Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу - Йошка Фішер
Ця класична європейська державна система діяла аж до запровадження чотирьох великих світських змін в історії політичної сучасності. Це були демократична революція, індустріалізація, виникнення націоналізму[99] та глобалізація ідеї національної держави у світлі деколонізації. З Французької революції 1789 року розпочався виразний розпад старої європейської системи держав, яку правознавці називали «Ancien régime». Третій стан, буржуазія, а разом з ним і народні маси вийшли на сцену історії, а значить і державної системи.
До двох великих революцій XVIII століття — Революції 1776 року в США і Великої французької революції 1789 року, — зовнішня політика (за винятком Великої Британії, де в той час уже існував незалежний парламент) була винятковою прерогативою суверенних державців, які використовували на це своїх дипломатів і, перш за все, свої регулярні армії, складені з завербованих і підневільних вояків. Доти народ у зовнішній політиці європейських держав не грав практично жодної ролі.
Тільки революційна Франція мобілізувала народні маси і закликала їх в ім'я захисту нації до зброї (23 серпня 1793 року оголосили призов на військову службу — «Levee en masse»), щоб відбити інтервенцію роялістських військ — як виявилося, з приголомшливим успіхом[100]. Водночас із перемоги цієї революції в ім'я нації постала нова революційна ідеологія, націоналізм. Навіть визвольні війни європейських народів від влади Наполеона проходили під знаком революційного націоналізму, якому випадало поставити світ європейських держав і політичних реалій в найближчі сто п'ятдесят років з ніг на голову. Після Великої Французької революції промислова революція, що набувала дедалі більшого розмаху в Європі та Північній Америці з її величезною технічною і науковою динамікою, змінила економічний, технологічний та соціальний фундамент влади[101].
Нова масова армія, ідеологія революційного націоналізму, техніко-промислова революція у сфері військової техніки і досі у всій історії людства небачене примноження її руйнівної сили витворили нову насильницько-політичну реальність, якій випадало захитати стару європейську систему держав і врешті-решт її зруйнувати. Перша світова війна з неймовірним жахом багаторічних матеріальних боїв розбила останні позосталі рештки й ілюзії старого європейського світу і його зовнішньополітичний лад. Навіть американський президент Вудро Вільсон блискуче проаналізував трощу європейської системи рівноваги