Українська література » Класика » Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Читаємо онлайн Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Підкинули його вгору — високо-високо...

Летить він — ой, ле-ле! Летить, радіє. Настрій піднесений. Красота!

А світ який прекрасний!..

— Лечу-у!.. Лечу-у!..

А летів він уже вниз.

Господи, що за життя таке — навіть нарадуватися не встигнеш!

Дещо про кохання

— Як я стала крилатою?.. Кохаючи, моя дорога, кохаючи, — казала Летюча Миша своїй далекій родичці, котра бігала на чотирьох.

Мораль? Іноді варто й до думки Миші прислухатись. Тим більше, від чогось же вона стала крилатою? А раптом любов і справді окрилює, га?

* * *

— Якийсь він... м-м... несерйозний! — відгукнувся про Кумедного Чудний.

* * *

— Лушпайка? Пхе!.. — скривилася Шкаралупа. — Куди вона годиться у нашому квітучому житті?! Хіба що на сміття.

* * *

— І в маленьких бувають великі почуття, — заспокоювала Щіпка Дрібку.

* * *

— Що не кажіть, а Короїд завдає великих збитків, адже він нищить дерева, зелених друзів людей, — бідкався Людоїд.

* * *

— Ну й потвора! — подивувалося Чудовисько.

Кожен шукає де краще

Жолудь утік з периферії у місто. Влаштувався експонатом на Виставці. Лежить під склом і радіє: сухо, затишно. Ні клятий, ні м’ятий.

— Бррр!.. — здригається він, згадуючи землю. — Мокр-ро...

І засох.

А жаль. Не відірвись Жолудь від землі, який би з нього Дуб виріс.

Щасливої вам дороги

Нарешті завершено спорудження чудо-траси XXI століття, збудованої за останнім словом дорожньо-будівельної техніки. Це не просто шлях. Це європейський автобан. Англійський хайвай! Недарма ж будівельників понагороджували найвищими нагородами — орденами, преміям званнями.

І тільки тоді, як це й часто буває, виявили що чудо-дорога в принципі нікуди не веде. Тобто вона веде, але веде в Нікуди. Проте будемо оптимістами. Що з того, що вона веде в Нікуди, але ж веде вона туди вірно

Про це і дороговказ підтверджує:

"Дорога — в Нікуди, це дорога до світлого царства свободи!"

А поруч барвистий транспарант:

"Тільки завдяки нашій чудо-трасі, на яку пішла чи не половина річного бюджету країни, ви потрапите в Нікуди. Щасливої дороги!"

І всі, хто їде тією дорогою, вірять, що дорога в них і справді буде щасливою і приведе їх в омріяне царство, в щасливий край, куди неодмінно вів народ кожен черговий керманич.

* * *

— Ні, я з тим Йолопом нічого не маю спільного! — запевняв Телепень.

* * *

Звикнути до кайданів важко, але ще важче від них відвикнути.

Нерівня

Вони зустрілися на леваді, під плакучими вербами.

Було таке гарне надвечір’я, у травах невгамовно сюрчали коники, лугові квіти розсіювали найніжніші аромати.

— О, який я радий, що зустрівся з вами в цьому райському зеленому куточку! — вигукнув він. — Повірте, не було такого дня, аби я не думав про вас, не марив вами — чарівна, незрівнянна!

— Ви, мабуть, всім так... співаєте?

— Що ви, що ви! Тільки для вас мої найщиріші слова! Ви — єдина! Дозвольте пройтися з вами цими розкішними, соковитими травами... Вони такі смачні. Дякую. Йти з вами луками, дивитися на вас... О, яке це щастя! Хіба я зможу коли-небудь намилуватись вами? Як у пустелі ніколи не нап’єшся води, так я не можу наситити свої очі вашою незрівнянною вродою!

Вона мовчала, замислено жуючи травинку.

