Без почуттів - Ольга Джокер
***
- Даш, давай прогуляємося на пляж? - пропонує мама, заглядаючи до кімнати без стуку.
За вікном ласкаво гріє сонце, але я щільно зачинила жалюзі, бо в нинішній ситуації не хочу навіть на мить вибиратися з мороку. У ньому чомусь комфортніше.
- А давай без мене?
Відвернувшись до стіни, малюю кінчиками пальців невидимі візерунки. Зигзаг, сердечко, компас...
- Так не годиться, люба. Ти зовсім себе виснажуєш. Стала страшенно худою - одна шкіра і кістки.
Я невдоволено закочую очі, коли пружинить порожня половина ліжка. Чорт. Ну навіщо це? Хіба так складно залишити мене у спокої?
Минуло три з половиною тижні, як ми перебуваємо на найтеплішому узбережжі Іспанії в будинку друга Олега В'ячеславовича. До пляжу рукою подати, але інтересу до нових місць - нуль. Мама через день бронює екскурсії і складає маршрут прогулянок, а я щоразу категорично відмовляюся і майже не виходжу зі своєї кімнати, сподіваючись, що рано чи пізно їй набридне мене чіпати.
Я взагалі не хотіла сюди летіти.
Пам'ятаю, як повернулася в орендовану квартиру, впала на ліжко, виплакала всі сльози і прийняла важливе рішення. До призначеного часу не зібрала ані речей, ані документів. З моєї вини рейс ми пропустили.
Ох, у якому стані був дядько Олег! Напевно, якби мама допустила його до мене і дала адресу - розмазав би по стінці. Але вона приїхала одна. Довго просила і вмовляла. Потім пошепки сказала, що вибору в нас немає. Ми повинні зникнути з міста, інакше нас зникнуть звідси силою.
- Все буде добре, Даш... Ось побачиш...
На плечах і спині відчуваються легкі погладжування. Я ціпенію на частку секунди, а потім заплющую очі, щоб не розплакатися. Як би не хизувалася - я вимагаю підтримки і добрих слів. Заспокоювати себе вже не виходить.
- Ма, а ти сумуєш за Олегом? Хоча б трохи?
Мені справді цікаво, адже від нього ні слуху, ні духу. Чи були у дядька Олега сильні почуття до мами - вже сумніваюся, але протриматися чотири роки на одній тільки похоті теж нереально.
Напевно. Це не точно. У мене мало досвіду в таких справах.
- Сумую, Даш. Сильно. Але намагаюся прийняти нову реальність, у якій нас більше не буде.
Хребтом стікає холод. Я повільно розвертаюся. Мама лежить на подушці, склавши руки під щокою. Шалено гарна і смаглява. Волосся на пекучому сонці вигоріло і стало нібито ще світлішим.
- Думаєш, це все? Кінець?
Всупереч презирству до Авдєєва-старшого - мені страшно. Я мало пам'ятаю, коли мама була щасливою. Перші десять років мого життя вона постійно пропадала на заробітках, а потім, коли померла бабуся, впахувала вдвічі більше. Майже не посміхалася, багато плакала і не дозволяла собі зайвого.
- Так. Все зайшло занадто далеко. Олегу буде простіше викреслити мене з життя, аніж продовжувати ризикувати і зустрічатися, коли на кону здоров'я дружини і дочки, а ще майбутнє сина.
Я зітхаю, кусаючи щоку зсередини. В те, що все буде добре - вже не вірю, бо не маленька.
- Ти його кохаєш?
Мама ненадовго замислюється, відвівши погляд у стелю. В куточках очей блищать сльози, на губах сумна усмішка. Ми давно не ділилися настільки особистим, але чомусь зараз здається, що краще, ніж одне одного - нас ніхто не зрозуміє.
- Що таке кохання, Даш? Напевно, у вісімнадцять я б сказала, що це емоції на розрив, свято, феєрверк, агонія і божевілля. У тридцять шість кохання я сприймаю інакше: це спокій, умиротворення, стабільність, повага і розуміння. З Олегом було близько, але я від самого початку знала і розуміла, що це не назавжди. Ольга, Ратмір і Яна - його сім'я, сила і життя. Я була лише примхою, яку він міг собі дозволити. Не образишся, якщо я розповім правду про те, як ми познайомилися? З самого початку?
Я тільки за, бо, виявляється, потребувала таких розмов.
- З Авдєєвим ми познайомилися не в ресторані.
- А де?!
Від несподіванки мене ледь не підкидає на місці.
- Пам'ятаєш, як узимку в чотирнадцять років ти захворіла на двосторонню пневмонію?
- Ага.
- А перед цим хворіла я. Ми переїжджали на нову квартиру, оренда була дорогою. Я не вивозила. До такої міри, що звернулася по допомогу до Еліни.
Еліна - це давня мамина подруга, з якою вони познайомилися років двадцять тому.
- Вона завжди казала, що з моєю зовнішністю потрібно знайти багатого покровителя і не паритися. Мені тоді виповнилося тридцять два. Я справді була нічого так...
Мама посміхається, і я також. Вона і зараз прекрасна.
- Але я до останнього сподівалася, що рано чи пізно зустріну гідного чоловіка і батька для тебе, з яким створю міцну сім'ю. Дурепа, напевно... В той складний період, коли мені вкотре довелося позичати гроші у подруги, щоб оплатити лікування в стаціонарі - я зневірилася.
Після смерті бабусі весь спадок відійшов маминому старшому братові, а нам не дісталося нічого - навіть крихітної частки в провінційній квартирі. Не було на кого більше покластися.