Тінь перемоги - Віктор Суворов
Я наводжу уривки з протоколу.
«СІДНЄВ: частинами Радянської Армії, котрі оволоділи Берліном, були захоплені великі трофеї. У різних частинах міста раз у раз виявлялися сховища золотих речей, срібла, діамантів та інших цінностей. Одночасно було знайдено кілька величезних сховищ, в яких знаходилися дорогі хутра, шуби, різні сорти матерії, найкраща білизна й багато іншого майна. Про такі речі, як столові прилади й сервізи, я вже не кажу, їх було безліч. Ці цінності й товари різними особами розкрадалися. Повинен прямо сказати, що я належав до тих небагатьох керівних працівників, у руках яких знаходилися всі можливості до того, щоб негайно організувати охорону й облік усього цінного, що було захоплене радянськими військами на території Німеччини. Однак жодних заходів для запобігання грабежу я не зробив і вважаю себе в цьому винним... Повинен сказати, що, відправляючи на свою квартиру в Ленінград це незаконно придбане майно, я, звичайно, прихопив трохи зайвого.
СЛІДЧИЙ: Обшуком на вашій квартирі в Ленінграді виявлено близько сотні золотих і платинових виробів, тисячі метрів вовняної і шовкової тканини. Близько 50 дорогих килимів, велика кількість кришталю, порцеляни та іншого добра. Це, по-вашому, «трохи зайвого»?... Вам подаються фотознімки вилучених у вас при обшуку 5 унікальних великої цінності гобеленів роботи фламандських та французьких майстрів XVII і XVIII століть. Де ви потягли ці гобелени?
СІДНЄВ: Гобелени були виявлені в підвалах німецького Райхсбанку, куди їх здали під час війни на зберігання якісь німецькі багатії. Побачивши їх, я наказав коменданту Аксьонову відправити їх до мене на ленінградську квартиру.
СЛІДЧИЙ: Але цим гобеленам місце тільки в музеї. Навіщо ж вони вам знадобилися?
СІДНЄВ: По совісті сказати, я навіть не замислювався над тим, що краду. Підвернулися ці гобелени мені під руку, я їх і забрав... Я брав собі найбільш цінне, але що ще було мною присвоєне, я зараз не пам'ятаю.
СЛІДЧИЙ: Ми вам нагадаємо. Дамську сумочку, зроблену з чистого золота ви де взяли?
СІДНЄВ: Точно не пам'ятаю, де я прихопив цю сумку. Думаю, що вона була взята мною або дружиною в підвалі Райхсбанку.
СЛІДЧИЙ: А три золоті браслети з діамантами ви де «прихопили»?... 15 золотих годинників, 42 золотих кулонів, кольє, брошок, сережок, ланцюжків, 15 золотих перснів та інші золоті речі, вилучені у вас при обшуку, де ви вкрали?
СІДНЄВ: Так само як і золоті браслети, я викрав ці цінності в німецьких сховищах...
СЛІДЧИЙ: Шістсот срібних ложок, виделок, та інших столових предметів ви теж вкрали?
СІДНЄВ: Так, вкрав.
СЛІДЧИЙ: Можна подумати, що до вас ходили сотні гостей. Навіщо ви накрали стільки столових приладів?
СІДНЕВ: На це питання мені важко відповісти.
СЛІДЧИЙ: 32 дорогі хутряні вироби, 178 хутряних шкурок, 1500 метрів високоякісних вовняних, шовкових, оксамитових тканин та інших матеріалів, 405 пар жіночих панчіх, 78 пар взуття, 296 предметів одягу - все це лише частина вилучених у вас речей... Як ви стали мародером ?
СІДНЄВ: ...У 1944 році, будучи заступником начальника управління «Смерш» 1-го Українського фронту, я на території Польщі зустрівся з Сєровом, який був у той час Уповноваженим НКВС вказаного фронту. Під його керівництвом я працював у Польщі, а потім, коли радянські війська захопили Берлін, Сєров домігся мого переведення на роботу в НКВС і призначив начальником берлінського оперсектору. На цій роботі Сєров наблизив мене до себе, я став часто бувати в нього, і з цього часу почалося моє гріхопадіння... Навряд чи знайдеться така людина, яка була в Німеччині і не знала би, що Сєров є по суті справи, головним верховодою у справі присвоєння награбованого. Літак Сєрова постійно курсував між Берліном і Москвою, доставляючи без огляду на кордоні всяке цінне майно, хутра, килими, картини для Сєрова. З таким же вантажем у Москву Сєров відправляв вагони й автомашини... При зайнятті Берліна однією з моїх оперативних груп у Райхсбанку було виявлено понад 40 мільйонів німецьких марок. Приблизно стільки ж мільйонів марок було вилучено нами і в інших сховищах в районі Мітте (Берлін). Всі ці гроші були перевезені в підвал будівлі, в якому розміщувався берлінський оперативний сектор МВС...
СЛІДЧИЙ: Скільки ж усього там знаходилося грошей?
СІДНЄВ: У підвалах знаходилося близько 100 мішків, в яких було більше 80 мільйонів марок... Зберігання такої кількості грошей, звичайно було незаконним, але зроблено це було за вказівкою Сєрова... Сєров роздавав щоквартально кожному начальнику оперативного сектору, так звані, необліковані суми... Таким шляхом кожен з начальників оперативних секторів отримав з мого підвалу по кілька мільйонів райхсмарок...
СЛІДЧИЙ: Вам відомо, де зараз знаходяться всі записи щодо витрачання німецьких марок?
СІДНЄВ: ...Папки зі звітними матеріалами про витрачені німецькі марки, зібрані з усіх секторів, в тому числі й записи на видані мною гроші, були за вказівкою Сєрова спалені...
СЛІДЧИЙ: А куди ви поділи звітність про вилучене золото та інші цінності, що знаходились у вас?
СІДНЄВ: Ця звітність так само, як і звітність щодо німецьких маркок, була передана в апарат Сєрова і там спалена...
СЛІДЧИЙ: Не відбувайтеся загальними фразами, а кажіть, що вам відомо про розкрадання Сєровом золота ...
СІДНЄВ: З’являючись до Сєрова з доповіддю про вилучені цінності, я приносив йому для перегляду найбільш дорогі зразки золотих виробів та діамантів. Сєров у таких випадках довго крутив цінності в руках, милувався ними. А потім частину з них залишав у себе... Бежанов, як мені відомо, працюючи начальником оперативного сектору МВС в Тюрінгії, жив як поміщик, звіз собі в будинок велику кількість цінного майна, що належало багатіям Тюрінгії, пустив у хід пивоварний завод якогось великого есесівця і користувався прибутками цього заводу. Клепов, так само як і Бежанов, організував у Німеччині для себе панське життя... Сєров десь відшукав німецького техніка, який спеціально розробив конструкцію радіол і склав креслення, а