Нічний адміністратор - Джон Ле Карре
Берр знову милостиво змінив тему.
— Що привело вас в Ірландію? — з усмішкою запитав він. — Ви часом не від неї втікали?
— Така вже у мене була робота. Якщо ти в британській армії, якщо ти хочеш бути справжнім солдатом, принести реальну користь, спробувати себе в бойових умовах після стількох років підготовки — то кращого місця, ніж Ірландія, годі було й шукати.
— І ви хотіли принести реальну користь?
— А ви б не хотіли в такому віці?
— Я досі хочу, — багатозначно відповів Берр.
У Джонатана назріло питання, але він вирішив змовчати.
— Ви сподівалися, що вас уб’ють? — спитав Берр.
— Не кажіть дурниць.
— Я не кажу дурниць. Ваш шлюб уже дихав на ладан. Ви були ще дитиною. Ви звинувачували себе у всіх гріхах світу. Мене лише дивує, чому ви не полювали на серйозну здобич чи не пішли в французький іноземний легіон. Що ви взагалі виробляли у тій Ірландії?
— Нам було наказано завоювати серця і розум ірландців. Вітатися з усіма, гладити дітей по голові. Інколи патрулювати.
— Розкажіть про патрулювання.
— Нудні КПП для автомобілів. Нічого особливого.
— Боюся, Джонатане, що абревіатури не моя сильна сторона.
— Контрольно-пропускні пункти. Вибираєш пагорб, який не може обстрілювати противник, або якийсь куток, потім вискакуєш з канави і зупиняєш автівки. Коли-не-коли таки нарвешся на ворога.
— І що тоді?
— Зв’язуєшся по рації з командиром, він і вирішує, що робити далі. Зупинити і обшукати. Дозволити проїхати. Допитувати. Як накажуть.
— В асортименті були ще якісь завдання, крім КПП?
Джонатан виглядав напрочуд спокійним і вдавав, що напружено згадує.
— Бувало, літали туди-сюди на гелікоптерах. Кожна група мала свою ділянку. Резервуєш собі «Лінкс»[25], береш з собою водонепроникний спальний мішок, і пару ночей спиш під зірками, а потім повертаєшся додому і п’єш пиво.
— А як щодо контакту з противником?
Джонатан сумно посміхнувся.
— Для чого їм висовуватися і вступати в бій, якщо вони можуть за допомогою дистанційного керування підірвати нас просто в «Джипах»?
— Дійсно, для чого?
Берр завжди залишав козирі наостанок. Він попивав сливовицю, хитав головою і усміхався, немов це все була якась головоломка, яку він розгадував.
— А які спецзавдання ви виконували? — запитав він. — Всі ті програми підготовки для спецпризначенців — якщо чесно, мене втомлювало навіть читати про них. Я лякаюся щоразу, коли ви берете до рук ложку і виделку, якщо вже бути до кінця чесним. Увесь час здається, що ви мене зараз ними проштрикнете.
Джонатанове небажання відповідати було немов різке гальмування.
— Ще там був взвод ближнього спостереження.
— Що це за взвод?
— Ключовий взвод у кожному полку, штучно укомплектований.
— З кого?
— З добровольців.
— Я думав, це елітний взвод.
«Короткі, уривчасті речення, — помітив Берр. — Стежить за кожним сказаним словом. Повіки напівопущені, губи напружені. Тебе вишколили. Тебе навчили спостерігати за противником і розпізнавати його. Споруджувати укриття, залазити в нього і вилазити з нього у темряві. Залягати на декілька ночей. У сінниках. Кущах. Канавах».
— Яку зброю вони вам видали?
Джонатан знизав плечима, ніби хотів сказати: яка різниця?
— «Узі»[26]. «Геклери»[27]. Дробовики. Вчили користуватися усім. А ти вже вибирай. З боку виглядає дуже цікаво. Але якщо ти вже в армії — то це просто робота.
— Що ви вибрали?
— З «Геклером» у мене були найкращі шанси вижити.
— До речі, про них. Поговорімо про операцію «Нічна сова», — запропонував Берр, не змінюючи інтонації, відкинувся на спинку крісла і побачив, що Джонатановий вираз обличчя не змінився також.
Джонатан розмовляв немов уві сні, хоч його очі були розплющені, але думками він витав в іншій країні. Він не чекав, що обід перетвориться на екскурсію найгіршими епізодами з його минулого.
— У нас з’явилася інформація, що декілька противників пробиралися крізь кордон у Арму, щоб передислокувати сховище зброї. РПГ[28]. — Цього разу Берр не запитав, що означає абревіатура. — Ми пролежали в засідці кілька днів і вони нарешті показалися. Ми прибрали трьох. Наші хлопці одразу ж збадьорилися. Усі ходили і перешіптувалися: «троє», і показували три пальці ірландцям.
— Перепрошую, — Берр, здавалося, не розчув. — У цьому контексті «прибрали» означає «вбили»?
— Ага.
— Ви особисто когось «прибрали»? Отак самотужки?
— Я був частиною групи, але так.
— Групи вогневої підтримки?
— Групи відсічення.
— Скільки вас було?
— Ми працювали в парі. Двоє. Браян і я.
— Браян.
— Мій колишній колега. Молодший капрал.
— А яке на той момент було ваше звання?
— Капрал. Виконувач обов’язків сержанта. Нашим завданням було схопити їх, коли вони бігли.
Шкіра на його обличчі стала твердішою, помітив Берр. М’язи навколо щелепи напружилися.
— Нам неймовірно пощастило, — сказав Джонатан якомога байдужіше. — Усі мріють вбити терориста. Нам випав такий шанс. Нам просто надзвичайно поталанило.
— І ви прибрали трьох. Ви і Браян. Вбили трьох людей.
— Саме так. Я ж вам сказав. Велика удача.
«Непохитний, — помітив Берр. — Жорстка невимушеність і кричуще применшення».
— Один і два? Два і один? На чию користь рахунок?
— Кожен по одному, і третього — разом. Ми спочатку через це сперечалися, а потім вирішили рахувати по половині. На полі битви буває важко визначити хто кого.
Раптом Берру вже не треба було виманювати у Джонатана інформацію. Той немов вирішив уперше розказати цю історію. Можливо, так і було.
— Там, одразу на кордоні, була напівзруйнована ферма. Її власник був ще той крутій: він контрабандою переводив корів то туди, то сюди через кордон і отримував дотації на їхнє утримання з