Джозеф Антон - Ахмед Салман Рушді
У його будинку на Сент-Пітер-стрит виникли деякі неполадки. Він зачинений, у ньому ніхто не жив. Місцеві поліцейські казали про труднощі в ґарантуванні «збереження» власности. Виникла підозра щодо витоку газу, тож працівникові газової служби довелося проникати в будинок. Тепер повідомили про протікання води в підвалі. Треба комусь поїхати й подивитися. Вони з Маріан майже не розмовляли після сварки через відеогру «Супер-Маріо», проте вона погодилася поїхати туди. Виявилося, що майже ніякої шкоди будинку не завдано. Газівник по драбині заліз у незачинене вікно на другому поверсі, так що вхідні двері ламати не довелося. Витоку газу не виявив. А затоплення у підвалі, про яке він казав, було незначним протіканням, яке легко усунули. Із Сент-Пітер-стрит Маріан повернулася у кепському гуморі й перегодя по телефону виговорила йому все. «Б’юся об заклад, -кричала вона, — що ти навіть ліжка за собою не застелив!»
Того вечора його повезли до Едварда й Маріам Саїдів, що мешкали на Ітон-роуд у Свісс-Коттеджі. На той час Едвард ще не занедужав на хронічний лімфолейкоз, тож він — ерудит, охочий пофліртувати й іпохондрик — аж пашів здоров’ям, багато говорив, сміявся і жестикулював. У ті дні досить було Едвардові кашлянути, як він одразу лякався нападу бронхіту, а як тільки щось заболить у животі, то був певен: його апендицит от-от лопне. Дивовижно, наскільки мужньо тримався цей чоловік, коли захворів насправді; ніколи не скаржився й боровся з недугою до останнього за підтримки чудового лікаря Канті Рая і побив усі рекорди тривалости життя серед хворих з таким діагнозом, проживши дванадцять років після виявлення раку. Едвард був джиґуном і трохи марнославним щодо свого зовнішнього вигляду, і пригадується, як одного разу, багато років потому, вони влаштували біля Колумбійського університету, після всіх цих перипетій з фетвою, щасливі посиденьки у всіх на виду, без поліцейської охорони, засування штор й «хімчисток». Рак на якийсь час відступив, і Едвард не був таким худим, яким, на жаль, виглядав останніми роками. «Едварде, — сказав на той час уже не Джозеф Антон, — ти знову маєш здоровий вигляд! Ти набрав ваги!» Й Едвард одразу наїжачився. «Так, — сказав він, — але ж не зайвої, Салмане».
Він досліджував творчість Конрада і пам’ятав про моряка Джеймса Вейта на облавку «Нарциса». Він також знав, що мусить жити, поки не помре; так він і робив.
Того вечора на Ітон-роуді у березні 1990 року Едвард сказав, що мав розмову з Арафатом щодо його справи, -а Едвардові поговорити з Ясіром Арафатом, якого він так не любив за його корупційні махінації та підтримку тероризму, багато чого коштувало, — й Арафат (прихильник секуляризму й антиісламізму, а водночас корупціонер і терорист) відповів: «Аякже, я підтримую його, але мусульмани в інтифаді. що я можу вдіяти?.. » «А чому б тобі не написати щось про інтифаду, — запропонував Едвард. — Для нас це дуже важливо, ми й про це хочемо почути твою думку». Так, можливо, відповів він. Одразу перейшли до іншої теми й говорили про книжки, музику та спільних друзів. Він не мав великого бажання говорити про фетву; багато друзів помічали це й тактовно змінювали тему розмови. Побачитися з друзями — це все одно, що вирватися з ув’язнення на волю, тож про свої кайдани йому хотілося говорити якнайменше.
Він змушував себе зосереджувати увагу й щодня витрачати години часу на підчищання й переробляння чорнового варіанту «Гаруна». Тиждень минув не так, як хотілося. Поліція повідомила, що зустрічі з Гавелом скасовано — очевидно, чехи скасували її з огляду на безпеку президента. Натомість він мав зателефонувати до готельного номера Гавела о шостій годині пополудні. Для нього це стало величезним розчаруванням. Кілька годин поспіль він не спромігся бодай на слово. Проте рівно о шостій все ж таки зателефонував на вказаний йому номер. Довго лунав гудок, а тоді відповів чоловічий голос. «Це Салман Рушді, — сказав він. — Я говорю з президентом Гавелом?» Чоловік на другому кінці лінії, це було чути, хихикнув. «Мені сказали зателефонувати саме у цей час». Відтак після короткої паузи хтось відповів: «Так. Вам треба трохи зачекати. Президент у вбиральні».
Тепер, подумав він, я точно знаю, що в Чехословаччині відбулася революція. Президент уже розпорядився, щоб його кортеж складався з автомобілів різних кольорів -аби все мало трохи веселіший вигляд, запросив до себе «Роулінґ стоунз», а тоді дав своє перше американське інтерв’ю Лу Ріду, бо Чеська оксамитова революція запозичила свою назву від його гурту «Велвет андерґраунд[115]» (таким чином, учасники гурту не тільки співали про революцію, як це робив «Бітлз», але також допомогли її здійсненню). Тож на такого президента варто почекати, поки він бариться в туалеті.
За кілька хвилин він почув кроки й голос Гавела. Він розповів цілком іншу історію про скасування зустрічі. Йому не хотілося, щоб зустріч відбувалася в посольстві Чехії. «Я не довіряю тому місцю, — сказав він. — Там багато старорежимних людей, усюди блукають якісь незнайомі типи і вештаються якісь полковники». Новий посол — призначенець Гавела — обіймав свою посаду лишень два дні і не мав часу для вичищання авгієвих стаєнь. «Я не піду туди», — сказав Гавел. Британці ж відповіли, що не готові проводити зустріч в якомусь іншому місці. «Тільки уявіть собі, — сказав Гавел, — у Британії не знайшлося для нас з вами безпечного місця». Стало зрозумілим, що британський уряд не зацікавлений у такій зустрічі. Можливо, від сцени з обійманням Вацлава Гавела й письменника, з яким його власний прем’єр-міністр не захотіла зустрітися, у декого б залишився дещо неприємний осад? «Шкода, -сказав Гавел, — мені дуже хотілося».
Однак, продовжував він, на прес-конференції йому вдалося багато чого сказати. «Я заявив, що ми з вами підтримуємо постійний зв’язок, — сказав він і засміявся. — У якомусь сенсі це правда, через Гарольда чи ще когось. Проте я їм заявив: постійний зв’язок. Ага, ще про глибоке почуття солідарности. Я їм і про це сказав».
Тим часом він розповідав Гавелу про своє захоплення його «Листами до Ольги» — збірником листів, написаних видатним дисидентом