Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
го­ло­вi легш бу­ло.

- Вам її бiльш жаль? - ка­же Ва­силь. - Та як се мож­на i по­ду­ма­ти? Я її лю­бив у сто раз бiльш, чим ви!


- Вже сього не мож­на ро­зiб­ра­ти: ти ка­жеш, що ти бiльш, а я знаю, що я її отець, стар чо­ло­вiк, i вже в ме­не доч­ки не бу­де; а ти со­бi, як за­хо­чеш, дiв­ку й завт­ра знай­деш…


- Тату, та­ту! - жа­лiб­но ска­зав Ва­силь. - i вам не грiх так го­во­ри­ти… i у яку по­ру i у якiм мiс­цi?…


Далi по­ди­вивсь на нього з гро­зою iс­пiд­лiб'я та й став, не­на­че не у своєму умi, сам со­бi роз­го­во­рю­ва­ти:


"Їх прав­да… ско­ро пос­ва­та­юсь… та й оже­нюсь… зiй­де­тесь на ве­сiл­ля… та не зо­вiть по­па… а мо­же… а мо­же… дар­ма!.."


Слухавши та­кiї йо­го ре­чi, На­ум ду­же зля­кавсь, бо ду­мав, чи не­ма у нього по­мис­лу, щоб - не­хай бог бо­ро­нить - са­мо­му со­бi смерть за­по­дi­ять; став йо­го роз­ва­жа­ти i роз­ка­зу­ва­ти, який се смер­тельний грiх, щоб про­ти бо­жої во­лi смер­тi ська­ти, i що та­кая ду­ша неп­ро­ще­на вiд бо­га у вi­ки вiч­нiї; да­лi став йо­го нав­ча­ти, щоб мо­ливсь бо­гу i щоб по­ло­живсь на ми­лость йо­го… i ба­га­то де­чо­го йо­му доб­ро­го го­во­рив, бо був ду­же ро­зум­ний, хоч i письма не вчив­ся, а у бе­се­дi час­тi­сiнько i пiп не знав, що про­ти нього го­во­ри­ти, а дяк так i не схва­чу­вав­ся з ним.


Василь на усi йо­го ре­чi сто­яв мовч­ки, ча­сом ус­мiх­неться, то на­су­питься, то за­бор­мо­че: "Мо­литься? Мо­лi­тесь ви". А сам, вид­но, своє ду­мав. На­ум же, го­во­рив­ши йо­му дов­го, по­ду­мав: "Що йо­му те­пер тов­ку­ва­ти? Вiн i се­бе не тя­мить. Не­хай на сло­бо­дi прий­мусь за нього i роз­тол­кую йо­му, щоб ча­сом йо­го ду­ша не про­па­ла".


Як об­вид­нi­ло тро­хи над­во­рi, за­раз зiб­ра­ли­ся нуж­нi лю­ди у двiр до На­ума; роз­ло­жи­ли се­ре­ду дво­ра во­гонь; жiн­ки ста­ли по­ра­тись, поп­рис­тав­ля­ли ка­зан­ки та горш­ки i ва­рять бор­щi, лок­ши­ну, ква­сок, пе­че­не кри­шать шмат­ка­ми, а там ку­тю у мис­ки нак­ла­да­ють та си­тою роз­во­дять, го­рiл­ку по пляш­кам роз­ли­ва­ють, щоб час­ту­ва­ти, лож­ки пе­ре­ми­ва­ють, мис­ки ла­го­дять, дош­ки кла­дуть i усе го­ту­ють як тре­ба, щоб i лю­дям по­обi­да­ти, i стар­цiв бо­жих на­го­ду­ва­ти.


Став день, задз­во­ни­ли у стар­ший дзвiн по­ва­гом, зви­чай­но, як на збiр. Гос­по­ди! Як по­ва­лить на­род - так ви­ди­мо-не­ви­ди­мо! Що свої се­ля­ни, а то iз го­ро­да по­на­хо­ди­ло i по­наїжджа­ло; та бу­ли-та­ки й па­ни, щоб по­ди­ви­тись, як по ста­ро­ви­нi, що вже те­пер ви­во­диться з мо­ди, бу­дуть дiв­ку хо­ва­ти.


