Українська література » Сучасна проза » Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді

Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді

Читаємо онлайн Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді
потому Анджела запросила його на чай. Він бачив її востаннє. Коли він прибув до старого, добре йому знайомого будинку в Клапамі, то побачив, що вона спеціально для нього підвелася з ліжка й одяглася, сиділа випроставшись у м’якому кріслі, наливаючи чай на правах господині дому. Він здогадувався, скількох це їй коштувало зусиль і як багато це для неї важить, тож вони, скільки могли, чаювали, сміялися і жартували. «Ох, і лютуватимуть у страховій компанії, — хихикнула вона, -я ж бо оплатила тільки трирічний внесок за великим новим договором, а їм доведеться виплачувати всю решту, тож мої хлопці не пропадуть». Її хлопцями був її чоловік Марк, який мовчки сидів поряд, і її син Алекс, який з ними не був на чаюванні. Дуже скоро вона втомилася, він підвівся й поцілував її на прощання. «Шануйся», — сказала вона, й на тому все скінчилося. За Чотири тижні після їхнього чаювання вона померла.

* * *

Його найближчі друзі — Керолайн Мітчел, Річард і Рут Роджерс, Алан Єнтоб і Філіппа Вокер, Мелвін Бреґ та інші — на треті роковини оголошення фетви готували громадський захід, на який запросили провідних письменників. Ґюнтер Ґрас пообіцяв приїхати; також прилетять Маріо Варґас Льоса й Том Стоппард, а ті, хто не зможуть прибути — Недін Ґордімер і Едвард Саїд, — пообіцяли прислати відеозаписи свого виступу. Про його «несподівану» появу не розголошувалося. Захід проводили в Стейшнерз-Холі, у старому приміщенні гільдії видавців, де багато років тому, в іншому житті, йому вручали Букерівську премію.

Молодому письменникові не доводилося чути відмови видавців у виданні його книжки в м’якій обкладинці, проте золоті роки минули. Він зустрівся з Пітером Маєром в будинку Ґіллона, і Маєр нарешті зізнався. Ні, він не може назвати точного дня публікації видавництвом «Пенґвін» дешевого видання «Сатанинських віршів», проте він особисто дає ґарантію, що книжка в твердій обкладинці не зніматиметься з продажу; тому він передасть авторові права на видання книжки в м’якій обкладинці для її публікації якимсь новоствореним консорціумом. Усі намагалися бути ввічливими й люб’язними, хоча настала просто шокуюча мить. Юрист Маєра Мартін Ґарбус також був на тій зустрічі й висловив думку, що в Америці можна створити консорціум на чолі з Асоціацією американських книготоргов-ців, Американським ПЕН-центром і Гільдією авторів. Наступного дня Ґарбус зателефонував Френсіс Д’Суса й без жодних на те повноважень заявив, що він створює консорціум, а тоді запитав, чи «Стаття 19» змогла б стати видавцем з британського боку. (Пізніше Ґарбус заявить у «Нью-Йорк таймс», що це він стояв за створенням консорціуму з видання книжки, проте його заява настільки не відповідала дійсності, що її спростували дуже швидко.)

Його життя скидалося на вітряний день, коли хмари раз по раз затуляли сонце: спочатку похмуро, пробилося сонце і знову хмарно. Наступного дня після зустрічі з представниками «Пенґвіна» Самін у лікарні Нортвік-Парк, що в Гарроу, народила другу донечку Мишку. Вона стане чудовою піаністкою-віртуозом і привнесе музику в сім’ю, яка до її народження була до смішного немузичною.

Спеціальна служба повідомила: останні розвідувальні дані свідчать, що бойовики «Гезболли» все ще досить активно намагаються знайти і розправитися з ним. Але в оцінці рівня загрози змін нема, і вона залишалася Абсурдно Високою.

