Твори в п'яти томах. Том V - Володимир Миколайович Владко
— від п’яти сантиметрів
— до одного міліметра!
Так, його новий генератор здатний був давати отакий діапазон частот, та ще з навантаженням інфразвукової модуляції!
Як зачарований, дивився Олд-Бой на ці записи: він може користатися хвилями від одного міліметра до п’яти сантиметрів. Дорогі ж мої друзі, чи зрозумієте ви, що це означає, бурмотів він до неіснуючих співбесідників. Хвиля завдовжки один міліметр означає триста мільярдів коливань на секунду. Цифрами це буде:
— 300 000 000 000.
Хвиля довжиною п’ять сантиметрів — це півтора мільярда коливань на секунду. Зрозуміло?
Цей невеличкий, зроблений на чесному слові генератор міг працювати на хвилях, коливання яких становило від трьохсот мільярдів до півтора мільярда періодів на секунду!
Хіба він мріяв коли збудувати таку казкову, таку неймовірно чудесну установку, що вільно, безвідмовно підкорялася поворотові ручки, що змінювала напругу, — давала б коливання з різницею двісті дев’яносто вісім з половиною мільярдів періодів на секунду!
Мабуть, навіть кароока Люка з усіма її незрівнянними принадами ніколи не бачила таких закоханих поглядів, які кидав на свій генератор цього раннього ранку щасливий Олд-Бой!
3: ТЕПЛО І ВІБРАЦІЯ ВИНИКАЮТЬ ЗСЕРЕДИНИ
Ранок почався так.
Як і завжди, намагаючись якнайраніше потрапити до лабораторії й захопити генератор для власної роботи, — вже о восьмій годині сюди прибігли і Сашко, і Люка, і трохи заспаний Богдан. І всі вони розгублено зупинилися на порозі, бо таке видовище їм довелося бачити вперше.
Адже кожен з них добре пам’ятав, як сердився Олд-Бой за найменшу недбайливість, за будь-яке порушення суворо додержуваної ним чистоти в лабораторії.
— Ви повинні пам’ятати, — чітко й твердо говорив він, вказуючи на якусь майже непомітну плямку, — що біля генератора не повинно бути ані порошинки! Він має працювати бездоганно, а це можливо тільки тоді, коли буде абсолютна чистота.
— Як у хірургічному відділенні лікарні, чи не так? — в’їдливо додавав Сашко. — Щоб не залетіла, боронь боже, якась інфекція… Може і протигази надіти?
— Звісно, це було б непогано, — незворушно відповідав Олд-Бой. — Іронія, друже мій, тут ні до чого. Я вважаю, що й ви, і апаратура — все має бути стерильним, іф ю андерстенд мі, якщо ви мене розумієте! А якщо не розумієте, то я примушу вас бути хоч приблизно такими!
— Стерильними, — незадоволено хмикнув Сашко, але так, щоб Олд-Бой не чув цього, бо тоді він міг розводити ці теревені ще з півгодини. Відпочивати в лабораторії Олд-Бой не дозволяв, примушуючи виходити до кімнати поряд, де стояли канапа й крісла.
Що ж сталося тепер?..
Три експериментатори у свіжих сніжно-білих халатах стояли, розгублені, на порозі лабораторії, поглядаючи то одне на одного, то на довгий стіл, де містився генератор. На столі лежав Олд-Бой, поклавши голову на руки. Ноги він поклав на латунний аркуш, де Богдан опромінював акуратно розкладені продукти. Аркуші якогось рукопису раз у раз здіймалися й опадали від богатирського хропіння.
Невідомо, чи довго б ще простояли на порозі експериментатори, але раптом сам Олд-Бой прокинувся, підвів голову, подивився на них каламутними очима, у яких сон ще боровся з свідомістю. Проте досить було Олд-Боєві побачити товаришів, як він остаточно забув про сон. Сів на столі, трохи ніяково усміхнувся, провів рукою по голові, все ще поглядаючи на товаришів. І тоді Сашко спитав у нього досить іронічно:
— Як до нас чіплятися за плямку або взагалі невідомо за що, то ти завжди готовий. А це що таке?
Він вказав на стіл, на якому все ще сидів Олд-Бой. Але той, на здивування всіх, не тільки не огризнувся, а навіть усміхнувся. Зробив лагідний жест рукою, наче запрошував і Сашка, й усіх інших не сердитися на нього за порушення залізних правил поведінки в лабораторії, скочив зі столу, швидко підійшов до Богдана й несподівано для всіх схопив його за руки. А тоді закружляв з ним по кімнаті, збуджено примовляючи:
— Ти не розумієш, май дір френд, мій любий друже… не розумієш, що сталося! Ні, не розумієш, ой, не розумієш!.. Ми ж з тобою перемогли, перемогли… так, що нікому й не снилося!.. Перемогли, ой, перемогли!..
— Зачекай хвилинку, Петре Микитовичу, — благально звернулася до нього здивована Люка. Але Олд-Бой не вгавав. Він пританцьовував по лабораторії. Нарешті Сашко не витримав. Він схопив Олд-Боя за піджак і гукнув:
— Слухай, ти, божевільний! Що це за фокуси? Чи не досить уже кинути твої недоречні жарти? Працювати треба!
Олд-Бой схаменувся. Він спинився, важко відсапуючись. Потім значуще поглянув на Сашка й Люку — і тоді вже звернувся до свого недавнього помічника:
— Друзі мої, заспокойтеся і слухайте мене. Богдане, бери з холодильника всі свої продукти й неси сюди. Ні, отих решток, що лишилися після нашої вечері, не треба! Тільки свіже. Став усе на стіл! Ми з тобою трохи поекспериментуємо!
Люка глянула на Сашка. Справді, здавалося, що Олд-Бой захворів. Спочатку непристойне хропіння на столі під генератором, потім танці по лабораторії — і нарешті цілком незрозумілі накази… Тим часом Богдан сумлінно виконував розпорядження: він розумів, що в такому стані з Олд-Боєм сперечатися не слід. Харчовик відсунув рештки смаженого м’яса, яке вони з Олд-Боєм учора вминали, банку з-під молока, приніс з холодильника свіже, холодне, сире м’ясо, кілька картоплин — і додав несміливо.
— Більше н-нічого н-немає, Олд-Бой…
— Гаразд, вистачить і цього, — недбало відповів той. — Ріж м’ясо на чотири шматки, як антрекот…
— Це м’ясо старувате, — боязко заперечив Богдан, — антрекота не вийде. Самі жили…
— Ріж, я тобі кажу! — гримнув на нього Олд-Бой. — А ви, Люко, будь ласка, почистіть картоплю та поріжте її. Розумієте? Беріть ножик!
Люка знизала плечима, але покірливо виконала наказ: надто вже Петро Микитович суворо все це говорив, його тон не припускав заперечень.
— А мені що робити, товаришу командире? — спитав Сашко, якого все це дратувало більше й більше.
— Тобі? Складай продукти на стіл, — сухо відповів Олд-Бой. — Вистачить з тебе й такої роботи.
І, не звертаючи більше уваги на незадоволеного Сашка, Олд-Бой заходився поратися біля установки. Він увімкнув компресор та інфрасирену і загадково мовчав, коли Люка здивовано спитала, що то за нові таємничі агрегати з’явилися в лабораторії. Мовчав він і тоді, коли на столі в зразковому порядку було розкладено порізані шматки м’яса і рівні кубики картоплі. Троє співробітників, не приховуючи цікавості, стежили, як Олд-Бой скерував анод головної лампи на стіл і ввімкнув генератор, ще раз критично подивившись на продукти.
— Яка чудна лампа! — не стримала вигуку Люка, а потім майже злякано спитала: — Петре