Тінь перемоги - Віктор Суворов
А наступальну операцію готуємо ми самі. Ми повинні приховати від противника час, місце, мету, задум, склад сил і багато іншого. Тому підготовка наступальної операції починається з надання їй кодової назви. Робиться це для збереження таємниці. Йде в Генеральному штабі розмова про «Малий Сатурн», якщо ви посвячені в таємницю, вам зрозуміло, про що йдеться. Якщо вам таємниця не довірена, то нічого ви не зрозумієте. «Уран», «Анадир», «С.3-20», «Гроза», «Багратіон». Що це? Про що генерали говорять? Якщо знаєш, усе просто. Не знаєш - глухий кут. Навіть шифрувальник, допущений до багатьох великих таємниць, не має уявлення, в чому суть переданого повідомлення. Пише він: «Іскра», але не знає, що за цією назвою приховується.
Минуло півстоліття після війни, і ось у дуже товстій енциклопедії ми зустрічаємо описи наступальних операцій з дивними назвами: Ржевсько-Сичовська, Ржевсько-Вяземська, Сичовсько-Вяземська. Кодові назви цих операцій не повідомляються. А ми поміркуємо: чи міг Жуков у штабі Західного фронту планувати операцію і називати її Ржевсько-Сичовською або Сичовсько-Вяземською? Ні, не міг. Якщо він так операцію називав, то вже самою назвою операції видавав усім штабним друкаркам і телефоністкам, усім креслярам, писарям і охоронцям свої наміри і свій задум. Якщо Жуков не повний ідіот, то при підготовці цих операцій він використовував кодові назви. Чому ж нам через півстоліття їх не повідомляють?
Тому, що ці операції до цього часу, через 50 і 60 років, все ще засекречені. Причина таємності ось яка. Планувався, припустимо, розгром німецької групи армій «Центр» з проривом глибиною 600 кілометрів і виходом радянських військ до узбережжя Балтійського моря. Але групу німецьких армій не розгромили, оборону не прорвали, просунулися не на 600 кілометрів, а на 23. Планували дійти до Вітебська, Мінська та Риги, але дійшли тільки до Сичовки, і взяти її не змогли.
Чим конфуз прикрити? Державною таємницею. Наші військово-історичні олігархи в такому випадку засекречують усю операцію. У розряд державних таємниць ідуть кодове найменування, мета, завдання і задум операції, склад залучених сил і засобів, головне - втрати. Замість усього цього пишуть наші академіки в енциклопедію: так, були в цьому районі бої, але нічого серйозного тут не планувалося, не намічалося і не задумувалося. Просто хотіли захопити Ржев, який за 6 кілометрів від переднього краю, і Сичовку, яка аж за 50 кілометрів. Правда, ні Ржева, ні Сичовки не взяли ні з першого разу, ні з третього, ні з тринадцятого, ні з сорок першого.
Подумаємо і ось над чим: чи міг Сталін ставити Жукову бойове завдання захопити якусь Сичовку? Чи не занадто дрібно для Сталіна? А для Жукова? А для Західного фронту, якому сприяє Калінінський фронт?
23 серпня 1942 року захлинувся черговий наступ на Сичовку, а 26 серпня Сталін призначив Жукова своїм заступником.
Зазначимо: не після великих перемог командувач Західного фронту Жуков пішов на підвищення і став заступником Верховного Головнокомандувача, а після восьми місяців кривавої безпросвітної м'ясорубки. Не за блискучі перемоги Сталін піднімає Жукова, не за геніальні думки. Жуков Сталіну за інші якості сподобався: багато місяців жене сотні тисяч людей у смерть і навіть м’язом обличчя не здригнувся!
Сталіну потрібно було мати помічниками двох людей з абсолютно різними даними. Це як у командира полку: начальник штабу - мислитель, а заступник командира полку - поганяйло. Командир полку відповідає за все. Начальник штабу - поруч. Він - генератор ідей. Він - Керуючий Механізм. А там, де вирішується в даний момент найважливіше завдання, туди командир посилає свого заступника, кричати і матюкатися.
На всіх інших рівнях - та ж система: у будь-якого начальника завжди повинен бути один помічник, так би мовити, з розумової частини, а інший - з частини пробивної. Ось і на самому верху Сталін влаштував так само. При Сталіні - мислитель Василевський. Він складає плани. Але потрібен ще й той, чия робота - гнати людей у смерть. І це робота для Жукова. Жуков - це старший, куди пошлють. Це заступник з розстрільної лінії, помічник Верховного головнокомандувача з мордобійної частини.
5.Вперше Жуков прибув у Сталінград 31 серпня 1942 року. Він намагався нанести контрудари по прориву німецьких військ. З цього задуму нічого не вийшло. Контрудари завершилися провалом. До речі, натяк на провал міститься і в мемуарах Жукова. Він побував у Сталінграді, щось там робив майже два тижні, повернувся в Москву 12 вересня. І тут у кабінеті Сталіна відбувається та сама сцена, яку Жуков неодноразово зі смаком описував: він шепотівся з Василевським про те, що треба шукати якесь інше рішення. Сталін почув і зацікавився: а яке рішення?
Ці слова Жуков сказав після того, як побував під Сталінградом і намагався там наносити контрудари. Жуков пропонує шукати інше рішення бо, з того рішення, яке Жуков уже намагався втілювати в життя під Сталінградом у перші дні вересня, ніякого толку не вийшло. Дії Жукова виявилися безплідними і некорисними.
Було ще кілька поїздок Жукова під Сталінград у період оборонного бою. Але не один Жуков там з'являвся. У Сталінграді бував серед інших член Політбюро Георгій Маленков. Не оголошуємо ж ми за це Маленкова стратегом і рятівником. І кінну статую Маленкову не ліпимо. І до лику святих не зараховуємо.
Останній раз Жуков відбув з району Сталінграда 16 листопада 1942 року. А контрнаступ радянських військ почався 19 листопада. Без Жукова. Жукова Сталін знову кинув на Західний напрямок. Знову - проти Сичовки!
У день, коли почалася Сталінградська стратегічна наступальна операція, Жуков перебував рівно за одну тисячу кілометрів від Сталінграда і