Українська література » Пригодницькі книги » Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Читаємо онлайн Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
рушницею, а з кіно- чи фотокамерою, треті спостерігають поведінку тварин. До речі, полювання під водою з водолазним апаратом вважається злісним браконьєрством і суворо забороняється.

З кожним днем усе більше випускається різного спорядження для підводних спортсменів. Освоюються нові підводні райони, і якщо зараз постать людини в масці і ластах, з рушницею чи фотоапаратом у руках стала звичною на узбережжі Чорного моря, то можна твердо сказати, що незабаром і на берегах Каспійського та Аральського морів з'являться групи підводних спортсменів, на них чекають у цих морях цікаві пригоди.

В наших південних морях — Азовському, Чорному, Каспійському і Аральському — немає коралових рифів, немає восьминогів, про яких люди вигадали безліч страшних історій, немає акул, що нападають на людину, немає гігантських водоростей океану і багатьох інших обов'язкових атрибутів підводного світу, про які з таким задоволенням читаєш, починаючи з роману Жюля Верна «80 000 кілометрів під водою» і кінчаючи численними книгами сучасних авторів, написаних на підставі справжніх пригод.

Проте, незважаючи на відсутність у наших південних морях екзотичних мешканців тропічних вод, уважний спостерігач знайде в Чорному морі нескінченну різноманітність форм, стане свідком цікавих пригод і на власні очі зможе побачити те, про що досі лише догадувалися вчені. Для цього треба вміти бачити і розуміти побачене.

Є люди байдужі до природи, у них поява птаха або звірятка викликає єдине бажання — шпурнути в них каменем або палицею. Побачивши жабу або ящірку, еони кидаються геть або пориваються вбити безневинну тварину. Адже й квітучу черемху можна обламати до стовбура або геть витолочити луку, набираючи потворні віники з найніжніших польових квітів. Тим, хто не любить і не розуміє природи рідної країни, несе їй розруху і смерть, не треба спускатися до глибин моря, ще не займаних і не попсованих рукою байдужого перехожого.

Добре знаючи життя наземних тварин, людина, що спеціально не вивчала фауни моря або прісноводних басейнів, має, як правило, досить неясне і неточне уявлення про мешканців підводного світу.

Я не ставила собі на меті зробити науковий опис фауни наших південних морів. Метою цієї книги, написаної на підставі кількох років роботи з морськими тваринами і спостережень над ними, скоріше є бажання якоюсь мірою ознайомити підводних спортсменів з тим новим світом, з яким стикалися всі ми, що вперше спускалися під воду.

Багато тварин спочатку лишаються непоміченими, дещо в поведінці інших здається незрозумілим. Та чим більше знайомишся з життям мешканців моря, чим більше цікавого відкривається перед очима. І там. де на перший погляд усе здавалося буденним і таким, що не заслуговує на увагу, поступово відкриваєш усе нові й нові об'єкти для спостережень.

Деяких тварин наших південних морів мені так і не довелося побачити під водою. Але я впевнена, що мої товариші, які займаються підводним спортом, будуть удачливіші за мене в цьому відношенні.


2

Багато морів омивають береги нашої Батьківщини. Північні моря, не всім добре відомі (за винятком, може, Балтійського), моря Далекого Сходу, Аральське. Каспійське, Чорне та Азовське, усі вони мають своє обличчя, свою фауну, свої особливості. Кожне з них гарне по-своєму. Але найбільше люблять і найдоступніші всім наші південні моря — Чорне та Азовське.

На світі, мабуть, ще не було людини, яка б, побувавши на їх берегах, лишилася байдужою до ласкавого блакитного простору. Зустрічаються інколи уперті люди, які запевняють, що вони їздять на південь заради фруктів або сонця. Та спробуйте запросити такого любителя південної природи до Середньої Азії, кудись у район Ферганської долини, де і сонця, й фруктів набагато більше, ніж у Криму. Упертюх цей подивиться на вас з обуренням і поїде в Ялту чи Сочі, до того ж самого моря, до якого він, за його словами, зовсім байдужий.

Але якщо для відпочиваючих Чорне море — це прозорі теплі хвилі, що набігають на берег, позолочені загаром тіла, гаряче каміння пляжу, кипариси і троянди розкішних садів на узбережжі, то для людей, що вивчають проблеми моря, воно являє собою невичерпне джерело надзвичайно цікавої роботи.

З давніх-давен людина вивчає це море, його течії і береги, флору і фауну, дно моря і товщу води над ним, але ще багато поколінь вчених шукатимуть у його сяючій синяві відповіді на тисячі нерозв'язаних питань.

Ось уже чотири роки ми збираємо і малюємо безхребетних тварин і рослини південних морів нашої країни. Ці малюнки правитимуть за матеріал для альбома, де буде зображено й описано всіх найголовніших представників тваринного і рослинного світу Чорного та Азовського морів (крім риб і ссавців, альбоми про яких уже є).

Маючи такий альбом, людина, що цікавиться життям морських організмів або працює в галузі науки чи промисловості, якось пов'язаних з життям моря, навіть не будучи вченим-спеціалістом, зможе легко визначити спійману ним тварину.

Різноманітні морські безхребетні та рослини є основним кормом риб і китоподібних, багато з яких використовуються як сировина для промисловості. Деякі, здавалося б зовсім безневинні маленькі рослини і тварини, завдають великої шкоди людині, руйнуючи портові споруди, покриваючи днища кораблів товстим шаром, обростань, що набагато уповільнюють їх хід, або, як хижий молюск рапана, знищуючи корисних промислових тварин.

Більшість тварин після фіксації їх у формаліні або спирті цілком втрачають первісне забарвлення, яке інколи буває настільки характерним, що допомагає без особливих зусиль визначити тварину. Тому малювати для альбома-визначника треба з екземплярів, тільки-но спійманих у морі.

Нас було двоє — Микола і я. Микола — зоолог і художник. Я була в нього художнім «підпаском», як назвав мене його приятель, за сумісництвом — лаборантом і підсобним робітником, у вільний від творчої роботи час виконувала «завидну» роль куховарки.

До моїх обов'язків входило: ловити морських тварин, доглядати їх, годувати і (найголовніше і основне в нашій роботі) малювати їх з ранку до вечора під керівництвом Миколи. Він був причепливий і вимогливий, примушував мене добиватися цілковитої документальності зображень, необхідної для точного визначення тварин.

Чим більше я знайомилася з мешканцями моря, тим частіше виникала в мене думка про те, яка велика, певно, різниця в поведінці і навіть у зовнішньому вигляді між тваринами, що

Відгуки про книгу Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: