Українське письменство - Микола Зеров
Не свідчить про науковість Загула і тон його брошури, причіпливий, дрібничковий, такий далекий від спокою та об’єктивності справжнього наукового викладу. Щоб не обтяжувати читача, подам тут один лише приклад. На сторінці 16 Загул нападається на мене за те навіть, що я «по всіх наших журналах розсилаю свої «прекрасні переклади з Ередія» (останні слова з підкресленням, у лапках). А чому б і не послати? Чотири сонети: два в «Червоний шлях» (два роки тому), два — в катеринославську «Зорю». А що редакція «Зорі», друкуючи ті переклади, назвала їх прекрасними, так я тут ні при чому. І Загулові рішуче нема чого ображатися.
А от цитати йому треба б наводити точніше, без перекручувань і вигадки.
Знов приклад. На стор. 16 Загул цитує, а на стор. 36 повторює два рядки з моєї нібито програмової поезії:
Леконт де Ліль, Жозе д’Ередія — Оце твоя, поезіє, дорога.
Після цього — дужки, і в дужках: «Цитату беру з вірша, що друкується зараз у гумористичному декламаторі в видавництві «Час». Хороша «програмова» поезія, що може знайти собі місце тільки серед гуморесок! Але спочатку — кілька слів до відома читачеві: в гумористичному декламаторі «Часу» моя поезія не друкується: т. Загул, здається, поспішився з інформацією. Написана ж моя поезія р. 1921 як жарт; для друку ніколи не призначалася, і елементарна чемність мусила б показати Загулові всю незручність його посилання. Адже ж йому, певно, не сподобалось би, коли б ми почали публікувати, не питаючи згоди, його слов’янські поезії або розкривати деякі з його псевдонімів. Нарешті, і це не біда. Але для чого т. Загул, цитуючи, перекручує мою думку, подаючи її у зміненому контексті? От цей сонет: «Нова українська поезія».
Яка ж гірка, о Господи, ця чаша, Ця старосвітчина, цей дикий смак, Ці мрійники без крил, якими так Поезія прославилася наша! Що не митець, то флегма і сіряк, Що не поет, сентиментальна кваша… О, ні! Пегасові потрібна паша, Щоб не зав’яз в болоті, неборак. Класична пластика і контур строгий, І логіки залізна течія, — Оце твоя, поезіє, дорога, Леконт де Ліль, Жозе Ередія — Парнаських зір незахідне сузір’я Зведуть тебе на справжнє верхогір’я.
Отже, в моєму вірші Леконт де Ліль та Ередія (д’Ередія у мене немає), як бачить тепер читач, не дорога, а провідники, рецепт на малоросійську сентиментальність.
Ще приклад, щоб остаточно відчути тон брошури; Д. Загул на стор. 10—11 пише: «Неокласика має в Києві своїх герольдів, що люблять сплітати їй лаврові вінки та величати їх на всі заставки, як єдиних справжніх українських ліриків… Це вони заклали в Києві неокласичне видавництво, вони влаштовують «в залах Академії «вечірки неокласичної літератури», вони пишуть на твори неокласиків «восторженные» рецензії, вони утворюють ту читацьку базу, що на ній ґрунтується літературна течія, що будує свою творчість на ґрунті чистого класицизму». Трудно сказати більше злісної неправди протягом кількох рядків. Чи ж треба нагадувати, що на ґрунті «чистого класицизму» хотіли колись будуватися неокласики московські, які «в залах Академії» не виступали ніколи; що «герольди неокласиків» запрошують на вечірки і інші групи літературні, і вже, розуміється, ніхто з них не вихваляв цих поетів, як єдиних українських ліриків, та й ні одна з тих вечірок не звалася «вечіркою неокласичної літератури». Ця дріб’язкова причіпливість і злоба, цей тон образи і роздразнення так і віє від брошури Дмитра Загула, наводячи на пам’ять Коцюбинського в «Intermezzo»: «Повідчиняти б вікна,