник, який приїхав рекламувати свою книжку», давав прес-конференцію у самому серці американської могут-ности, а сенатори стояли позаду нього, неначе якась група підтримки, тримаючи в руках примірники книжки в м’якій обкладинці. Якби вони раптом узяли й хором затягли приспів, щось на зразок «ду-воп» чи «шенґ-е-лонґ», з якоїсь популярної пісеньки, то в той день поди-вувань це не стало б великою несподіванкою.
Він розповідав про свою боротьбу як про битву у значно більшій війні, казав про насильство й зневажання творчих та інтелектуальних свобод у всьому мусульманському світі, висловлював свою подяку присутнім сенаторам за їхню підтримку. Мойніген узяв мікрофон і сказав, що має за честь стояти біля нього. Так, це вам не Англія. Там про нього політики висловлювалися трохи інакше.
Вони обідали — у ресторані! — зі Скоттом і Барбарою Армстронґами та Крістофером і Керол Гітченсами. Маріан мешкала в окрузі Колумбія, казав Крістофер, однак вважав, що вона не наважиться на щось вороже, бо це зашкодить її «зв’язкам» з «потрібними людьми». Вона й справді промовчала, що було дуже доречним. Наступного дня він записав спеціальну годинну телепередачу з Чарлі Роузом[150], а ввечері телефоном брав участь у годинній передачі з Джоном Гокенберрі[151] на Національному громадському радіо США. Зателефонувала дев’ятирічна дівчинка на ймення Ерін і записала: «Містер Рушді, а вам подобається писати книжки?» Він відповів, що отримав велике задоволення, пишучи «Гаруна». «Ага, — сказала Ерін, — я читала ту книжку. То гарна книжка». Потім була мусульманка Сюзен, що багато плакалася в ефірі, а коли Гокенберрі запитав її, чи вона вважає, що містера Рушді варто вбити, то відповіла: «Мені ще треба вивчити це питання».
Скотт зателефонував своєму товаришеві Бобу Вудворду[152], попрохав допомоги і, як він висловився, був зворушений «глибиною Бобової відданости». Вудворд улаштував досить незвичайну річ: чаювання з леґендар-ною Кетрін Ґрегем, власницею «Вошинґтон пост».
В авто дорогою до будинку місіс Ґрегем він відчув себе настільки втомленим, що ледь не заснув. Однак адреналін виявився помічним гормоном, і щойно він опинився в товаристві великої леді, то знову став уважним. Була там і газетна оглядачка Емі Шварц. Вона, як йому сказали, писала про нього редакційні статті. Не завжди доброзичливі. Прийшов також і Девід Іґнейшес, редактор міжнародного відділу газети, і хотів поговорити про іранські вибори, що наближалися.