Гілея - Микола Якович Зарудний
Яринка й не гадала, що Іван буде таким ніжним і уважним, що в нього знайдуться такі слова для неї, яких вона й не читала в романах. Коли вона сказала йому про свою вагітність, Іван цілував їй руки при матері, і просив:
— Ви ж дивіться тепер, мамо, за Яринкою...
Тільки одного не зносила Яринка: коли Іван починав згадувати Овечий хутір. Їй все здавалося, що він говорить про той степ, про піщані бурі, які засипали молоденькі ліси, а згадує Марту. І якось вона не втрималася:
— Скажи, Іване... ти любив її?
— Я любив тебе...
— Вона сказала, що жила з тобою і...
— То неправда.
— Поклянися мені... поклянися нашим майбутнім сином.
— Не буду, — сказав Іван, і чорна тінь наповзла на його обличчя. — Марта... вона така чиста...
— Не хочеш, боїшся? — тремтів Яринчин голос.
— Ти повинна мені вірити.
— А я не вірю, не вірю! — раптом розплакалася Яринка.
— Ну й не треба, — сказав Іван і вийшов на кухню.
Тепер він справді думав про Марту...
Тихо, наче кішка, підкралася до нього Яринка, обняла:
— Я не буду більше... Ніколи.
Одарка й Катерина не спускали з Яринки очей, ходили біля неї так, ніби вона була першою жінкою на світі, що мала народити. Одарка те й робила, що бігала від своєї хати до Катерининої: що їла? що пила? як спала, як встала? чи ніхто не зобидив?
І можна тільки уявити, що було, коли одного разу Яринка повернулася зі школи заплакана й стривожена. Нічого не відповіла згорьованим матерям, тільки Іванові сказала, коли той повернувся з роботи:
— Данило Прах перестрів мене...
— Що говорив? — зблід Іван.
— Сказав, що любить... і... діждеться, що я буду з ним.
— Падлюка! — вилаявся Іван, накинув кожушка і побіг.
Данило відкидав сніг од нової хати, що так і стояла недокінчена. Переказували люди, що Данило, дізнавшись про Яринчине весілля, напився і хотів спалити хату, добре, що нагодилася Явдоха та врятувала. Для годиться покликали Праха на весілля, але він не прийшов. З того часу й запив Данило, зачинявся в кімнаті, пив і плакав. А виплакавшись, ставав мовчазним і тихим.
— Ти б до роботи, сину, брався, — просила Явдоха, — хату закінчити треба...
— Не хочу. Не треба мені хати, нічого не треба, — відказував Данило.
— Стільки ж грошей вкладено, — журилася Явдоха, — для себе ж старалися.
— Я для неї, мамо, старався, для Яринки, а зараз нічого не хочу.
Позабивав Данило дошками вікна і вийшов, нарешті, на роботу до тракторів. Працював як чорт, з ранку до ночі, немов хотів розвіяти по чорних гонах своє горе. Тільки тепер, коли Яринка була втрачена, Данило зрозумів, що загубив своє щастя назавжди. Осінніми темними ночами він підкрадався до хати Запорожного і стояв, вслухаючись в ледве чутні розмови і сміх. Коли гасло світло, Данило уявляв, як тішиться Іван з нею, і тоді нелюдський біль пронизував усе його єство, Данилові хотілося кричати на весь світ, вбити Запорожного, забрати її і щезнути...
Данило відкидав сніг...
— Здоров, — не дивлячись, відповів Запорожному.
— Я прийшов сказати, — одразу перейшов до діла Іван, — щоб ти дав спокій Ярині... Якщо підійдеш ще раз, то... краще не підходь...
— А ти мені, Запорожний, не указ, — випростався Данило. — I йди своєю дорогою.
— Вона моя дружина, Прах...
— Плювать мені на те, чия вона дружина, — тихо сказав Данило.
— Я тобі... я... забороняю, Прах.
— А ти для мене — ніхто. Ніхто мені не може заборонити... Я люблю її — і все. Начальник знайшовся. — Данило розсміявся. — Пішов ти, Запорожний... А будеш, льотчик, приставати до мене, то полетиш так, що кісток не позбираєш. Газуй звідси і не показуйся на очі.
Іван нічого не міг відповісти йому. Та й що скажеш на Прахову відвертість? Треба, очевидно, просто не зважати.
— Привіта передай, — почув уже на вулиці Іван.
Після цієї розмови Данило вже не підходив до Яринки, і Запорожний заспокоївся.
Лютували морози, змінюючись відлигами та хуртовинами. Не було такого дня, щоб Іван не їздив до лісу. Допомагав лісникам розвозити корм зголоднілим звірам, бо дуже сутужно доводилося їм. Сьогодні теж виїхав Запорожний на маленьких санях, навантажених сіном та картоплею, до Смалієвого кордону — найдальшого в лісництві. Позакладав сіна в кормушки для оленів, сипнув кукурудзи і картоплі для зайців у звичні місця і повертався, коли вже почало сутеніти. В лісі було тихо, синій сніг переливався червоними відблисками сонця, що пробивалися крізь густий сосняк. Через дорогу перебігла зграйка переляканих косуль. Іван зупинив коня, зійшов з саней і став біля старої сосни. Поперед нього щось зашаруділо й стихло. Мабуть, олень, подумав Іван, і в цю мить пролунав постріл. Зі свистом пролетів жакан і врізався в сосну.
Іван присів, тріски посипалися йому на плечі.
Запорожний схопив з саней рушницю і, заряджаючи на ходу, кинувся в зарості. Біля трухлявої берези стояв Данило Прах. Іван вдарив своєю рушницею по прикладу і вибив з рук Праха стару берданку.