Як пе­редз­во­ни­ли на збiр, ось i не­суть вiд церк­ви свя­тий хрест i ко­рог­ви, за ни­ми ма­ри, а там iдуть аж три по­пи i чет­вер­тий ди­якон, та усе у чор­них ри­зах, а дя­кiв - так з де­сят­ка два. А за на­ро­дом так на­си­лу про­тов­пи­лись до ха­ти.


Наум, по­ба­чив­ши, що вже усе го­то­во, став од­би­ра­ти лю­дей: ко­го друж­ком, ко­го у пiд­дру­жi, ко­го у ста­рос­ти, жi­нок у сваш­ки, i усе по двоє, дi­воч­ку у свi­тил­ки, па­руб­кiв аж два­над­цять у бо­яри, а мо­ло­до­го не тре­ба бу­ло ви­би­ра­ти, бо Ва­силь, її пос­ва­та­ний же­них, був ту­теч­ки. От як вi­дiб­рав усiх, та й став їм кла­ня­ли­ся i про­си­ти:


- Люди доб­рi, су­сi­ди лю­без­нiї! Па­но­ве ста­ри­ки, жi­ноч­ки-паньмат­ки, i ви, па­ру­боцт­во чес­не, i ти, дiв­ча мо­ло­деньке! Не зог­ну­шай­тесь пос­лу­ха­ти ме­не, ста­ро­го, батька не­щас­но­го! (А сам так i ри­да). Не при­вiв ме­не бог - во­ля йо­го свя­та! - за­мiж доч­ки вiд­да­ти i з ва­ми, при­яте­ля­ми, хлi­ба-со­лi роз­дi­ли­ти i по­ве­се­ли­тись, а спо­до­бив ме­не, грiш­но­го, вiд­да­ти йо­му од­ну-однi­сiньку до­чеч­ку, чис­ту i не­по­роч­ну, як го­лу­ба бi­ло­го. Зби­ра­юсь те­пер по­хо­ва­ти її дi­ву­ван­няч­ко, як за­кон ве­лить i як її сла­ва зас­лу­жи­ла. Пот­ру­дi­тесь пi­ти за нею у по­чо­тi, про­во­дi­те її дi­ву­ван­ня на вiч­ную жизнь, не у но­ву ха­ту i не до ми­ло­го му­жа, а у си­ру зем­лю i у тем­ну до­мо­ви­ну! По­тiш­те своїм пос­лух­нянст­вом i ме­не, ста­ри­ка, батька скор­бя­що­го, що свою ут­ро­бу…


Та хо­тiв пок­ло­ни­тись, та аж впав до зем­лi i гiр­ко-гiр­ко зап­ла­кав, а увесь на­род за ним.


Далi, ус­тав­ши i вiд­дох­нув­ши, ка­же:


- А де ста­ра ма­ти? Не­хай роз­дає по­дар­ки сва­там та поїзд зна­ряд­жа.


От пок­ли­ка­ли Нас­тю, а за­мiсть її пос­та­ви­ли дру­гу жiн­ку, щоб го­ло­си­ла над по­кiй­ною та при­го­во­рю­ва­ла, до яко­го ча­су тре­ба.


Не са­ма вий­шла Нас­тя, а ви­ве­ли її до по­чо­ту, бо вже зов­сiм нез­ду­жа­ла. За нею ви­нес­ли хлоп­цi скри­ню з по­дар­ка­ми i вiд­чи­ни­ли. От Нас­тя за­раз пок­ли­ка­ла до се­бе дiв­чат та й ка­же:


- Не по­ра­ду­ва­ла­ся моя ду­ша, щоб по­ба­чи­ти, як моя ми­ла Ма­ру­сенька, по ву­лоньцi хо­дя­чи, та зби­ра­ла б вас у дру­жеч­ки на ра­дiсть свою; а при­вiв ме­не гос­подь са­мiй у ста­рос­тi, гiр­ки­ми слi­зонька­ми об­ли­ва­ючись, про­си­ти, щоб ви про­во­ди­ли її дi­ву­ван­няч­ко до тем­ної ями. Не вда­ло­ся ме­нi чу­ти ва­ших ве­сiльних пi­сеньок до моєї Ма­ру­сi, а за­мiсть то­го по­ба­чу ва­шi слi­зоньки, що зо мною про­ли­ва­ти­ме­те, як зас­пi­ва­ють їй вiч­ную пам'ять; не пог­нi­вай­те­ся, що за­мiсть ве­сiльних ме­дя­нич­кiв або ко­ро­вай­них ши­ше­чок дає вам ма­ти, не­щас­ная, гор­кая, дає вос­ко­вi свi­чеч­ки. Зас­вi­тi­те їх, про­во­дi­те мою Ма­ру­сеч­ку i вi­дай­те: як го­рять ва­шi свi­чеч­ки, так го­рить моє сер­денько вiд жур­би ве­ли­кої, хо­ва­ючи од­ним од­ну до­чеч­ку, утi­ху мою… а са­ма зос­та­юся при ста­рос­тi, як би­ли­ноч­ка у по­лi i слi­зонька­ми уми­ва­ючись.


Тут їм i роз­да­ва­ла гри­вен­нi свi­чеч­ки i усе зе­ле­но­го вос­ку. Да­лi дос­та­ла той руш­ник, ши­ро­кий та дов­гий, та що то вже гар­но ви­ши­тий був! i що мав­ся пi­дiс­ла­тись при вiн­цi пiд но­ги мо­ло­дим, та й пов'яза­ла на хрест свя­тий, ве­ли­кий, що по­пе­ре­ду но­сять.


А там по­пе­рев'язу­ва­ла друж­ка i пiд­дру­жо­го раз руш­ни­ка­ми дов­ги­ми-дов­ги­ми, з пле­ча аж до до­лiв­ки, та усе по­ви­ши­ва­нi за­по­лоч­чю ор­ла­ми та квi­точ­ка­ми; а да­лi i по дру­го­му навх­рест, бi­ло­го по­лот­на, дов­гi, так що ар­ши­нiв по чо­ти­ри, i усе по­об­ши­ва­нi зас­нiв­ка­ми. Та­ки­ми ж руш­ни­ка­ми по­пе­рев'язу­ва­ли i сва­шок, та ще їм i по квiт­цi при­ко­ло­ли до очiп­кiв. Ста­рост теж по­пе­рев'язу­ва­ли по од­но­му руш­ни­ку, по од­но­му, та хо­ро­шо­му. Свi­ти­лоч­цi зро­би­ли меч, як та­ки во­диться на ве­сiл­лi: нав'яза­ли лас­кав­цiв, чор­ноб­рив­цiв, ва­силькiв i по­зо­ло­че­ної шу­ми­хою ка­ли­ни, i свi­чеч­ку яро­го вос­ку зас­вi­ти­ли; i меч обв'яза­ли, i свi­ти­лоч­ку пе­рев'яза­ли руш­ни­ка­ми, тож гар­ни­ми i усе ви­ши­ва­ни­ми. Бо­ярам по­на­ши­ва­ли на шап­ки шов­ко­вi квiт­ки i пра­вi ру­ки по­пе­рев'язу­ва­ли плат­ка­ми, усе бу­маж­ни­ми, крас­ни­ми, як один, i та­ки­ми, що по три ко­пи жо­ден. Ту хуст­ку, тож бу­маж­ну, що ма­ло­ся мо­ло­дим ру­ки пiд вiн­цем зв'яза­ти, ту по­да­ли на срiб­ний хрест, що пiп у ру­ках не­се, а та­ки ок­ре­мо кож­но­му по­по­вi i ди­яко­ну на свi­чеч­ку по­да­ли плат­ки бу­маж­нi, си­нi, i уся­ко­му дя­ку да­ли по хус­точ­цi. Ки­лим ве­ли­кий

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: