Острів Тамбукту - Марко Марчевський
— Так, — погодився Амбо, — забувають свій рід. Нехороші жінки.
— А ваші чоловіки викрадають дівчат у племені бома? — запитав я.
— Буває й таке, — посміхнувся хлопець. Виявляється, що головна причина ворожнечі двох
племен — взаємна крадіжка жінок.
Мені не хотілося розмовляти про ворожнечу, і я запитав хлопця, хто головніший: Боамбо чи Арикі.
— Боамбо головніший тана, — відповів юнак.
І він пояснив мені, яку роль виконує тана, вождь племені. Коли плем'я виходить на полювання на «кро-кро» (на диких биків) або на «дама» (на диких свиней), Боамбо визначає, в якому місці підпалити високу траву аланг-аланг, які стежки перегородити і де викопати пастки для кро-кро. Якщо хтось не виконує його наказів, тана може відібрати в нього зброю й позбавити права участі в полюванні. Серед тубільців це вважається найтяжчою карою. Тана Боамбо відкриває велике полювання промовою перед мисливцями, а після закінчення — ділить між учасниками здобич. Він розв'язує суперечки між двома селищами, якщо ренгаті (вожді сіл) не можуть цього зробити самі. Крім того, тана Боамбо, як головний вождь племені, під час війни стає полководцем.
— А Арикі? — поцікавився я. — Він хіба не тана?
— Ні, Арикі не тана. Арикі — рапуо, пуї-рара пуя.
— А що це значить?
Виявилось, що «пуї-рара» — це керівник урочистої церемонії в день свята ідола племені. Під час цього найбільшого свята збирається все плем'я. Крім того, Арикі виконує в цей день «танець семи поясів». Свято триває три дні й три ночі. В ньому беруть участь і чоловіки, й жінки. За ці три дні всі повнолітні дівчата виходять заміж.
— А з чого зроблений Дао?
— З дерева. Завбільшки він такий, як дитина, але обличчя в нього, як у старика.
Гахар теж розповідав мені про ідола, зробленого з дерева. Стоїть він у спеціальній хатині, де горить «вічний вогонь». А де знаходиться ця хатина — я й досі не знав.
— А чому люди бояться Арикі? — запитав я. Амбо нахмурився.
— Тому що Арикі знає таємницю смерті.
— Смерті? — засміявся я. — Що, він, може, вмирав уже, тому знає таємницю смерті?
— Арикі не вмирав, але він все знає. Кажуть, він уміє вгадувати думки людей.
— Вгадувати думки людей?
— Так, він сам говорив. У Арикі є таке біле листя, яке йому все розповідає.
Я здивувався: що то за біле листя? Листя рослин буває зелене, жовте, навіть червоне — тільки не біле.
— Арикі має біле листя, — повторив Амбо. — Воно йому все розповідає: коли йтиме дощ, коли буде буря, як уродять кокосові горіхи, ямс, таро, пая… Розповідає й про те, де є риба у Великій воді. Показує, коли буде арамру. Якщо хто замишляє щось погане проти Арикі, біле листя теж розкаже йому…
– І люди вірять йому?
— Вірять, — кивнув головою Амбо.
— А ти? Віриш?
Подумавши трохи, Амбо невпевненим тихим голосом відповів:
Не знаю…
Я запитав, чи хто-небудь бачив це біле листя. Амбо відповів, що Арикі показував його тані Боамбо.
— Ходімо до Боамбо, — запропонував я.
Ми пішли стежкою через ліс і незабаром були вже в селищі.
Боамбо, вмостившись у холодку на нарах, робив собі новий спис.
Тубільці надзвичайно наполегливі. Адже для того, щоб вимережити на списі черепашковою стулкою, кремінчиком або уламком обсидіана такі замислуваті узори, треба мати багато терпіння. А у декого з мисливців увесь спис був оздоблений складною мережкою.
Я запитав у Боамбо, що йому відомо про біле листя Арикі. Вождь здивувався. Хто сказав мені про існування білого листя? Амбо? Вірно, таке листя е. Воно м'яке, дуже тонке, чотирикутне й притиснуте з обох боків чимось твердим і чорним. Із слів Боамбо я зрозумів, що біле листя — це не що інше, як звичайна книга. Але ж неймовірно! Звідки на острові може взятись книга?
— А хто дав Арикі біле листя? — запитав я.
— Дао.
— Дао? Так Дао ж не людина, як він може дати жерцеві що-небудь?
— Не знаю, — знизав плечима Боамбо. — Арикі каже, що Дао дав йому біле листя.
— А ти сам бачив це листя?
— Бачив, один тільки раз. Під час великого полювання ми забили десять кро-кро. Арикі зажадав усі десять шкур для себе. Я відмовив йому. Тоді він страшенно розлютився, витяг біле листя, розгорнув його і почав щось бурмотіти. «Що ти робиш?» — запитав я. — «Молю Дао, щоб послав мор на всі кро-кро!»— відповів Арикі. Я зупинив його й сказав: «Не роби цього, краще забирай усі шкури».
Я почав пояснювати, що ніхто не може наслати мор на звірів острова: ні Дао, ні Арикі. Дао зроблений з дерева, а Арикі — шахрай. Тану Боамбо мої слова ошелешили. Озирнувшися навколо, він пошепки порадив мені:
— Не говори так про Дао. Біляр занго зненавидить тебе за це. Не говори поганого й про Арикі. Він чоловік небезпечний, остерігайся його.
— Що він мені зробить? — запитав я. — Може наказати, щоб мене кинули у Велику воду?
— Ні, не може. Але може накликати на тебе кару Дао.
— Дао я не боюся! — рішуче заявив я.
— Не говори так про Дао, — повторив Боамбо. — Дао посилає нам дощ, від нього родить земля. А земля дає нам плоди, які ми їмо. Дао — наш благодійник. А Арикі — його рапуо…
Я переконався, що релігійна омана глибоко запустила коріння в нехитрі душі цих простих людей. І як кожне зло,