— О, не говоріть, що ви така, як усі. Ви — струнка, як пальма, граційна, як лебідка, щебетлива, як ластівка. А які у вас виточені ноженята! Які грайливі кучерики! І вся ви така... трепетна, поетична. Така, знаєте, фея. Неземна, казкова. Благаю вас... не кваптеся. Не позбавляйте мене щастя довше побути з вами. Спиніться хоч на хвилинку, я ладен впасти перед вами на коліна. Тільки вислухайте мене. Я сьогодні все... все вам скажу... Я… я кохаю вас. Я жити без вас не можу. О, незрівнянна фея, благаю вас, будьте моєю!..

Вона вислухала його палкий монолог і млосно зітхнула.

— Ах, який жаль, що ви не принц заморський, а всього-навсього, даруйте, свійський баран. Хіба ви мені, феї, рівня? Я мріяла далебі про

кращу партію.

І зневажливо бекнувши, Вівця потрюхикала геть від отетерілого Барана.

Байка про байку

В одному тридев’ятому царстві чи не тридесятого державства жив-був Іванко-царевич — парубок хоч куди! І ось настав йому час женитися. Довго-довго шукав він собі пару. Себто Олену Прекрасну. На всіх болотах побував, чи не всіх жаб перецілував, а Олени та ще Прекрасної серед них так чомусь і не виявилося. Все жаби та жаби.

Мораль?

От і вір після цього байкам!

Носорогова біда — чия біда?

Носорогові поспівчували, що в нього, бідолашного, геть кепсько із зором — недобачає він.

— Це ж біда, — зітхнули жалісливі.

— Біда, — охоче погодився Носоріг, — але, зважаючи на мою масу та вагу, це швидше ваша біда, а не моя.

Взаємний паритет

Осел конфіденційно радив Свині:

— Давай укладемо паритет...

— Який? — подивувалась та. — Це щось про рівність сторін?

— Ага. Ти не кажеш мені, хто насправді я, а я в свою чергу віддячую тобі тим же — не кажу хто ти насправді.

Бузькова мудрість

— А мудрість моя — проста-простісінька, ще прадідівсько-дідівська, віковим нашим лелечим досвідом перевірена, — старий Бузько, а був він хіба ж таким оптимістом-любомудром — любив під настрій повчати молодих Лелекунів. — Головне що? Правильно. Жратва. І увесь, як той казав, прогрес. Приміром, ковтнеш зранку жабу, закусиш змією чи вужакою, чи якимось там ще земноводним та повзучим і — спокійний, бо нічого гіршого з тобою того дня вже не може трапитись.

Справді, віковий досвід...

Змій Горинич ділиться секретами

— Одна голова... Що?.. Правильно. Погано. Дві — трохи краще, але не зовсім. А три — якраз. Принаймні, є чим по черзі іноді подумати.

Проста філософія вужа

— Співчувайте крилатим, народженим літати, а ми, народжені плазувати, всюди проліземо.

Обоє рябоє

— Ну й що ж, що держава? Дак вона ж мене знаєш як обібрала!

— Але ж і ти її обдурюєш.

— Еге, як не стараюся, як її не обдурюю, а й половини собі не повернув з того, що вона з мене здерла.

Теорія і практика

— Ну, як вам новий інструктор з альпінізму? Теорію він здав блискуче. А як на практиці?

— Нічого, принаймні літає добре.

— Як ?!. Він не тільки по скелях лазить, а ще й літає?

— Атож. Як зірвався на першому виході в гори у прірву, то хіба ж

так полетів!

Безкорислива

Всі дивувалися, що Амеба така безкорислива, така...Завжди ділиться останнім. Собою. А чому? Та тому ділиться останнім, що і належить до простих...

Ким слон буває частково

Працював Заєць в однім дуже важливім відділі якоїсь там лісової адміністрації Дрімучих Хащів.

Прийшов якось до нього Слон довідку брати.

— Може ти й Слон, — розсудливо мовив Косий і з насолодою почухав лапою у себе за вухом. — Більше того, я думаю, що ти таки й справді той, за кого себе видаєш — Слон. Але це — візуально, — Заєць був дуже грамотний і навіть знав деякі іноземні слівця, в тім числі й латинські. — А насправді? Чим ти мені доведеш, що ти насправді той, як його, Слон? Напишу я, що ти Слон, а на випадок чого — кому доведеться відповідати? Мені... Ні, ні, напишу я на всяк випадок, що ти частково буваєш Слоном.

Лікування після смерті

— Лікарю, тільки чесно: моя недуга виліковується? Я ще буду жити?

— Н-ну, в принципі, звичайно.

Але жити сьогодні я б вам не радив. І тим більше, лікуватися. Зважаючи на економічну скруту в країні взагалі і на ваш рахунок у банку, в якому вцілів лише один нуль, зокрема, я не бачу у вашому подальшому житті, як і в лікуванні аніякого сенсу.

— Але ж ситуація колись таки покращиться — взагалі і зокрема.

— Ось як вона покращиться...

Бодай хоча б зокрема і у вашому рахунку з’являться зайві нулі, тоді прийдете до нас і ми вас після смерті неодмінно вилікуємо.

Неорганізованому безладдю покладемо край!

Порядок, панове-громадяни, у зразковій правовій державі та ще такій, як у нас, повинен бути у всьому. Навіть, у безладді та різних там розгардіяшах, що їх у нас повно, але які все ще виникають спонтанно. І цьому неорганізованому безладдю треба рішуче покласти край! Тому графік по виникненню неладів у нас повинен бути залізним! Бо що то за нелади, якщо вони неконтрольовані і заздалегідь не сплановані. Як же тоді будувати світле майбутнє, до якого ми всі дружно йдемо? Як і хаоси, які все ще нам доконче необхідні, але необхідні не які-небудь, дикі тощо, а добре впорядковані й ціленаправлені.

Тим більше, у нас завжди вистачало і вистачає висококваліфікованих спеців з організації зразкових хаосів, прогресивно-передових неладів чи різних там перспективних і взагалі добре зорганізованих негараздів.

Тож за роботу, панове-громадяни!

Підтримаємо наших керманичів в організації й функціонуванні на належному рівні зразкового безладдя, як фактора прогресу й поступу вперед. До нових досягнень в галузі наших безконечних реформ і такого ж безмежного безладдя в організації правопорядку!

...І вже тоді нас їстимуть з апетитом!

— Тільки й чути, що про тягар, постійне тиснення на нас, творців, що, мовляв, мучать нас і пригнічують, позбавляють нас волі; про утиски й пригноблення...

Про що це ви, панове? З ким ви, творці? Схаменіться, не зводьте наклеп на рідну владу! Не вводьте в оману широку громадськість, не вдавайтесь до обмови! Гніт нам просто необхідний — це наш рятівник і цілитель! Він більше нам необхідний, аніж сама воля! Особливо, коли нас квасять, тоді без гніту взагалі не можливо обійтися, — не раз бувало, при нагоді й без неї запевняла Капуста в Бочці. — Тож я — за гніт! Так, так, панове, товариші й добродії! Але за гніт — поміркований, виважений, за той, який не лише можна, а й навіть треба, а й навіть корисно терпіти. Аби нарешті в міру закиснути і вже тоді нас нарешті не просто їстимуть, а їстимуть з апетитом і смаком!

Рий яму ближньому!

У Паростків поговірка "Не рий ями ближньому" сприймається як побажання всього найгіршого. І, навіть, краху: "Щоб тобі ніколи не вирили ями!"

У них, у Саджанців, коли Саджанець хоче побажати ближньому добра й благополучного життя і всіх подальших гараздів, то неодмінно зичить:

— Щоб тобі вирили яму!

Це значить, аби Паростки-підлітки нарешті перебралися з розсадника

тісняви й безперспективності подальшого там росту до місць свого постійного проживання, де вони, посаджені в ямки, з часом зашумлять над землею могутніми кронами.

Тож у світі Дерев так гарно звучить побажання:

— Щоб тобі по-швидше вирили яму!

І в світі хомо сапієнса теж риють ями, тільки, на жаль, не завжди деревам у молодому саду...

Фундаторське ноу-хау

Сіро-буро-малинова Пляма вищої якості нарешті таки відбулася — як творча особистість.

Відгуки про книгу Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: