Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
ж тільки в перших двох актах усі вчинки дійових людей і всі повороти драми зосереджуються коло його, у трьох останніх він або щезає з кону, або грає другорядну ролю. Амелія? Але що, по суті, трагічного в її постаті й долі? Справжня героїчність полягає у вчинках, у фатальній провині, що неминуче провадить до катастрофи. Амелія, як на героїню трагедії, занадто пасивна — вона лише страждає. Воєвода? Дехто гадає, що цей кальдеронівський іспанець і є найголовніша постать драми. Але його трагедія, по суті, неглибока і не притягає симпатій читача. Воєвода немов трохи шаржований із своєю вразливою і тендітною честю, і його смерть не дає характерного для трагедії відсвіження, оновлення душі (katharsis). Отже, героя немає, і п’єсі бракує суцільності, витриманості.

Причин цієї слабості «Мазепи», як трагедії, Малецький шукає в історії твору. «Мазепу» Словацький писав двома наворотами. Перша редакція належить до 1831 р. Друга до р. 1840, коли Словацький, готуючи її до друку, ґрунтовно переробив її. Як відомо, над такими працями — правленими, перероблюваними — завжди тяжить якийсь фатум. Давній намір поета не надається до погодження з новим, давніші хиби поступаються місцем новим недоречностям, — і п’єса «одночасно виправляється і псується…».

Але, виносячи такий присуд над «Мазепою», польський критик не заперечує великих переваг п’єси, як сценічного утвору, — визнає за нею напруження і рух, бистру і зручну, на несподівані повороти багату інтриґу, блискавичний діалог і не одну геніальної сили сцену. Не дивно, що саме «Мазепа» й промостив Словацькому шлях до театру. Перша вистава його відбулася р. 1851; з того часу він з репертуару не сходить, завойовуючи для себе і свого автора чужомовні сцени, перш за все німецьку, де «Мазепу» виставляли уже в 60-х рр.

Щодо самого образу Мазепи, то він, безперечно, навіяний Словацькому читанням Байрона. В цитованому листі до матері з кінця 1834 року поет сповіщав, що його уяву заполонив «Галопуючий» Мазепа, — тобто центральний, найсильніший момент Байронової поеми. Козацький син, розіп’ятий на коні за своє зухвале почуття, — от картина, що примусила ґалопувати уяву Словацького. Але для свого Мазепи він підшукав іншу раму. Як відомо, Байронова поема починається образом утікання короля Карла й Мазепи після «страшного полтавського дня». Натомлений подіями король спиняється для відпочинку; з ним Мазепа з лицем, похиленим на руки; над ними обома, немов на чатах, віковий дуб,


Як і гетьман, міцної постави, Що шепоче йому, побратиму свому, Про минулі дні волі і слави.

Слово по слову розпочинається у короля з гетьманом розмова, і старий гетьман, поринаючи в минулому, виводить один за одним образи зі свого юнацтва, знов переживає історію свого молодого кохання і години страшної за нього розплати, коли, прив’язаний до кінського хребта, мусив літати по безмежному степу, чуючи лише свист вільного вітру в ушах.


Так судилось мені, що літать на коні З молодощів наставило лихо!.. Але Карл не здолів вже почути тих слів, Він, схилившись на руку, спав тихо.                    (Переклад М. Старицького)

У Словацького — інші обставини, інший антураж. Маґнатський замок, старопольські звичаї, патріархально суворі постаті, і на цьому тлі легковажний паж, «золотий вітрогон», двірський слуга розпусного короля. З перших кроків дії якесь таємне передчуття огортає всіх її учасників. Мазепа, побачивши Воєводиню, відчуває тривогу «немов перед святощами». Незрозумілий смуток проймає Амелію, соловейкова пісня нагонить на неї непереможну тугу; вона чує, як у тихім нічнім повітрі дзвенить згубна для неї година. Королівський джура став фатальною для всієї маґнатської родини постаттю: його зальоти роздмухують шалене кохання воєводиного сина до мачухи, заздрість короля, підозріння Воєводи. Події й стосунки сплітаються в нерозплетений клубок — гине Збігнев, гине Амелія, кінчить з собою гоноровитий Воєвода. Зухвалого Мазепу прирікають на неминучу, бачиться, смерть. Але тільки йому і суджено жити: Воєводин кінь донесе його, через ліси і степ, до «князівського престолу».

Образ Мазепи у Словацького досить далеко відходить од байронівського. Мазепа Байрона — спокійний, одважний «князь України», гордовита, владна натура. У Словацького — це легкодухий спритний паж, вкритий легеньким шаром двірського зіпсуття, вдача, що більше має жіночої ґрації, як мужньої сили. Але це все-таки не anima vilis, не дріб’язкова, не вбога душа: в ній жевріє повага до жіночої честі і королівського імені. Вона потребує лише вогняної проби, щоб загартуватися й очиститися. На протязі драми Мазепа зростає на очах у глядача. Суворий, повний аристократичних традицій маґнатський замок починає впливати на козацького

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: