Данило Апостол - Леонід Васильович Тома
Л. Тома
Література1. Бульвінський А. Українсько-російські взаємини 1657—1659 років в умовах цивілізаційного розмежування на сході Європи. – К., 2008.
2. Величко С. Літопис. – К., 1991.
3. Грушевський М. Історія України-Руси. – К., 1997.
4. Документы об Освободительной войне украинского народа 1648—1654 гг. – К., 1965.
5. Літопис галицького полковника Григорія Грабянки. – К., 1922.
6. Літопис Самовидця. – К., 1971.
7. Соловьев С. М. История российская с древнейших времен. – М., 1956. – Кн. VІ.
8. Яковлєва Т. Гетьманщина в другій половині 50-х років ХVІІ століття. Причини і початок Руїни. – К., 1998.
Примітки1
Диким полем люди прозвали значну частину Наддніпрянщини між середньою і нижньою течією Дністра (захід), нижньою течією Дону і Сіверським Дінцем (схід), від Самари й Інгулу (південь) до Чорного й Азовського морів та Криму. Тут розкинулися малозаселені причорноморські степи з родючою землею.
(обратно) 2Про полковника козаки свідчили: «Був то давній козак, проводир бунтів, умів багато чарів – на повітря, на стрільбу».
(обратно) 3Микола Аркас теж в «Історії України-Русі» підкреслює роль Данила Апостола у визвольних змаганнях України: «У полковника Апостола, який дістав з бібліотеки Печерського монастиря “Гадяцькі пакти”, тобто умови гетьмана Виговського про федераційну спілку України з Польщею, довго радились і перечитували цю умову».
(обратно) 4Миргородський полковник, як зазначалося пізніше в царському указі, «многое переправил и некоторые пункты прибавил и приложа сам руку, других полковников и полковую старшину прикладывать заставливал».
(обратно) 518 грудня 1724 року Павло Полуботок помер у в’язниці північної столиці імперії.
(обратно) 6Ще раніше, за життя Петра І, французький посол Лаві доповідав у Версаль: «Цар, маючи потребу в грошах і дізнавшись, що князь Меншиков зберігає в Амстердамському банку триста тисяч рублів, що складає близько півтора мільйона ліврів… змусив затребувати цю суму з банку і віддати особисто йому; по тому монарх написав князю Меншикову власноручного досить ласкавого листа, в якому запевняв – гроші будуть повернуті».
(обратно) 7Писарі прізвища простого люду писали з – енко, а в осіб вищої управлінської ланки вони утворювалися від імен по батькові – на – ов, – єв.
(обратно) 8Капніст очолював Миргородський полк у 1737—1751 роках, на цей час він мав у Сорочинцях власний двір. Список «Літопису» перейшов до сина полковника Василя Васильовича Капніста, автора знаменитої комедії «Ябеда», відомого письменника і політичного діяча кінця ХVII століття.
(обратно)Оглавление Від автора З історії козацтва «Воин добрый, из всех полковников давнейший» «Останній козак на гетьманському столі» «Між ними теж були голови і правителі неабиякі…» Чужі герої Література