Спартак - Рафаелло Джованьолі
— Як це?.. Звідки?.. Який ворог?.. — питав він, ще більше вражений такою відповіддю.
Похапцем озброївшись, він вийшов і поспішив у глиб табору.
Там він дізнався, що Еномай з своїми легіонами виходить з табору через головні ворота і що й інші легіони готуються йти слідом за ним, гадаючи, ніби таким був наказ Спартака.
— Що ж це?.. Невже він? — вигукнув фракієць, ударивши себе долонею по лобі. — Але ні!.. Це неможливо!
І при світлі смолоскипів, що вже горіли подекуди, він швидко попростував до воріт.
Коли Спартак підійшов до воріт, то вже другий германський легіон виходив з табору. Розштовхуючи бійців своїми могутніми плечима, він устиг перегнати останні лави і вийшов назовні. Потім пробіг чотириста-п'ятсот кроків до того місця, де на коні оточений контуберналами Еномай чекав, поки пройде його другий легіон.
Попереду біг якийсь воїн у повному озброєнні. Спартак упізнав у ньому Крікса, який, задихавшись від швидкого бігу, гукав голосно:
— Еномаю, що ти робиш?.. Що трапилось? Нащо ти підняв увесь табір?.. Куди йдеш?…
— Геть від табору зрадника! — громовим голосом, але байдуже відгукнувся германець. — І ти, коли не хочеш з своїми легіонами бути запроданим у руки ворога, йди зі мною. 1 разом рушимо на Рим.
Вражений цими словами, Крікс хотів щось відповісти, але в цю мить підбіг Спартак і, важко дихаючи, сам гукнув до Еномая:
— Про яких зрадників ти базікаєш, Еномаю, на кого натякаєш?!
— Про тебе кажу, на тебе натякаю. Я воюю проти Риму і хочу йти на Рим. Не хочу йти в Альпи, щоб там, ніби через нещасливий випадок, попасти до пазурів ворога.
— О всемогутній, всеблагий Юпітер! — сам не свій скрикнув Спартак. — Ти, здається, жартуєш, але запевняю тебе, що це найбрутальніший жарт, який будь-коли могла придумати людська голова…
— Не жартую я, присягаюся Фреєю!.. Не жартую, а говорю цілком свідомо!
— То ти мене за зрадника маєш? — сказав Спартак, задихаючись від обурення.
— Не тільки маю, а впевнений у цьому і оголошую про це привселюдно.
— Ти брешеш, підлий п'янице! — заревів Спартак і, вихопивши з піхов величезний меч, кинувся до Еномая. Той теж вихопив меч і направив свого коня назустріч Спартакові.
Та Еномая в одну мить придержали його контубернали, а Крікс, кинувшись уперед, схопив коня за вудила і так сильно шарпонув його, що осадив назад, крикнувши:
— Еномаю, якщо ти не збожеволів, як свідчать твої вчинки, то я скажу, що ти — зрадник, підкуплений золотом і намовляннями римлян…
— Що ти кажеш, Кріксе? — здригнувшись, сказав германець.
— Присягаюся всемогутнім промінням Белена! — оскаженіло вигукнув галл. — Тільки римський консул на твоєму місці вчинив би так, як ти!
Тим часом Арторікс, Борторікс, Фессалоній, Гранік та інші двадцять найстарших начальників обступили Спартака і почали умовляти його. Він заспокоївся, переміг свій гнів, вклав у піхви меч і промовив:
— Я певен, що якась з Ерінній говорить твоїми устами. Бо той Еномай, який був моїм побратимом під час небезпечної втечі з Рима до Капуї, у всіх страшних злигоднях і радощах від самого початку нашого повстання, той Еномай не міг би говорити так, як говориш ти нині. Я не знаю… Не розумію, проте, мабуть, ти і я стали жертвами жахливої інтриги, що з Рима невідомо як проповзла в наш табір. Але тепер не в цьому справа: коли б хтось інший, а не ти, якого я завжди любив, як брата, сказав оці слова, щойно вимовлені тобою, він уже був би мертвий… Тож іди!.. Кидай справу своїх братів і свої знамена… А я присягаюся тут перед твоїми легіонами, перед твоїми братами, присягаюся прахом свого батька, пам'яттю своєї матері, життям моєї сестри, всіма богами пекла і неба, що я не заплямував себе підлотою, в якій ти мене обвинувачуєш. І якщо хоч на мить порушив я клятви, дані моїм товаришам по нещастю, то нехай вразять і спопелять мене блискавиці Юпітера! І нехай ім'я моє перейде до найдальших нащадків, заплямоване тавром найганебнішої зради!
Спартак виголосив цю клятву твердо й урочисто, його обличчя було бліде, але мужнє і спокійне. На присутніх вона справила сильне й глибоке враження і похитнула навіть дику впертість Еномая. Але раптом від головних, правих воріт донісся звук букцин третього легіону (першого галльського), і всі обернулися туди.
— Присягаюся богами пекла! — скрикнув Спартак, і його бліде обличчя аж пополотніло. — Значить, галли теж виходять?
І всі побігли до воріт.
Тоді Евтібіда, яка досі, опустивши забрало, трималася позаду Еномая, майже закрита ним разом з своїм невеликим коником, схопила повід його коня і рішуче потягла шляхом, яким уже віддалялися обидва легіони германців. За Еномаєм і гречанкою рушили й інші його контубернали.
В той час коли Крікс і Спартак поспішали назад до воріт табору, звідти виїхало тридцять германських стрільців з лука. Побачивши Спартака і Крікса, які йшли їм назустріч, вони загорлали.
— Ось Спартак!
— Ось цей зрадник!
— Смерть йому!
Вони разом витягли вперед ліві руки з натягнутими луками, націлилися в обох вождів, і їхній декуріон вигукнув:
— У тебе, Спартак, у тебе, Крікс, у зрадників!
І тридцять стріл з свистом полетіли у Спартака і Крікса.
Обидва ледве встигли прикритися щитами, в які вп'ялося немало стріл, а Крікс став попереду Спартака, прикривши його собою, і закричав:
— Ради вірності нашій справі стрибай через рів!
Спартак перескочив придорожній рів і опинився на луках, за ним послідував Крікс. Це врятувало їх від нападу дезертирів. Облишивши Спартака і Крікса, вони пришпорили коней і подалися слідом за германськими легіонами.
— Прокляття дезертирам! — вигукнув Крікс.
— Хай консул Геллій порубає вас на шматки, — додав розлючений Спартак.
Уздовж рову швидко дійшли вони до воріт табору, де Арторікс і Борторікс, благаючи і лаючись, насилу стримували бійців третього