Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України - Колектив авторів
За необхідністю до матеріалів можуть додаватися й інші документи (наприклад, клопотання батьківського комітету, фахівців центрів соціальних служб для молоді, працівників громадських організацій, що безпосередньо беруть участь у навчально-виховному процесі із засудженими, та ін.).
Зазначені документи, за винятком рішення педагогічної ради виховної колонії, готуються та узагальнюються старшим вихователем відділення соціально-психологічної служби, в якому тримається засуджений, та подаються на розгляд педагогічної ради виховної колонії. При цьому висновок лікаря оформлюється не раніш, як за тиждень до дня засідання педагогічної ради.
11. Питання переведення засуджених з дільниці ресоціалізації до дільниці соціальної адаптації або з дільниці соціальної адаптації до дільниці ресоціалізації розглядається на засіданні педагогічної виховної колонії, яка приймає рішення про порушення відповідного клопотання перед начальником виховної колонії. Після розгляду поданих документів педагогічна рада передає їх з витягами із протоколу засідання на розгляд начальнику виховної колонії не пізніше трьох діб від дня підписання рішення. Щодо поданих педагогічною радою документів начальник виховної колонії приймає відповідні рішення протягом тижня від дня подання, а у разі переведення засуджених з дільниці соціальної адаптації до дільниці ресоціалізації — у день подання.
Безпосереднє переведення здійснюється за постановою начальника виховної колонії, яка оголошується засудженому під підпис і виконується черговим помічником начальника виховної колонії протягом доби після ознайомлення з нею засудженого. Документи розгляду з відповідною постановою долучаються до особової справи засудженого.
12. Засуджені, котрі тримаються у дільниці соціальної адаптації та допустили порушення установленого порядку відбування покарання, за які на них накладені стягнення правами начальника колонії, або котрі відмовляються брати участь в реалізації Індивідуальної програми підготовки до звільнення, за клопотанням начальника відділення соціально-психологічної служби дільниці соціальної адаптації постановою начальника виховної колонії можуть бути переведені до дільниці ресоціалізації.
У разі виникнення потреби в такому переведенні, начальнику виховної колонії подаються на розгляд певні документи: довідка з особової справи з фабулою вчиненого злочину; характеристика з відповідним клопотанням начальника відділення соціально-психологічної служби, погоджена із заступником начальника з соціально-виховної та психологічної роботи; довідка про заохочення та стягнення засудженого; інші документи, що стосуються вказаного питання; витяг з рішення засідання педагогічної ради виховної колонії.
13. Організація роботи дільниць виправних і виховних колоній регламентована цим кодексом, Правилами внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, а також Методичними рекомендаціями ДДУПВП щодо організації роботи, пов’язаної із забезпеченням прогресивної системи відбування покарання в кримінально-виконавчих установах.
14. Про порядок переводу до дільниці реабілітації див. коментар до ст. 100 КВК України.
Стаття 95. Тримання засуджених до позбавлення волі в дільниці карантину, діагностики і розподілу1. Засуджені, поміщені в дільницю карантину, діагностики і розподілу, протягом чотирнадцяти діб піддаються повному медичному обстеженню для виявлення інфекційних, соматичних і психічних захворювань, а також первинному психолого-педагогічному та іншому вивченню.
2. За результатами медичного обстеження, первинної психодіагностики і психолого-педагогічного вивчення та на підставі кримінологічної, кримінально-правової характеристики на кожного засудженого складається індивідуальна програма соціально-виховної роботи, яка затверджується начальником колонії.
1. Дільниця карантину, діагностики і розподілу створюється в установі виконання покарань з метою первинного психолого-педагогічного вивчення особистості всіх новоприбулих засуджених, медичного нагляду за ними, сприяння в адаптації до умов позбавлення волі та класифікації засуджених в межах установи для визначення оптимальних умов відбування покарань.
2. Засуджені у дільниці КДіР тримаються у звичайних жилих приміщеннях протягом 14 діб з моменту прибуття до установи. Гуртожитки забезпечуються інвентарем та іншими предметами за встановленими нормами. У приміщеннях гуртожитків крім спальних кімнат обладнуються з розрахунку на кожне відділення обладнуються кабінети начальників відділень (вихователів), кімнати виховної роботи, приміщення для зберігання особистих речей засуджених, сушильні для одягу та взуття, приміщення для приймання їжі та збереження продуктів харчування з холодильниками, туалетні кімнати й додатково обладнується кімната для приймання лікарем. У виправних колоніях для тримання засуджених жіночої статі — кімнати особистої гігієни.
3. Дільницю КДіР очолює начальник, який призначається на посаду за рахунок штатної чисельності соціально-психологічної служби з числа найбільш досвідчених працівників. Він користується правами та обов’язками начальника відділення соціально-психологічної служби з урахуванням специфіки завдань, покладених на відділення КДіР. Загальне керівництво дільницею КДіР здійснює начальник установи, який забезпечує залучення до роботи з новоприбулими засудженими представників відповідних служб установи.
Безпосередньо роботу начальника дільниці КДіР організовує заступник начальника установи із соціально-виховної роботи зі спецконтингентом. Заступники начальника установи та начальники служб, які за функціональними обов’язками мають відношення до роботи із новоприбулими засудженими, повинні відвідувати дільницю КДіР не менше одного разу на тиждень, про що робиться відмітка у відповідному журналі.
Для організації роботи з новоприбулими засудженими створюється робоча група, до складу якої обов’язково входять психолог і медичний працівник.
4. Тримання засуджених в умовах ізоляції (карантину) передбачає: а) виявлення у засуджених гострих хвороб, у тому числі інфекційних захворювань, попередження їх поширення серед інших засуджених; б) первинне вивчення даних про особу засуджених та їх психологічну діагностику; в) виконання програм ознайомлення засуджених з умовами та порядком відбування покарання; г) забезпечення особистої безпеки засуджених у період адаптації до умов позбавлення волі.
5. Первинне вивчення даних про засудженого передбачає з’ясування: а) соціально-демографічних даних (вік, стать, стан здоров’я, ступінь непрацездатності тощо); б) кримінально-правових даних (відомості про вчинений злочин, попередню злочинну діяльність тощо); в) відомостей про окремі нахили, здібності та фізичні особливості.
6. Психодіагностика провадиться шляхом вивчення психологічних властивостей, процесів і станів засуджених з метою: а) поліпшення адаптаційних можливостей засуджених до умов відбування покарання, надання їм своєчасної психологічної допомоги; б) складання психологічної характеристики на кожного засудженого та розробка рекомендацій щодо особливостей організації індивідуальної роботи з ними; в) виявлення та постановки