Ендрю зустрівся в Нью-Йорку з Джандоменіко Пікко, переговорником ООН, що домігся звільнення багатьох заручників у Лівані, серед них і Джона Маккарті. Пікко про справу Рушді сказав: «Я працював і працюю над нею». Кілька місяців потому людина-невидимка зустрілася з таємним переговорником у Вашинґтоні, округ Колубмія, й Пікко дав хорошу пораду, що запам’яталася назавжди. «Складність таких перемовин, — казав Пікко, -полягає в тому, що ти витрачаєш купу часу, чекаючи на потяг, що прибуває на якийсь із перонів, але на який саме, ти не знаєш. Мистецтво проведення таких перемовин — це стояти на якомога більшій кількості перонів і, коли прибуде потяг, вже бути на місці».

Берлінська газета «Ді таґесцайтунґ» започаткувала рубрику «Листи до Салмана Рушді». Ці листи потім передруковували десятки газет Європи й обох Америк; а письменниками, що погодилися написати їх, стали Пітер Кері, Ґюнтер Ґрас, Недін Ґордімер, Маріо Варґас Льоса, Норман Мейлер, Хосе Сараманґо і Вільям Стайрон. Коли Кармел Бедфорд зателефонувала Марґарет Етвуд[143], звернувшись до неї з проханням написати такого листа, то могутня Меґґі лишень відказала: «Ой леле, і що ж мені написати?» На що Кармел з непохитною ірландською твердістю відповіла: «Напружуйте уяву». Був ще один великий прозаїк, який нічого не надсилав до газети, проте своєю телефонною розмовою зворушив його чи не найбільше. Томас Пінчон, також людина-невидимка, зателефонував йому і подякував за рецензію на його «Землю виноградної лози» у «Нью-Йорк таймз бук ревю», відтак турботливо запитав, як йому ведеться. Він відповів назвою культового роману Річарда Фариньї, якому Пінчон присвятив «Райдугу земного тяжіння». «Так довго був я унизу, що вже, здається, угорі». Пінчон запропонував разом пообідати, коли випаде нагода зустрітися в Нью-Йорку. «Аякже, — відповів він голосом закоханого прищавого школяра, — щиро дякую».

Створення консорціуму видавців, книготорговців, промислових організацій та видатних особистостей у світі книг не наражалося на труднощі в Німеччині й Іспанії. Всі вони прагнули стати частиною того, що вони вважали важливим для захисту свободи слова. З якихось загадкових причин дуже повільно просувалася ця справа у Сполучених Штатах. Ендрю радився із членом Верховного суду США Вільямом Бреннаном, з відомим юристом у галузі конституційного права Флойдом Абрамсом, а також із колишнім міністром юстиції Елліотом Річардосоном, і всі вони погоджувалися, що публікація «Сатанинських віршів» підпадає під Першу поправку[144]. Від участи у консорціумі відмовилося вісім провідних американських видавництв. Один за одним американські видавці твердили, що тут не йдеться про свободу слова, що приєднання до консорціуму означатиме «приховану критику» Пітера Маєра й видавництва «Пенґвін». Сонні Мегта сказав йому: «А що, коли люди не хочуть цього робити, Салмане? А що, коли люди хочуть, аби від них відчепилися?» Ендрю почув, що Асоціація американських видавців, по суті, створює неофіційний картель на підтримку Пітера Маєра (кого вони любили й поважали) і супроти нього та його зусиль зі створення консорціуму, бо, якщо казати відверто, вони таки недолюблювали горезвісного Ендрю Вайлі, чий клієнт також мав не бездоганну репутацію. Люди не відповідали на його дзвінки. Двері зачинялися просто перед його носом. «Нью-Йорк таймс» повідомила, що створення консорціуму «пробуксовує». Проте Ендрю, а також Ґіллон у Лондоні на втрачали рішучости. «Ми можемо опублікувати цю книжку в м’якій обкладинці, — казали

Відгуки про книгу Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: