Українська література » Класика » В старім гнізді - Черкасенко Спиридон

В старім гнізді - Черкасенко Спиридон

Читаємо онлайн В старім гнізді - Черкасенко Спиридон

Уже-ж і митець на вигадки. Було загадки в піснях панночкам загадує. Веселий чоловік був... як-би вам сказать... Чи випить, чи потанцювати, чи на дуель з ким,—молодчага! Ні, тепер таких немає... От тобі жениха такого-б, Олю! враз-би рум'янці на щічках заграли, куди-б і журба ділась, побий мене Бог!

Ольга. Що це ви все жениха й жениха. Чи не думаєте й справді висватать за кого? Нехай вам з вашими женихами!

Творогин. А хіба що?.. Хе-хе-хе... Б'юсь у заклад, що у хрещениці є вже хтось на прикметі... хе-хе-хе... побий вене Бог!

І політ Миколаевич (входить з опочивальні, за ним Вікторія Францовна). Що це ти тут божишся, Михайло Івановичу?

Творогин. Кажу, що у Олі запевне є жених на прикметі.

Вікторія Фравцовна. Отеє ще—вічний сват.

Іиоліт Миколаввжч. І хто там на таку дохлятину подивиться? Вона-то тане, як побаче Шаха, але він не туди дивиться.

Ольга (спалахнувши, несамохіть випускає кошика з рук; агрус розсипається по підлозі). Ти... ти смієш зневажати мене?.. У тебе повернувся язик промовить отаке?.. (Вікторія Францовна кидається збірати агрус).

Іиоліт Миколаевич. Ну—ну, чого ти? Яж жартую.

Ольга. Це по-твоєму жарти ? Ти визнав саме боляче місце і без жалю колупаєш у йому... Так., честь тобі, ти бачиш далеко, тату, від твоїх очей ніщо не втаїться. Але навіщо ти мучиш мене? що я тобі заподіяла?

Іполіт Миколаевич. Годі, годі, не буду. Бач, возом зачипивъ... Можна, Михайло Івановичу.

Творогин (зрадівши). Можна?.. От спасибі, кумушко! До зарізу треба,—проценти по закладній. Мені не надовго: управляюсь з хлібом... як-би вам сказать... зараз і оддам, побий мене Бог!.. А ти хрещенице, не журись. Коли Шах до вподоби, то й Шаха висватаєм, побий мене Бог! Ого, так околпачимо, що й не ечується, побий мене Бог!.. Я., як-би вам сказать..і не таких околпачувар... (Вікторія Францовна махає йому руками).

Іполіт Миколаевич. Годі вже тобі, ходімо.

Творогин (до Віктора Францовни). Чого ви?.. Побий мене Бог! Не вірите?.. Хе... У нас у полку був один поручик, Приятний. Закохався він в одну...

Іполіт Миколаевич. (бере Творогина під руку). Ходімо! (Виходять)

Ольга (ридає). Мамо! Чому вони мучуть мене? Хіба я не досить неечасна без того? Хіба без того мало щодня усякої мерзоти, яка незабаром зведе мене в домовину?

Вікторія Францовна. Годі Олю, несчасная дитино моя. Він не зо зла, а так... лехкодумний, необачний чоловік.

Ольга. Чому він не любить мене? Що я заподіяла йому лихого?.. Нехай' не любить, нехай я йому ненависна, бо я негарна, дохлятина, мовляв. Але навіщо-ж він залазить своїми брудними руками в моє чисте серце й розворушує його? Я знаю, що самий вид мій неприємний йому. Але невже ж нема у його краплини доброго почуття, невже він не може хоч змовчати, затаїти в собі свою ненавість? Він же батько...

Вікторія Францовна. То тобі здається, Олю: він з усіма поводиться однаково!

Ольга. Та й не він оди. І Серж, і навіть Маруська поводяться за мною не так як треба. Чого їм?., чого їм потрібно од мене? Хіба я не така, як всі?

Вікторія Францовна. (обіймає її). Ні, ти не така, голубко. Ти дуже благородна для їх, ти дуже чесна, ти чиста. А вони се почувають, бо сами розпутники. Поки тебе не бачуть, вони забувають про тебе. Коли-ж ти стоїш коло них, їм соромно дивитись тобі в вічі, ти стоїш перед ними живим докором. Я, доню, вижила з твоїм батьком життя і, опріч горя, нічого не зазнала, та мабуть і не буду бачить, бо я теж не похожа на його, не поділяю його поглядів, і він знає це, і не любить мене, а тільки для виду, на людях, поводиться зо мною, як з людиною... Але то була я: він має причини поводитись зо мною по-людські. А ти... ти инша річ. Тут він почуває себе владикою. І горе тобі, голубко, коли ти станеш приймати до серця кожне уразливе слово... А другі— то раби і куди хазяїн, туди й вони. Не зважай на це рибонько, бо не стане серця, не стане сліз, як що на кожне слово будеш озиватись ними.

Ольга. Коли я не можу, мамо. Чому воно у нас не так діється, як у людей? Поїдеш куди,—душа спочиває, а вернешся, ще гірше робиться на серці. Здається, як би нічого не удержувало на світі, краще булоб смерть собі заподіяти...

Вікторія Францовна. Що ти? Що ти? Боже, борони 'ґебе, доню, од таких думок! Може не все-ж так буде. А ти-б, голубко, поїхала куди на який місяць, забула-б трохи це безглуздя. Ось Всеволод приїде з Ліною. Вони не довго у нас пробуватимуть. Поїхала-б з ними на станцію.

Ольга. О, ні, мамо, і там не ліпше. Та я й не поїду зараз нікуди звідсіль.

Вікторія Францовна. Чого?

Ольга. Чого?., не знаю... Може й треба було-б виїхати, а я не можу, мамо. Не питайте, не можу.

Маруся (входить з передньої) Молоді Ильєнки і пан Матвій.

Вікторія Францовна. Проси сюди. (Маруся виходить)

Ольга, (зрадівши). Це... це він... вони на острів їдуть, мамо. Мені можна?

Вікторія Францовна. А чого-ж? Поїдь, розважишся...

(Входять Дуся, Леонид, £вген і Шах. Привітаються).

Дуся. їдеш Олю?

Ольга. Залюбки, а коли назад?

Леонид. До вечора будемо вдома, хіба тут далеко?

Вікторія Францовна. Душно мабуть?

Ольга. Нічого. Я* візьму парасольку.

(Вікторія Францовна, Ольга і Дуся виходять у

вітальню).

Леонид (/ Матвій сідають і хвилину мовчать; двген роздивляється на фотографа по стінах). Не знаю, як ви, але коли я вхожу в такий старий дворянський дім, то не можу ніяк позбавитись якогось химерного почуття... Мене обхоплює якийсь невиразний смуток, навіть жаль. А чого й сам не знаю. Чи мені жалко тієї безлічі сил та енергії, яку марно втрачено цілим рядом поколінь, що проживали у цих похмурих стінах. Чи може жалко цих старих стін, обстанови, як жалко всякої конаючої істоти. Вам, Матвію, не здається, що в таких старих гніздах все визирає якимсь прцголомив ним, придавленим, винуватим?..

Шах. Хм... чудне почуття! Та у мене в самого таке-ж старе гніздо, як і отеє. Я в йому народився, в йому виріс і мені байдуже.

Леонид. Ну-да, я й забув. Тоді, звичайно, вам байдуже... А багато—мали-б розповідати ці стіни, цей стародавній буфет про минуле, як би їм язика. Цікава-б вийшла сторінка з історії кріпацтва...

Шах. М-да... Було колись,—за водою пішло.

Леонид, (встає й розглядає фотографи по стінах). І як не личать цій обстанові отсі нові ажурні рямочки з фотографіями. Сюди треба було-б навісить старі, помарнілі од часу, портрети предків в париках, та не в ажурнихъ рямах, а щоб була стара-стара позеленіла бронза.

(Вікторія Францовна входить).

Шах. А де-ж ваші, Вікторіє Францовно?

Вікторія Францовна. Не знаю, I-політ десь з паном Творогиним вийшли. Ну, як у вас жнииа? вже зкосили жито? Я чула, що у вас цього року жита на-диво.

Шах. Жита гарні... Десятин із десять ще зосталось. Завтра край!

Леонид. Хто це випилював рами до фотографій?

Вікторія Францовна. То все Всеволод. Він любить над ними голову морочить.

Леонид. Чудово... Багато втрачено енергії, вартої ліпшого прикладу.

Шах* Я чув, що Всеволод з сем'єю незабаром завітає до вас?

Вікторія Францовна. Ждемо зо дн ■ п день.

