Українська література » Класика » Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Читаємо онлайн Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин

Тому має все рішити референдум. Як він рішить, так, тіпа, і буде... Ну, я той... Побіг. Бо я ж ще й член лічильної комісії референдуму...

З приймача почулася розвесела музика, од якої чомусь стало сумно. Потім хтось бадьоро вигукнув:

— Ви слухали нашу чергову фантастичну передачу із циклу "Репортаж з майбутнього".

Гм-гм... З майбутнього.

З якого — диктор не уточнив. Але я чомусь подумав, що не з такого вже й далекого.

І — нічого не вдієш — із тоталітаризмом ми й справді необачно той... Тіпа покінчили. От іноді й думаєш: а чи не поквапились? Тим більше, кожному доводиться, тіпа той... іти... І не лише перший раз у перший клас.

В ЛОНДОН ДО БРАТАНА

Про олігарха Пашку Охламоновича — як народ з любов’ю називав свого мільярдера № 1, що вийшов з його низів, — я вперше почув, коли якось пронеслися чутки, що в нього стільки грошей, що він у них навіть ховає книги! Уявляєте? Не гроші в книгах, як то ми іноді п’ятірки на пиво від законних переховуємо, а навпаки, книги ховає у грошах!

І ось нова сенсація під рубрикою "Чи знаєте ви, що..." Не знали. А що виявилося? У якогось сантехніка із простого-простісінького ЖЕКу, якогось Миколи Петренка та номер мобільного телефону раптом до останньої цифри співпав із сумою статків Пашки Охламоновича! Це ж треба, га? Цифра в цифру! І це у якогось там сантехніка з якогось там ЖЕКу! Недарма ж ми вважаємося країною рівних можливостей. Для всіх. Хоч ти сантехнік, хоч ти, приміром, олігарх! Хоч ти, приміром, трудяга, хоч кримінальний авторитет. Недарма ж цю сенсацію наші газети дружно вмістили на перших полосах своїх видань чи не аршинними буквами:

"РАЗОМ З НАРОДОМ".

І справді. Слюсар і олігарх хоч мовби й належали до різних станів та різних соціальних верств, а ти ба — яка рівність! У того номер мобілки, а в того загальна сума його багатств — однаковісінькі. Справді, у нас країна рівних можливостей для всіх її громадян!

Коли Пашці показали газети, він зворушливо вигукнув:

— Бля буду, коли скажу, що не пишаюся таким фактом! Такою спорідненістю з рідним народом, бля!!! Передайте моє найщиріше вітання сантехніку Миколі Петренку! Хочеться йому побажати по-нашому, по-простецькому: так тримати, Колян! Воїстину у нас країна рівних можливостей! А щодо мене, так я ніколи не відривався від наших трудяг. Сума мого банківського внеску цілком і повністю співпадає з цифрами номера мобілки якогось сантехніка! Де ще таке можливе? Тільки у нашій країні, країні істиної демократії, де хоч ти тіпа сантехнік, хоч як я, олігарх, а ми рівні. Віднині сантехнік Петренко — мій тіпа названий брат! Так, так, братан! А тому гукайте братана Коляна до мене тіпа у гості!

А треба вам сказати, що за міжнародним рейтингом Forbes Пашка Охламонович, маючи 24 мільярди, займає поки що 15 місце у світі, 5-е в Європі і перше в нашій країні та ще серед колишніх паханів. Живе він у Лондоні, куди й запросив у гості названого свого тіпа братана Коляна Петренка. І Колян через засоби масової інформації повідомив країну, що він і справді, хоч і простий-простісінький, а таки вирушає в Лондон до свого братана. А проводжала його в далекий Лондон вся Зачепилівка, котра гуртом і склалася йому на білет в один кінець. Дружина Галька плакала з двома малими дітками на руках і благала мужа не забувати її "у різних там лондонах". А вже прибуття до Лондона Коляна Петренка висвітлювали чи не 100 працівників їхніх ЗМІ — і це його, простого сантехніка з простого ЖЕКа якоїсь там Зачепилівки! Справді, таке можливе лише у нас, на планеті Земля, а не деінде у Всесвіті.

Сам Пашка Охламонович попри свою колосальну зайнятість особисто зустрів свого дорогого гостя та названого братана і поселив його в най-найпрестижнішому і най-найфешенебельному готелі, у якому навіть не кожний мільйонер ризикне поселитися. Хіба що мільярдери. А Колян запросто поселився. І всі десять днів, протягом яких він гостював у Пашки-пахана (так його колись називали, а тепер величають народним олігархом) в Лондоні, Пашка приділяв йому особливу увагу, витрачаючи на нього свій дорогоцінний час, що був воістину на вагу золота: возив його до свого маєтку в якомусь тамтешньому графстві, показував свої особняки в самому Лондоні, кожен вартістю в десятки мільйонів, возив під небесами на своєму літаку Boring, що в нього виконує функції штаб-квартири. Ну, а про різні там ресторани, у які Пашка водив свого дружбана Коляна, і говорити не доводиться. (У тих закладах хіба що арабські шейхи обідають, як відвідують Лондон!). Десять днів гостин у Пашки пролетіли для Коляна як один день — довгий, чарівно-фантастичний! Справді-бо, кому з простих тіпа смертних так може пощастить?! Тільки у нас, у країні рівних... і так далі.

Настав час повертатися на батьківщину — як би в гостях не приймали, але, як кажуть, пора і честь знати. І тут готель, у якому Колян розкошував аж цілих десять днів, виставив йому рахунок — виявляється, Колян має сплатити тому готелю 1 (один) мільйон!

Колян, звісно, в крик: як??? Я ж тіпа гість. Їдрі т-твою!.. (Далі пішла така ненормативна, цілком зачепилівська лексика, що її навіть англійці не змогли перекласти, хоч до того перекладали чи не з усіх мов). За віщо???

А йому спокійно й роз’яснили: сер ночував у нас десять нічок? От і має платити один мільйончик, адже кожна ніч у них коштує 100 000. Інакше тіпа суд і все таке інше. А можливо, й конфіскація майна. Адже у нас повна свобода і ще повніша той... демократія.

— Яке майно??. Яка… конхвіскація??. — обурювався Колян. — Та в

мене вдома, у Зачепилівці конура в бараці довоєнної забудови. І двоє дітей. А жінка, правда, одна, але кому вона потрібна? Ні на яку конхвіскацію вона вже не годиться!

А йому бубонять одне і те ж: плати. (Правда, величаючи при цьому Коляна сером, але легше од того, звісно, серу Коляну не стає).

Колян тоді до свого названого братана і дружбана, до Пашки Охламоновича. Але він полетів на якісь Гавайї, а люди його Коляну популярно пояснили (поки що, правда, без вогнепальної зброї): так і так, Пашині гості за традицією самі сплачують своє проживання в готелях. Як мають компенсувати Пашці за ланчі в ресторанах, у яких обідають тільки арабські шейхи. Крім того пояснили йому (все ще поки що без вогнепальної зброї) і нарахували йому ще кілька сот тисяч — зверх готельного мільйона. За що? А за те, що Пашка катав свого гостя на своїй яхті по морю синьому, а саме лише її річне утримання обходиться Пашці в п’ятнадцять мільйончиків... А загалом вона коштує 150 мільйонів! Плати. Годував тебе Пашка в ресторанах — плати. Та ще й на своєму літаку катав поза хмарами — плати. Ну і так далі... Кінчилося тим, ще Колян як подивився на ті рахунки, так вмить опинився у лікарні, де йому, коли він виписувався, ще приплюсували кілька сот тисяч!

...Як розповіла Галька Петренко працівникам вітчизняних ЗМІ, вже скоро минає рік, як її чоловік ніяк не може вирватися з Лондона — немає чим розплатитися за гостини у свого братана Пашки Охламоновича. Якось дзвонив, благав допомогти, виручити його, мужа свого.

— Він мені, конєшно, муж, — зітхала Галька, — але як я його виручу? Чим? Хіба що двома дітьми — дак хто ж їх купить?

— Ну, позич у сусідів, знайомих, — вдруге подзвонивши, запхикав аж із Лондона Колян. — Як повернуся, то із зарплати сантехніка неодмінно розплачуся. Тільки викупи мене...

Галька б і рада — Колян який не який, а все ж її чоловік, — але... Оббігала сусідів та знайомих і буцімто напозичала аж 100 баксів. Залишилося ще їй зібрати 1 мільйон 900 тисяч. І прохала працівників ЗМІ організувати всенародний збір аби викупити її Коляна, котрий насправді Микола, але працівники вітчизняних ЗМІ вмить втратили до неї будь-який інтерес і подалися десь-інде шукати сенсацій.

ЩАСТЯ ЗАГРИМІТИ В ТЮРЯГУ

Це, виявляється, для письменників. Щастям є загриміти в отой самий несимпатичний заклад, який на жаргоні зветься тюрягою.

Тільки не думайте, що автор цього шедевру той... Як нині модно висловлюватись, неадекватний. Адекватний, адекватний! Принаймні, ще зранку був при своєму розумові. І все одно заявляю: та це ж щастя, виявляється, своєчасно загриміти в каталажку! Для нашого брата-

письменника.

А тому для чергового перевидання "Толкового словаря русского языка" (або якогось його аналогу), що Москва час од часу й здійснює в тих чи тих форматах, до терміну "посадити" (у значенні ув’язнити, відправити в тюрму, за ґрати, взяти під арешт тощо) пропоную в якості новомодної цитати зізнання самого О. Солженіцина (подаю в оригіналі):

— Это счастье, что меня посадили.

Уявляєте, де ходить-колобродить вередливе наше письменницьке щастя? Чи, може, в шанованого метра це всього лише гра в парадокси? Не зовсім. Не епатаж і не самореклама. На прохання одного з акторів, який мав зіграти роль Солженіцина (чи його літературного двійника) в серіалі "В круге первом" поділитися якимись характерними рисами, деталями тощо для створення образу, Солженіцин і видав на-гора оте сакраментальне, що бідного актора кинуло в шок:

— Это счастье, что меня посадили.

І прозаїчно роз’яснив — поетична парадоксальність тут ні при чім.

"Если бы этого не произошло тогда, то для меня и для многих, кто там оказался, мы бы не стали тем, кем ми стали".

Як кажуть, хвала за відвертість. Заодно й слава тодішньому комрежиму, вельми оперативно-швидкому на оте "щастя", з його каральними, сиріч "компетентними органами" — ВЧК, НКВС, КДБ...

Справді-бо, не посадили б комуністи свого часу Солженіцина, — того, який тоді був, себто нікому не відомого, — не мали б ми сьогодні й того Солженіцина, якого маємо і який усім добре відомий. І ви після цього ще звинувачуєте колишній режим, колишнього СРСР в зловживаннях та антизаконних репресіях??? Мали б ми сьогодні Солженіцина з його "Архіпелагом ГУЛАГ", коли б не оті зловживання та антизаконні репресії тодішнього режиму! Був би просто письменник — без тюрми. Один з багатьох невідомих. Чи маловідомих. А посидів у тюрязі — і став тим, ким і став.

Виходить, письменника треба час од часу той... Запроторювати за ґрати. Аби він мав змогу: а) спізнати, що таке, врешті-решт, щастя; б) стати справжнім творцем. (Здається, ще Е. Лімонов в одному зі своїх інтерв’ю наголосив, явно бравуючи (що відсидів чотири місяці): так, кожен чоловік — літератор в першу чергу, — має посидіти в "местах не столь отдаленных" — хоч раз у житті.

Відгуки про книгу Ярлик на князівство (збірка) - Чемерис Валентин (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: