Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
на галицьких народовців, що не могли знайти з поетом належного тону і не розуміли, що можна від нього взяти. В «Австро-руських» його «споминах» читаємо, що Федькович справив на нього враження «капіталу, що сам не тямить себе ужити», але не тямлять цього і ті, що становлять його оточення…[180] Отже, перед нами в поетові — типова жертва безлюддя та лихоліття.

Літературна робота Федьковича за цей час, видимо, підупадає, і її художній рівень знижується. Неґативно подіяла тут на поета і його літературна слава: його поезії видано 1861 р. заходами Б. Дідицького; його оповідання в «Меті», «Ниві», «Вечорницях» здобули йому признання серед наддніпрянських і західноукраїнських літератів — «буковинський соловій» став звичайним його епітетом; раз у раз проводяться паралелі межи його «великанським» хистом і творчістю Шевченка. Так, напр., Дідицький, процитувавши з Костомарова, що Шевченко творив так, як заспівав би сам український люд, станувши на щаблі його духовного розвитку, — застосував ці слова і до Федьковича: побачив у ньому «дар великий» — «для вищих навіть предметів способом природним, невинужденним спопуляризовати форму до той степени, же предмет і форма приступні суть і якось мов свійські понятію простонародія». Не маючи критичного погляду на речі, Федькович зрозумів ці всякчасні величання, як непомильну вказівку, куди йому йти, та й узявся наслідувати Шевченка по-ученицькому, непродумано, а коли став пізніше від того визволятись, то був уже людиною заблуканою, виснаженою і позбавленою колишнього безпосереднього ліризму. Його ліричний дар збудила самота на чужині; його кращі поезії були виплодом того болю і золотої мрії про земний рай над Путилівкою, межи Серетом і Черемошем. В клопітному житті дома, у дрібних непорозуміннях львівського перебування зблідла його безпосередність і посіріла уява.

Треба ще додати, що на цей час Федькович мав уже інший спосіб миритися з дійсністю, інше заспокоєння. Визнавши, що життя склалося йому не як слід, він пробує примиритися з ним, з його поразками і неприємностями, — в свідомості, що все те неминуче, невідхильне, суджене йому і записане в зорях. Вища сила, що керує долею окремих людей, — то є комбінація добрих і злих подіянь світил небесних в годину народження. Треба поставити гороскоп, тобто з’ясувати і витолкувати належним способом картину зоряного неба у той рішучий момент, і все призначене в житті встане, як ряд невідхильних митарств. Глибока покірність тим таємним планетним і зоряним силам — і є «алфавит» внутрішнього спокою людини. Прийшовши до таких висновків, Федькович береться до своїх тяжких і дорогих десятилітніх дослідів, що привели його кінець кінцем до «епохальних», як гадав він, відкрить з поля астрології. Сумлінний до педантизму, він придбав собі цілу бібліотеку в тій спеціальності — латинський рукопис Юлія Фірміка і більш як десяток німецьких і латинських стародруків XVI, XVII, початку XVIII в. Щоб зорієнтуватися цілком в астрологічній системі, він з допомогою словників вчитується в ті таїни, вивчає карту неба, всякого роду астрономічні таблиці та календарі, вдається за вказівками до Краківської університетської обсерваторії. В результаті тих пильних студій з’являється величезний, на 900 сторінок, прекрасно виконаний рукопис «Apotelesmata oder das Buch der Decrete». «Нещасний поет сам був, мабуть, часом свідомий того, що хитається на порозі поміж свідомістю і божевіллям, хотів лічитися, але віра у фаталізм ломила його волю, і він далі брів у астрології та й дійшов у ній до Геркулесових стовпів, до яких доходили і його попередники — астрологи з-перед соток літ. Ся астрологічна філософія була вже певним доказом звихнення ума в поета, щонайменше в однім напрямі, і нагадувала собою товіанізм і месіанізм польських поетів, містику Гоголя і інше. Се було нещастя його — таке життя напівсвідоме і розумне, а напівбезкритичне».

З цим розумовим упадком помалу знецінюється і його, засвоєна від 60-х рр., демократична манера, його любов до народу і народного пожиття. По смерті батька він переїздить р. 1871 до Чернівців (мати умерла раніше, р. 1864, — скоро він оселився в Путилові); через два роки, продавши батьків дім, купує собі хатку на самім краю міста, де попадає в міщанське оточення; неохочий до інтеліґентного товариства, він братається з своїми сусідами і втягається в щоденну з ними пиятику. Так було до р. 1885, коли «Руська бесіда» у Чернівцях перейшла з москвофільських рук до народовських, і молоде українське товариство у Чернівцях (брати Пігуляки та Ів. Тимінський) не заходилося рятувати поета з його поневіряння. Хату було продано, і Федькович перебрався жити у приміщення «Бесіди». Там же, в липні 1886 р., скромно, але з піднесенням було відсвятковано двадцятип’ятилітній ювілей його поетичної діяльності. Свято відмолодило і відсвіжило поета. Відповідаючи в пресі на промови та привітання, він зложив обіцянку «струдитися на рідній ниві», сів писати драму «Богдан Хмельницький», заходився коло перегляду давніх своїх речей, став навіть знову писати вірші, — але душевної сили, розуміється, повернути не міг. Його поезії останніх літ — то, на погляд критики, лише «віршована публіцистика, з докорами проти волохів, німців, поляків, москалів, москвофілів і своїх людей, або дидактика (байки), або нові набожні пісні і т.п.»[181]. Не зрікся він і чарки, до якої звик останніми роками. Переводити життя на нові рейки було вже пізно: здоров’я фізичне було вкрай розхитане, і через два роки по ювілеї Федькович сходить у труну, 11 січня 1888 року.

В хвилину його смерті значення його літературних виступів було цілком усвідомлене. Коли ще десять років тому «ніхто не питав і не потребував Федьковича», — тепер його ім’я написала на прапорі молода громада, а похорон його, не вважаючи на лютий січневий мороз, був многолюдний і зробив у Чернівцях велике враження двома, головне, обставинами: вінками, несеними перед домовиною, та депутаціями з верховинських сіл. Чим була для молодої народовецької громади діяльність Федьковича, — останні роки бачив і він сам; принаймні, в розмові з одним із молодших своїх приятелів-опікунів доволі влучно характеризував себе, як «одного із тих, що умирають в дорозі».


* *
Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: