Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі - Стівен Девід Левітт
Другому хлопцю зараз уже двадцять вісім років; звати його Роланд Ґ. Фраєр-молодший, він — гарвардський економіст, який досліджує проблеми неуспішності чорношкірого населення.
Білий хлопець також потрапив до Гарварду. Та невдовзі після цього його життя змінилося на гірше. Звали його Тед Качинський.
ПодякиХотілося б висловити нашу спільну подяку двом людям, які допомагали народитися цій книжці: Клер Уотчел з видавництва William Morrow та Сюзанн Глак із William Morris Agency. Це вже третя книжка, яку Стівен Дабнер написав за їхнього сприяння, і його ніколи не полишає почуття вдячності, яке час від часу змінюється на благоговіння. Для Стівена Левітта це була перша така книжка, і тому він, звичайно, був дуже вражений. Висловлюємо також велику вдячність талановитим та співчутливим колегам: Джейн Фрідман, Майклу Моррісону, Кеті Геммінг, Лізі Ґаллахер, Деббі Штір, Ді Ді Де Бартло, Джорджу Біку, Браяну Макшеррі, Дженніфер Пулі, Кевіну Каллагену, Тренту Даффі та багатьом іншим з видавництва William Morrow; Трейсі Фішер, Рафаеллі Деанґеліс, Карен Джервін, Ерін Малоне, Джорджії Кул, Кендейс Фінн, Анді Макніколу та багатьом іншим з William Morris Agency. Нам також хотілося б подякувати багатьом персонажам цієї книжки (особливо Стетсону Кеннеді, Полу Фельдману, Судхіру Венкатешу, Арне Дункану і Роланду Фраєру) за приділений нам час і надану допомогу. Дякуємо також тим друзям та колегам, які допомагали удосконалювати рукопис, включно з Мелані Тернстром, Лізою Чейс і Коліном Камерером. Спасибі також Лінді Джинс, яка запропонувала заголовок: вийшло дуже добре.
Особисті подякиЯ безмежно вдячний моїм співавторам і колегам, чиї талановиті ідеї наповняють цю книжку, а також усім тим людям, які приділили час, щоби навчити мене тому, що я тепер знаю про економіку й життя. Особливо я вдячний Чиказькому університету, чий Беккерівський центр чиказької теорії цін забезпечує мені ідеальний домашній затишок для дослідницької праці; спасибі також Американській фундації адвокатів за колегіальність і підтримку. Моя дружина Джанет і наші діти Аманда, Олівія, Ніколас і Софі перетворюють кожен день на радість, навіть попри те, що ми так сумуємо за Ендрю. Я дякую своїм батькам, які навчили мене, що бути інакшим — це добре. А більше за все мені хочеться подякувати своєму доброму приятелеві й співавтору Стівену Дабнеру — талановитому письменнику й творчому генію.
С. Д. Л.
Я ще не мав досвіду написання книжки, яка не постала зі сторінок журналу «Нью-Йорк Таймз», або принаймні не з’явилася б за його сприяння. І ця книжка не є винятком. За що я й вдячний Гуґо Ліндґрену, Адаму Моссу і Джеррі Марцоратті; дякую також Вірі Тітунік та Полу Тафу за те, що вони запросили Чоловіка-Бублика до редакції. А особливо я вдячний Стівену Левітту — він такий розумний, мудрий і навіть добросердний, що мені захотілося — майже захотілося — самому стати економістом. Тепер мені відомо, чому половина представників моєї професії мріють мати офіс у сусідстві з Левіттом. І, насамкінець, як і завжди, моя вдячність і любов до Еллен, Соломона та Ані. Побачимося за обідом.
С. Дж. Д.
Примітки
Більша частина цієї книжки була запозичена з досліджень Стівена Левітта, які він часто здійснював спільно з одним або кількома авторами. Нижченаведені примітки містять посилання на наукові роботи, на яких ґрунтується цей матеріал; більшість із них є доступними для завантаження на сайті http://pricetheory.uchicago.edu/levitt/LevittCV.html. Ми також широко послуговувалися дослідженнями інших вчених, зазначених нижче; ми вдячні їм не лише за їхню працю, а й за подальші дискусії, що дали нам змогу якнайкраще відобразити їхні ідеї. Ще одна частина матеріалу цієї книжки була запозичена з раніше не опублікованих дослідницьких робіт або інтерв’ю одного чи обох зі співавторів. Матеріал, не зазначений у цих примітках, запозичений, як правило, із загальнодоступних інформаційних ресурсів, новинних репортажів і довідників.
1 Цей уривок уперше з’явився в статті Stephen J. Dubner, “The Probability That a Real- Estate Agent Is Cheating You (and Other Riddles of Modern Life). The NewYork Times Magazine, August 3, 2003.
2 Суперхижак: див. Eric Pooley. Kids with Guns. New York Magazine, August 9, 1991; John J. DiIulio Jr. The Coming of the Super-Predators. Weekly Standard, November 27, 1995; Tom Morganthau. The Lull Before the Storm? Newsweek, December 4, 1995; Richard Zoglin. Now for the Bad News: A Teenage Time Bomb. Time, January 15, 1996; Ted Gest. Crime Time Bomb. U.S. News & World Report, March 25, 1996.
3 Моторошні прогнози Алана Фокса можна знайти у двох звітах державних структур: Trends in Juvenile Violence: A Report to the United States Attorney General on Current and Future Rates of Juvenile Offending (Washington, D.C.: Bureau of Justice Statistics, 1996) і Trends in Juvenile Violence: An Update (Washington, D.C.: Bureau of Justice Statistics, 1997).
4 Переляканий коментар президента Клінтона трапився під час його промови в Бостоні, де він оголошував про нові заходи у боротьбі зі злочинністю; див. Alison Mitchell. Clinton Urges Campaign Against Youth Crime. The New York Times, February 20, 1997.
5 Steven D. Levitt. Understanding Why Crime Fell in the 1990’s: Four Factors That Explain the Decline and Six That