Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
більшу вправність у користуванні літературними засобами, що намітилися в попередню пору, та більшу різноманітність в їх комбінуванні. Періодизацію Р. Заклинського ми і приймемо, з огляду на її більшу простоту та ідеологічну й стилістичну умотивованість.

Першим друкованим твором Черемшини було, як ми вже знаємо, оповідання «Керманич», видрукуване в газетному фейлетоні і потім не повторене у «Карбах». Видимо, це оповідання і познайомило молодого автора з Маковеєм. Принаймні, пишучи про фейлетони українсько-руських політичних часописів в р. 1898-му, він знає, що Черемшина — то є «прибране наймення одного віденського студента». Зміст цього першого оповідання Черемшининого, переказаний у книзі проф. А. Музички. Керманич Саїн рятує від смерті у річці свого ворога Майорка з Вижниці, що «хтів його задурно до криміналу всадити», а сам гине від ковбка, що трапив його в груди. В оповіданні є краєвий верховинський колорит, місцеві слова та звичаї. Його зв’язок з «Керманичем» Федьковича (невеликою баладою з пізніших писань), зв’язок, що пробує А. В. Музичка нав’язати, — сумнівний: образ альтруїстичного керманича міг виснуватись і помимо Федьковичевої балади.

Поезії в прозі з’являються у «Буковині» року 1898-го. Перекладні й ориґінальні, відкриваються вони сенсаційним оповіданням з міського життя «Нечаянна смерть». Не вважаючи на видиме плекання ефектів, виглядав цей «образок» — немовби кусок газетної хроніки (Маковей). Його тема — вимоги старості й молодості. Зміст його — конфлікт старого графа-вдівця з його вихованкою, а потім жінкою. Покохавши молодшого, вона облишає свого патрона і помалу сходить на вуличну проститутку. Зустріч з нею на тротуарі коштує життя старому графові. Він, пізнавши її голос, падає на камінь непритомний, а на ранок газети повідомляють про його наглу смерть. «Поезії в прозі видаються цікавішими, аніж це оповідання», але і в них багато для їх критика О. Маковея неприймовного. А саме: «В них Черемшина намагається підійти під лад теперішніх модерністів; фантазує, символізує, старається описати словами такі ніжні речі, як ледові квіти і часом попадає у надмірну і майже нездорову чутливість». Виписавши з поезії «Ґердан» кілька абзаців, Маковей закінчує порадою «заправляти свій талан на живих подіях, але не заморожених фіялках та ледових квітках. Для молодого таланта це небезпечна дорога в початках письменського доробку. Легко попасти в манеру». Те саме, як знаємо, сказав Черемшині, прослухавши його коломийку у вагоні, і Франко, і молодий автор вертає до нарисів карпатського життя, знавцем якого уже тоді видавався старшим літератам.

Другий період Черемшининої творчості цілком заступлений «Карбами» — невеличкою, на п’ятнадцять оповідань книжечкою, про постання якої вже розказано. В «Карбах» немає ні образків великоміського життя, ні безсюжетної ліричної прози: на всіх оповіданнях лежить мовний колорит гуцульських верховин, сильніший, аніж у «Керманичеві», — колорит, що здався М. Лозинському надмірним і якого домагався Маковей. До найдавніших, а разом і найслабших речей збірки належить оповідання «Хіба даруймо воду» — цей іще перший крок на переступі від ліричних мініатюр до справжніх новел. В оповіданні випинається народницько-програмовий і блідий з художнього погляду образ відданої справі учительки. В кінці оповідання штучний і наївний ефект: ласкаве поводження учительки з дітьми перемагає селянську ворожнечу до школи. Школа їм закрала воду, хвилину назад вони ладні були засипати шкільний колодязь; тепер обставини змінились — воду вони готові подарувати учительці. Старенькою видається і техніка автора — його спосіб коментувати власну оповідь: «Заким ще сонце пішло на відпочинок, зупинилося на одному гірському шпилі, так, як зупиняється мати, коли при відході в далеку сторону прощається з своїми діточками. Його золоте проміння — то золоті ниточки, що придаються для низання мрій палкої надії. На них нанизують свої мрії пани й мужики. Кожному бажається іншої речі, тим і мрії у всіх неоднакові… Золотими красками надії любувалася молода учителька, що недавно спровадилася до цього села, в котрому шкільна криниця забрала всім воду. Темнота, яку розігнати вона бажала, могла пригасити їх. Але вона знала свій нарід і не попадала в розпуку, коли зустрілася з його темнотою… Тільки праці, праці! І вона працювала…» Такі авторські резонування та прагматичні пояснення зустрічаються і в закінченні цього оповідання і в багатьох інших новелах. Але межують вони з місцями часом дуже сильними — наприклад, з тим місцем, де бадіка Штефан розповідає, як він показував учительниці відрізаний палець сина. Значно сильніше оповідання «Святий Николай у гарті», де авторських резонувань не знати; «Грушка», з її етнографічними деталями та страшним плачем удівця, осудами дочок на батькову адресу та ритуальним трембітанням, що разом з сумним повістуванням несе радісну звістку про нові шлюби, що на «Ілашчиній грушці» намітилися; «Основини», що хоч і впадають в річище утертого гумору, але викупають те тонкістю мовного опрацювання, і, нарешті, лаконічне і сильне «Більмо», яке М. С. Грушевський уважає найкращою річчю збірника.

В інших оповіданнях «Карбів» різко виявляється характерна риса Семанюка-Черемшини, його невідпорний нахил до ліричного вповивання ситуацій та персонажів. Франко в свій час одговорив його од вишукано-ліричних уривків, показавши йому царину, в якій він може бути справжнім майстром («Параска», коломийки, верховинська бесіда). І Черемшина справді перестає писати свої декадентні (хоч чого тільки не називали декадентським у 90-х рр.?) поезії в прозі, — але він використав свої ліричні фонди для селянських оповідань, як супровід. Виявляється це спочатку прегарним ліричним вступом до оповідання «Карби» («У пригорщі брав би тото зелене село»); виявляється це і в «Чічці», і в «Зведениці», і в інших оповіданнях, заступаючи собою авторські розумування і все більше набираючись верховинської фразеології та словника. Черемшина намічає вже те поєднання об'єктивно-спокійної розповіді, короткого та сильного діалогу і ліричного вповиття, що пізніше становитиме найхарактеристичнішу рису його письменницької манери. Тепер, з огляду на пізніші здобутки, нам виразно видко, як помилився у своїх прогнозах проф. М. С. Грушевський, коли ці саме пізніші оповідання визнав небезпечними для дальшого розвитку письменникового хисту. Його побоювання, ніби на шляху ліричного розбарвлення Черемшину чекає плаксива сентиментальність або фразиста напушистість та що його оповідання можуть стати тільки щасливими імітаціями чужої манери, показалося неслушним. Правда, побоювання і прогнози в статті М. С. Грушевського не висловлені категорично: «У давній манері своїй автор дав такі гарні проби, що я б нерадо міняв певне на ризиковане. А зрештою, будемо бачити, що з того буде. Автор ще такий молодий, що годі в’язати його якимись маршрутами. Лише більше уваги для життя, для його проблем, а

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: