"Сатурна" майже не видно - Василь Іванович Ардамацький
Приїхав Клейнер. Він був у цивільному, і хлопці не знали, хто цей високий вродливий чоловік. Побачивши Кравцова, Клейнер подав йому знак очима.
Вони вийшли на вулицю і, звернувши за ріг клубу, зупинились.
— Послухайте, це грандіозно, — сказав Клейнер. — Перший вечір — і стільки молоді! Я гадав, що в усьому місті її менше, ніж зараз у клубі. Дякую вам, пане Конопльов. Наступної суботи організуйте такий же вечір, і я викличу сюди кінохроніку. Завтра вранці ви мені доповісте про все, що було на вечорі. — Клейнер потиснув руку Кравцову й попрямував до машини.
Коли Кравцов повернувся до клубу, молодь з коридора перейшла в зал, де розігрувалась вікторина з призами. Кравцов сів аж в останньому ряду.
— Увага, увага! — кричав зі сцени Добринін. — Ставмо друге запитання. Увага! Назвіть прізвище видатного полководця з шести букв. Відповідати швидко, лічу до трьох. — Він плеснув у долоні. Раз…
— Чапаєв! — викрикнув хлопець, що сидів у останньому ряду, неподалік від Кравцова.
— Чапаєв! Чапаєв! — почулося ще кілька невпевнених голосів.
— Ні, ні,— Добринін помахав рукою і ще раз плеснув долоні.— Два… Людина, яку знає весь світ! Шість букв!
— Ну?!
— Суворов! — почувся тоненький дівчачий голосок.
— Неправильно! Ну-ну! — Добринін плеснув долонній втретє. — Три! Мимо. Ex, ви! Гітлер — от хто!
— У-у. — розчаровано загудів зал.
— Увага! Увага! — вів далі Добринін. — Запитання третє. Хто такі Мінін і Пожарський? За що їм поставлено пам'ятник у Москві на Красній площі? На думання даю рівно хвилину. — Добринін подивився на годинник і відійшов у глиб сцени.
«Він збожеволів, чи що?» — думав Кравцов, лаючи себе за те, що не перевірив добринінської вікторини. Але тепер було пізно, і нічого зробити вже не можна. Запитання поставлено. У залі гул. Хлопці радяться один з одним, і от над рядами звелася рука.
Добринін вийшов на авансцену.
— Ну, давай, давай!
Хлопчина в окулярах, з білявою патлатою головою, заговорив густим баском, ніби відповідав на запитання вчителя у школі:
— Це було в сімнадцятому столітті. Польські інтервенти захопили Росію й Москву. Мінін і Пожарський, які жили в Нижньому Новгороді, кинули клич створити народне ополчення для врятування Росії і Москви. Вони скликали велике військо, повели його на Москву і розгромили поляків. За це їм і пам'ятник.
— Правильно! Як тебе звуть?
— Кость.
— Кость має п'ять очок. Ідемо далі. Запитання четверте…
У Кравцова було відчуття, ніби він сидить на міні уповільненої дії, яка щомиті може вибухнути. Проте далі по ходу гри він поволі почав заспокоюватись. Добринін ставив найрізноманітніші запитання, і більше половини з них були пов'язані з датами, іменами її подіями, взятими з історії Німеччини. Правда, на ці запитання майже не відповідали. Але хіба в цьому винен організатор гри? А те, що свою історію хлопці знають, — це не дивно, вони ж вивчали її в школах.
На кінець гри Кравцов зовсім заспокоївся. Добринін під дружні оплески вручив приз — плитку шоколаду і книгу Гітлера «Майн кампф» патлатому хлопчині в окулярах, який відповів на сім запитань з десяти.
У коридорі заграла радіола, і молодь посунула з залу.
Кравцов трохи затримався, щоб вийти разом з хлопчиною, який у грі назвав ім'я Чапаєва. Це був кремезний юнак з серйозним і навіть сердитим обличчям. Він виходив із залу разом з приятелем. Кравцов пішов за ними й почув їхню розмову.
— Як би ти не вскочив з своєю відповіддю, — сказав хлопцеві приятель і озирнувся,
— А ти хотів би, щоб я сказав «Гітлер», га? — спитав його товариш похмуро, і той розсміявся.
— А вийшло здорово, всі кричали: «Чапаєв! Чапаєв!»
Вони загубилися в натовпі. Незабаром до Кравцова проштовхався ще збуджений грою Добринін.
— Ну, як? — тихо спитав він.
— Спочатку я злякався, — відповів Кравцов. — Але ніби все в порядку.
— Слухай-но, що я тобі скажу… Той хлопчак, в окулярах, книгу Гітлера засунув в урну, і всі, хто це бачив, засміялись.
— Дізнайся, хто цей хлопчина і де живе, — сказав Кравцов. — Поговори з ним. І ще он з тим, — Кравцов знайшов у натовпі свого сусіда по останньому ряду, — он бачиш, сердитий такий, зачіска на проділ?
— Бачу.
— Це він перший назвав Чапаєва.
— Гаразд. — Добринін пірнув у натовп танцюючих…
Вранці Клейнер викликав до себе Кравцова.
— Ну, як пройшов вечір?
У його запитанні Кравцов відчув ледь помітну іронію.
— Не зовсім так, як хотілося… — відповів Кравцов, думаючи, що Клейнеру вже доповів про вечір хтось із його співробітників. — У цьому розумінні особливо показовою була проведена нами вікторина. Звичайно ж, голови молоді ще засмічені тим, чого їх навчали в школі, і пропагандою комуністів. Взагалі з цією молоддю треба працювати й працювати, і це буде нелегка справа.
Клейнеру відповідь Кравцова явно сподобалась. Можливо, він чекав, що Кравцов почне розхвалювати вечір.
— Так, так, мені про цю вікторину розповідали, — сказав Клейнер. — Ця гра в Росії популярна?
— Так. І вона дуже допомагає з'ясувати думи й бажання учасників гри. По суті справи, це гра-допит.
— А що? Розумно, розумно. — Клейнер помовчав і сказав: — Я хочу, щоб ви знали, яких двох результатів ми чекаємо від цього задуму з місцевою молоддю. Переважну більшість її ми повинні підготувати до відправки в Німеччину як робочу силу. Я вже розпорядився, щоб у вашому клубі регулярно крутили фільми про життя в Німеччині й