Творогин (входить і передньої). A u дворі... як-би вам сказать... пече, побий мене Бог!., v буть дощ буде. Ну, прощавайте, кумушко. Си ч. :-УС? (Співає):

Проведьом-же, друзья.

Эту ночь веселЄІ ...

Леонид. Тепер цієї майже не співають. Творогин. Оттакої!.. А якої-ж?

Шах. Еге-ге, тепер навіть гімназисти виспівують: "Ще не вмерла Україна4*, або—"Ви жертвою палі"...

Творогин. Ну, я таких і не чув... Як-же ви поживаєте, Матвіє Львовичу?.. Про вовка помовка, вовк і тут... (Сміється до Віктори Францовна).

Шах. Хіба про мене що балакали?

Творогин. Хм... як би вам сказать... Жита у вас, Матвіє Львовичу, завидки беруть, побий мене Бог!.. Кіп по п'ятнадцять, не менш...

Щах. Де там?., не буде.

Творогин. Як то не буде? Скрізь в окрузі не побачиш таких. А ячмені, а пшениці... Антік! Розбагатієте в в одне літо, побий мене Бог!.. Тепер можна хоч і женитись, буде за віс-о весілля справити... хе-хе-хе, побий мене Бог! А у мене й молода на прикметі.

НІах (сміється). Цікаво. Де ви її нагляділи.

Творогин. О, хіба мало панночок в окрузі? Ого, таку горличку намітив, що... як-би вам сказать... повік Тво-рогина, Михайла Івановича згадуватимете.

Шах. Що-ж, валяйте,—де наша не пропадала.

Творогин (б'є Шаха по плечу). Отеє по-моєму, побий мене Бог! Люблю, люблю за це... Дай я тебе поцілую. {Цілуються). Маладчага!.. У нас у полку був' ад'ютант Гриц ІИ, так той тоже було... як-би вам сказать...

(Луї я і Ольга виходять з вітальні. Ольга наділа брилик і взяла парасольку).

Творогин. Дивній, чудовій євД°кії Платоновні моє пошаноиання!.. От невіста, так невіста. Не я буду, коли не висватаю якого короленка, побий мене Бог!

Ольга. Буде вже вам сватать. (До Шаха й Леонида). Ходімо!

Творогин. Куди це? Мабуть на острів? Бач,—так і є... Добро, щасливі! Як-би не пильне діло, поїхав-би і я з вами. Чудово!.. Човен... Дніпро... І пісню утнути козацьку... знаєте—"Гой ти, Днєпр4*? А на острові, не зважаючи на ревматизм, побігав-би в "горєлки", старовину згадав-би, побий мене Бог!

(Всі сміються). Шах і Леонид. До побачення!

Вікторія Францовна. Не забувайте нас. Незабаром повинні приїхать Всеволод і Ліна,.. Завітайте на гулянках.

(Всі, опріч Вікторії Францовни й Творогина виходять).

Творогии. Ну, й мені, кумушко, час: робота не жде. Бувайте здоровенькі! А Олю висватаємо за Шаха, побий мене Бог! Ні, од мене не одчепишся...

Вікторія Францовна. Хоч-би ви вже її не зачіпали...

(Виходять).

Маруся (входить з ганчіркою). Трохи не наскочила... Навісний вилупок...

Іван (входить з веранди з щіткою; обоє кінчають прибірання в їдальні). Що? знов мняв? Гляди, не скінчиться це добром.

Маруся. А ти мовчи, не ліз, не твоє діло.

Іван. Знаю, що не моє. Але тебе жалко: загинеш ні за цапову душу.

Маруся. Себе пожалій, а я сама добре знаю, що робить. Не бійся, на мені не поїдуть.

Іван. Побачимо, Ганна те-ж казала, а зараз—покритка. Ось і теперечки сидить у пекарні, жде пана...

Маруся. Невже? у пекарні? Побіжу...

Іван. Тю, шерепа! Перш прибери, а тоді й біжи. Стара пані пішли туди.

Маруся. Ох, матінко! знов плакатимуть. А хлоп'ятко-ж там таке манісеньке-манісеньке, а вже сміється. Очиці чорні-чорні, як і в панича... Вона його й охрестила Сергієм, так, як панича звуть.

Іван (сміється).

Відгуки про книгу В старім гнізді - Черкасенко Спиридон (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: