Українська література » Класика » Маруся - Квітка-Основ'яненко

Маруся - Квітка-Основ'яненко

Читаємо онлайн Маруся - Квітка-Основ'яненко
i по­дер­жав­ши за жи­лу дов­генько, ка­же:

- Молись, Се­ме­но­ви­чу, бо­гу! Ко­ли зас­не, то нi об чiм i жу­ри­тись; здається, що ско­ро зас­не.


От i вiдс­ту­пи­ли­ся вiд неї ти­хе­сенько, щоб їй не мi­ша­ти спа­ти…


Так ку­ди ж то!.. Тiльки що нi­би ста­ла дрi­ма­ти, як пiд­нi­меться ка­шель, та през­до­ро­вен­ний; так i пiдс­ту­па пiд гру­ди, i ди­ха­ти їй, сер­деш­нiй, не дає; а тут у бiк зно­ву ста­ло шпи­га­ти.


Довго то­го роз­ка­зу­ва­ти, як во­на три дня так страж­да­ла! Що та­ки ци­лю­рик лi­чив, а то вiн i нiм­ця при­во­зив; i той i масть до бо­ку прик­ла­дав, i чо­го то вже не ро­бив!.. так не­ма лег­ше та й не­ма! I що да­лi, то усе гiрш бу­ло.


Наум да­вав їм во­лю, що хо­тi­ли, ро­би­ли; а сам, за­пер­шись, усе бо­гу мо­ливсь; впа­де нав­ко­лiш­ки, ру­ки ла­ма; як вда­рить пок­лон, та з пiв­ча­са ле­жить i усе мо­литься: "Гос­по­ди ми­ло­серд­ний! не оси­ро­ти нас! Не вiд­нi­май вiд нас на­шої ра­дос­тi! Рi­ши ме­не усiй ху­до­би; озьми ме­не, ста­ро­го, не­мощ­но­го, озьми ме­не до се­бе; а не­хай во­на по­жи­ве на свi­тi…" Да­лi й за­кiн­ча:


"Да бу­деть во­ля твоя свя­тая зо мною, грiш­ним! Ти усе знаєш, ти луч­че зро­биш, чим ми, грiш­нiї, ду­маємо!" Пi­дiй­де до нiм­ця, про­сить, ру­ки йо­му цi­лує… ви­нiс скриньку з гро­ши­ма, а, ма­буть, бу­ло у нiй сот три руб­лiв, i про­сить:


- Бери, - ка­же, - скiльки хоч, усi озьми, усю ху­до­бу озьми, усього рi­шусь, у стар­цi пi­ду, тiльки ви­лi­чи моє ди­тя; во­на в ме­не од­нi­сiнька… Без неї на­що ме­нi жи­ти? Не бу­де ме­нi нi­якої ра­дос­тi… хто ме­не дог­ля­не… хто… - та так i за­го­ло­сить.


Дарма що нi­мець, та й вiн зап­ла­кав, i хоч би то­бi ко­пiєчку узяв. У ос­тан­нiй раз як був, i вп'ять чо­го-то не ро­бив, а да­лi ска­зав:


- Нiчого не мож­на зро­би­ти! - 3 тим i поїхав. Мо­ливсь На­ум, мо­ливсь… i що то вже пла­кав! Так i пiдп­ли­ве сльоза­ми. Да­лi вий­шов iз кiм­на­ти, по­ди­вивсь на Ма­ру­сю, ба­чить, що во­на, як тая свi­чеч­ка, до­го­ряє, пе­рех­рес­тивсь i на дум­цi ка­же со­бi:


- Господи! Твоя во­ля свя­тая! Прос­ти нас, грiш­них, i нав­чи, що нам ро­би­ти i як те­бе слу­ха­ти? - Та з сим сло­вом i пi­шов.


Iде i за сльоза­ми свi­ту не ба­чить. Поз­вав па­нот­ця, той аж зди­ву­вавсь, що та­ка здо­ро­ва дiв­ка у три днi як за­не­ду­жа­ла, а вже й на бо­жiй до­ро­зi. По­ки па­но­тець прий­шов з свя­тос­тю, На­ум вер­нувсь i, крiп­ля­чись, щоб не пла­ка­ти, че­рез ве­ли­ку си­лу ка­же Ма­ру­сi:


- Донюi зап­ри­час­ти­мо те­бе! Чи не дасть бог швид­ше здо­ров'я?


- Я сього хо­тi­ла про­ха­ти… та бо­ялась вас по­тур­бу­ва­ти… I вже здо­ров'я!.. Хi­ба спа­сен­ня ду­шi… ко­ли б тiльки швид­ше… - лед­ве про­мо­ви­ла сеє Ма­ру­ся.


Кинулася Нас­тя ха­ту при­би­ра­ти i сi­ни упо­ра­ти, а На­ум зас­вi­тив свi­чеч­ку i ла­да­ном по­ку­рив; аж ось i ба­тюш­ка прий­шов…


Поки Ма­ру­ся спо­вi­да­ла­ся, На­ум iз Нас­тею i хто ще був у них iз су­сi­дiв вий­шли у сi­ни. От Нас­тя i ка­же му­жи­ко­вi:


- Нащо ти її так спо­ло­хав? Во­на те­пер по­ду­ма, що вже зов­сiм вми­ра, ко­ли при­ве­ли па­нот­ця?


- Що ж, ста­ра, бу­де­мо ро­би­ти? - здох­нув­ши тяж­ко, ска­зав На­ум. - А яко­во ж би нам бу­ло, як­би во­на вмер­ла без по­ка­янiя?


- Та, що-бо ти, ста­рий, го­во­риш? Де їй ще вми­ра­ти? Ще тiльки сьогод­нi чет­вер­тий день, як га­разд i за­не­ду­жа­ла…


- Але, чет­вер­тий! У бо­га усе го­то­во, йо­го свя­та во­ленька! По­ве­лить, то я ще швидш її вмру, дар­ма що во­на вже на ла­дан ди­ше.


Сказав На­ум та й вi­дiй­шов, гiр­ко зап­ла­кав­ши, i ка­же со­бi ти­хенько: "I ко­ли б то гос­подь пос­лав ме­нi сюю ми­лость! Во­ля твоя, гос­по­ди!"


Тут па­но­тець клик­нув, щоб усi йшли у ха­ту, бу­де її при­ча­ща­ти. На­ум, тiльки сам жи­вий та теп­лий, ще зду­жав пiд­вес­ти її до свя­то­го при­час­тя… Ма­ру­ся прий­ня­ла тай­ни Хрис­то­вi, як ан­гол бо­жий; по­тiм ляг­ла, пе­рех­рес­ти­лась, пiд­ве­ла очи­цi уго­ру i ве­се­ленько про­го­во­ри­ла:


- Коли ме­нi… та­ка ра­дiсть тут… пiс­ля свя­то­го при­час­тя… що ж то бу­де у царст­вi не­бес­нiм? Прий­ми i ме­не, гос­по­ди, у царст­во твоє свя­те! - Па­но­тець, по­си­дiв­ши i по­го­во­рив­ши де­чо­го з письма, пi­шов до­до­му.


Трошки по­го­дя чу­ють, що ка­шель в Ма­ру­сi нi­би пе­рес­тав i вже во­на хоч i не стог­не i бу­цiм­то спить, так у гор­лi ста­ло ду­же хри­пi­ти, а у гру­дях аж кле­ко­тить…


От Нас­тя i ка­же до ста­ро­го:


- Та єй-бо­гу, во­на не вмре; бач, їй по­лег­ша­ло.


- Мовчи та мо­лись бо­гу! - ска­зав їй На­ум, а сам аж тру­ситься. - Те­пер, - ка­же, - ян­го­ли свя­тiї лi­та­ють над нею. Страш­ний час тог­дi нас­тає, як пра­вед­на ду­ша кон­читься. Нам, грiш­ним, тре­ба тiльки мо­ли­тись бо­гу!


- Господи ми­лос­ти­вий! Ти сам боїшся та й ме­не ля­каєш.


Так ска­за­ла Нас­тя не ба­ча­чи своєї бi­ди, а На­ум знав доб­ре усе, i знав, що до чо­го i пiс­ля чо­го що йде, та й ка­же:


- Коли б то бог ми­ло­серд­ний сот­во­рив та­ке чу­до! Да­лi зас­вi­тив страш­ну свiч­ку, [13] пос­та­вив пе­ред об­ра­за­ми, а сам пi­шов у кiм­на­ту… i що то вже мо­ливсь бо­гу! Ку­ди-то не обi­щавсь iти на бо­го­мол­ля. Скiльки ху­до­би роз­да­ти на церк­ви, стар­цям…


Як ось Ма­ру­ся та­ки ду­женько про­мо­ви­ла:


- Таточку!.. Ма­тiн­ко!.. А пi­дiй­дiть до ме­не. От во­ни й пi­дiй­шли. На­ум ба­чить, що Ма­ру­ся зов­сiм змi­ни­лась на ли­цi: ста­ла со­бi рум'яненька, як зо­ренька пе­ред сход сон­ця: очи­цi, як ясоч­ки, гра­ють; ве­се­ленька, i вiд неї не­на­че сяє. Вiн знав, до чо­го се при­хо­диться, здриг­нув увесь, скрi­пив сер­це, а сльози, знай, гли­та та дум­кою тiльки так по­мо­ливсь: "Час прий­шов… гос­по­ди, не ос­тав ме­не!.." Ма­ру­ся їм i ка­же:


- Батеньку, ма­тiн­ко, мої рiд­не­сенькi! Прос­тiть ме­не, грiш­ную!.. Поп­ро­щай­мо­ся на сiм свi­тi… по­ки бог зве­де нас до­ку­пи у своїм царст­вi.


Тут ста­ла їм ру­ки цi­лу­ва­ти; а во­ни так i роз­ли­ва­ються, пла­чуть i її цi­лу­ють. От во­на їм i ка­же вп'ять, та так ве­се­ленько й усе ус­мi­ха­ючись:


- Спасибi вам, мої рiд­не­сенькi, що ви ме­не лю­би­ли!.. i ко­ха­ли ме­не… Прос­тiть ме­не, мо­же, ко­ли вас не пос­лу­ха­ла… або сер­ди­ла… Ме­нi бог грi­хи прос­тив… прос­тiть i ви!.. Не вби­вай­тесь ду­же за мною, бо се грiх… та пом'янiть мою грiш­ну ду­шу… не жа­луй­те ху­до­би, усе зем­ля i пил… Го­дi ж, го­дi, не плач­те ж… Ба­чи­те, яка я ве­се­ла… там ме­нi бу­де пре­хо­ро­ше!.. Ко­ли-не­будь тре­ба i вмер­ти… Ми не­дов­го бу­де­мо рiз­не; там год - як ча­си­ноч­ка… Ба­чи­те, я не жал­кую за ва­ми… бо ско­ро по­ба­чи­мось… Ва­си… ох! Ва­си­леч­ка мо­го як по­ба­чи­те, ска­жiть, щоб не вби­вавсь.. ско­ро по­ба­чи­мось… Я йо­го ду­же, ду­же

Відгуки про книгу Маруся - Квітка-Основ'яненко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: