Князівство Трояндового Хреста - Марчін Швьонтковський
Герцог проігнорував цей спалах і перевів погляд на Катаріну. Та була настільки розлючена, що ледве могла втриматися на стільці. Надлюдським зусиллям графиня змусила себе відповісти відносно спокійно:
– Так, вони мої... партнери. Радники.
– У такому разі вважайте те, що я скажу, актом довіри і доброї волі, бо це не та інформація, якою я хотів би ділитися з будь-ким. – Німецький вигнанець знову зітхнув. – Ти хотіла знати, звідки я візьму армію. Так ось, всупереч твоїм припущенням, мій дядько, король Англії, любить мене набагато більше, ніж ти можеш собі уявити. Він віддав під моє командування експедиційний корпус з п'ятнадцяти тисяч шотландців. Пані фон Найбор, з іншого боку, натякнула своїм коментарем на те, що Фрідріх Генріх два дні тому дав мені дозвіл висадити солдатів у порту Хоорн, що, звісно, є конкретною політичною декларацією. Я чудово розумію ваші застереження, – звернувся він до розвідниці, – але я закликаю до мінімальної довіри, оскільки ми пов'язані союзом. Бо так сталося, що пані Катаріна, у свою чергу, є моїм союзником. Вона запропонувала мені допомогу в моїй експедиції до Німеччини.
Йоганна фон Найбор була приголомшена – такого вона явно не очікувала. Її мозок, за роки роботи в розвідці, вигадував змови і зради всюди, де тільки міг, тому вона вже створила в своїй голові апокаліптичні видіння шотландських горців, які захоплюють Амстердам за наказом божевільних німецьких біженців, що проміняли голландську свободу на повернення своїх конфіскованих Габсбургами земель. І ще кілька інших сценаріїв, кожен з яких закінчувався погано для неї та її принципалів.
Коли Катаріна почула, як Карл Людвіг заступається за неї, а потім побачила вираз здивування на обличчі свого білявої суперниці, вона заспокоїлася і перевела подих. У кареті, що везла їх до Амстердама, коли фон Найбор дала їй зрозуміти, що серйозно розглядає можливість її ув'язнення або вигнання з Семи провінцій, Катаріна розлютилася. Крім того, що зухвалість і переповнена достоїнства недоторканість розвідниці діяли їй на нерви, вона не могла змиритися з думкою, що ця холоднокровна сучка може зруйнувати її плани.
Скориставшись тим, що на деякий час запанувало затишшя, Карл Людвіг коротко виклав шпигунці їхню ідею щодо весняної кампанії. Жінка раз у раз супила брови і виглядала роздратованою, але терпляче вислухала до кінця. Кунеус же, який до цього моменту нічого не розумів, сидів з комічно роззявленим ротом і витріщався на Катаріну, очевидно, намагаючись якось пов'язати дрібну дівчину зі широко закроєними політичними планами.
Коли принц закінчив розповідь, фон Найбор одразу ж накинулася на німкеню:
– Якого біса ви тоді затіяли щось з де Ґреффом? Ти не подумала, що це виглядатиме щонайменше підозріло?
– Я продаю йому тюльпани, щоб ми могли фінансувати кампанію, – спокійно відповіла Катаріна.
– Дурниці, – різко відрізав фон Найбор. – Де Ґрефф не торгує тюльпанами, як, зрештою, і жоден розсудливий купець.
– І ось тут пані вперше не в курсі, – втрутився Кунеус, якому вдалося стримати своє первісне здивування, – бо сьогодні вранці він купив кілька сотень цибулин, і про це говорить усе місто. Ціни на деякі вже встигли подвоїтися.
Жінка неохоче подивилася на нього.
– І скільки ж ти збираєшся продати йому цих тюльпанів, щоб виставити за них військо етеромантів, мільйон?
– Шість.
Розвідниця пирхнула, а Карл Людвіг занепокоєно подивився в бік Катаріни.
– Ціна, – втрутилася Бланшфлер, – п'ять тисяч гульденів за кожну.
Всі подивилися на неї з недовірою.
– Ви вмовили де Ґреффа, – за мить заговорив Кунеус, – купити у вас цибулини тюльпанів на тридцять тисяч гульденів? Мушу визнати, мої любі, що я вас недооцінив.
Він випив вино з келиха одним духом.
□□□
Дискусія затягнулася до пізньої ночі. Фон Найбор нещадно відмічала проблемні місця їхнього плану, тоді як Кунеус послідовно висвітлював його позитивні сторони. В результаті їм вдалося з'ясувати багато деталей, які раніше залишалися неясними. Розвідниця трохи заспокоїлася, перестала погрожувати в'язницею та засланням і навіть дала декілька слушних порад. Однак, зрештою, на повістці залишався невблаганний факт: навчати етеромантів було ніде.
– Не має жодних шансів отримати привілеї на вербування від жодного зі стадхаудерів. – Фон Найбор похитала головою. – Просто не дають, і все. Справа не в симпатії. Річ у тім, що це створює можливість обійти Густава Адольфа, точніше, Густав Адольф одразу впізнає. Він одержимий своїми с'юнгондерами і своєю монополією на етеромантію. Лейденський університет для нього вже як більмо на оці, а коли він чує про бойових магів-найманців, то просто шаленіє. Фрідріх Генріх не може дозволити собі розірвати союз зі Швецією, і вже точно не заради якихось німецьких приблуд. До речі, це найбільший недолік твого плану: ви не з нікчемами граєтеся.
Вона мала рацію, і Катаріна це чудово розуміла, як і Карл Людвіг. В'їхавши до Німеччини, вони опиняться між двома ворогуючими державами, які можуть розчавити їх, як зубчасті кола шкаралупу горіха, самою лише силою імпульсу. Саме тому їм потрібен були неземне відчуття і неабияка удача. Поки що вони не могли поскаржитися на їх відсутність, але проблема з місцем для підготовки стояла дуже гостро. Тому Катаріна вирішила поговорити з Генріхом Оранським особисто; зрештою, він сам пропонував їй допомогу. Карл Людвіг підтримав її ідею, зазначивши, що стадхаудер Фрисландії, як союзник, вже був в основному ознайомлений з суттю питання.
Спочатку, однак, дівчина пішла до де Ґреффа. Напередодні той отримав посилку з Лейдена – дві скрині золота, з яких Катаріна витягла те, що не поглинув відсоток від угоди, і сховала в льосі будинку Кунеуса. Першим ділом вранці вони з Бланшфлер поїхали до родового особняка директора, де він швидко і без зайвих формальностей прийняв у них цибулини і виписав акредитив на тридцять тисяч голландських гульденів. Потім він ввічливо попрощався з ними і провів їх до дверей, наче й не було ніякої афери на суму, еквівалентну вартості невеликого містечка.
Після цього фон Бессерер запросила Генріха до Амстердама листом і того ж дня отримала повідомлення, що принц прибуде ввечері. Оскільки у неї був цілий день на підготовку, після сніданку вона вирушила на закупівлі. Повернувшись до квартири в новій сукні з жовтої тафти і в шкіряних черевиках, вона дала кілька вказівок ван дер Стаатсу, який прийшов за грошима і наказами, а потім поринула в роздуми, намагаючись упорядкувати в голові якомога більше варіантів