Тотальний опір. Частина 2 - Ганс фон Дах
■ За будь-якої нагоди збирай боєприпаси і передавай їх рухові опору. Тут існують такі можливості:
Під час свого чергування відкрий вогонь по диверсантах, яких насправді немає. Зроби тільки 2-3 постріли, щоби на зброї залишилися сліди сажі. Відклади 5-6 набоїв як «вистріляні» і заховай. Твій напарник по чергуванню зможе підтвердити факт перестрілки. Адже постріли пролунали насправді.
■ Виписуй разом із медиками неправдиві посвідчення з місця дорожніх аварій, щоби можна було під прикриттям «жертви дорожньої пригоди» прооперувати пораненого бійця руху опору в лікарні і залишити там для подальшого догляду.
■ Якщо в поліції ти водій, то можеш надати в розпорядження руху опору транспортний засіб, на якому їздиш. У в'язничних автомобілях дуже добре перевозити зброю, вибухівку, листівки та переслідуваних осіб. Це найкраще з усіх можливих прикриття.
■ Якщо в поліції ти радист: шпигуй на користь руху опору.
■ Якщо ти криміналіст: затирай сліди, знищуй речові докази, спрямовуй супротивника на хибний шлях, попереджай підозрюваних.
Священик:
■ Знищуй усі списки членів релігійних громад та об'єднань. Адже такі списки є добрим матеріалом для каральних операцій.
■ Якщо твою діяльність (літургія, хрестини, причастя, конфірмація, шлюб, панахида тощо) заборонили, то обери собі якусь професію для прикриття. Найкраще надається діяльність, яка дозволить тобі часто бути в дорозі. За допомогою маскувальної професії ти зможеш продовжувати свою священицьку діяльність. Вірян відвідуй поодинці.
Виховательки в дитячих садках, шкільні вчителі: Окупаційна влада бореться за душі молоді. Вона намагається керувати шкільництвом через:
а) видання нових підручників;
б) укладання навчальних планів;
в) чистку вчительського колективу.
У самій школі зусилля супротивника зосереджуються на таких напрямках:
■ Сприяння балакучості. Діти повинні розповідати про всі неприязні чи ворожі щодо режиму зауваження, які їм вдасться почути. У кінцевому підсумку: контроль за батьками, братами чи сестрами, шпигун у кожній родині.
■ Фальшування та нова інтерпретація історії.
■ Зниження авторитету або й заперечення всіх колишніх демократичних установ та ідей.
■ Перетворення державних шкільних занять на партійно-політичний вишкіл.
■ Систематичне наповнення політикою кожного уроку (читання, письмо, математика, історія, географія тощо). Вже перші слова і речення, які учень першого класу прочитає по літерах чи напише, будуть партійними гаслами.
■ Систематичне перекручення істотних понять: як-от мир, свобода, демократія тощо, щоби молоде покоління врешті перестало розуміти, що ж вони власне означають.
■ Обов'язкові уроки мовою окупаційної влади.
■ Насміхання над релігією, антирелігійні псевдонаукові докази — як засіб боротьби з релігією.
■ Плекання культу особи.
Можливими контрзаходами будуть: розвиток критичного мислення і плекання загальних людських вартостей, як-от вірності, дружби та готовності прийти на допомогу. Сприяння посиленню прив'язаності до сім'ї, виникненню почуття належності до спільноти.
Особливі можливості в адміністрації, промисловості та на будівництві:
■ Незрозумілі формулювання в інструкціях та наказах.
■ Розпалювання суперечок на ґрунті компетентності.
■ Непомічання обчислювальних помилок у проектах.
■ Підвищення розпродажу дефіцитних товарів, так що невдовзі бракуватиме деяких товарів.
■ Виставляння якомога вищих цін.
■ Встановлення якомога довших термінів будівництва та постачання матеріалів.
■ Внесення змін при запуску серійного виробництва.
■ Помилкове скерування запасних частин або деталей.
■ Повільна, погана робота, часті перекури, часті лікарняні.
■ Виготовлення бракованої продукції. Проблема завжди полягає в тому, щоби халтурити доти, доки товар ще здатний якось пройти контроль якості.
■ Створювати багато відходів.
■ Недбало обслуговувати верстати і прилади.
■ Залишати продукцію напризволяще (дати їй заіржавіти, намокнути, перечекати, допоки вийде термін використання тощо).
■ Споживати надмірну кількість води, електрики, пального, мастила, цементу, арматури тощо.
Крамниці, торгові центри, ресторани, готелі тощо:
■ Не зауважуй людей, які належать до окупаційної влади. Нехай вони без скарги не отримують обслуговування.
■ Виконуй їхнє замовлення якомога байдужіше, неуважніше й повільніше.
■ Подавай їм найгірше з можливого.
■ Скеровуй їх неправильно. Кажи, наприклад, що товар, який їм потрібний, саме закінчився або що його перестали випускати.
* * *
Особливі проблеми й ризики для підприємців:
Пасивний спротив стає дієвим тільки тоді, коли всі підприємці солідаризуються у своїх діях, інакше супротивник, якого обслуговують не надто люб'язно або ж не обслуговують узагалі, зможе просто перейти до фірми-конкурента. Ви мусите створити єдиний фронт без пробоїн. Особи, які розривають лінію фронту неприязні до супротивника, керуючись інтересами збагачення, є колаборантами і після звільнення отримають неприємний для них рахунок. Звісно ж, спокуса для окремих осіб є значною, адже на самоусуненні конкурентів можна добре нажитися, працюючи з клієнтами без конкуренції і заробляючи на цьому чималі гроші. Цим шкідникам рух опору повинен прямо і без прикрас пояснити, що йдеться про зраду та що такі вчинки не забуваються і не пробачаються!
Перешкоджання зібранням:
Зібрання у закритому приміщенні ресторану. Кількість учасників обмежена: кілька сотень осіб.
■ Коли промовець дійде до кульмінаційної точки свого красномовного виступу і зробить ефектну паузу, щоби слухачі змогли перейнятися почутим, ГОЛОСНО і виразно гукни посеред тиші: «Офіціанте, пиво, будь ласка». І ти побачиш, як цей позбавлений емоцій вигук розвіє туман у головах слухачів та зруйнує усю, створену з великими зусиллями атмосферу.
Масове зібрання на природі. Кількість учасників необмежена: кілька тисяч осіб.
■ Нехай у різних місцях декілька осіб — найкраще, якщо це будуть жінки — награно «знепритомніють». Особи, посвячені в сценарій, перебуваючи неподалік, нароблять шуму: «Лікаря! Допоможіть! Треба її винести звідси! На що її покласти? Де лікар?» тощо.
Як наслідок — хаос, тиснява, метушня, так що ніхто вже не слухатиме промову.
■ Якщо повторити той самий трюк під час однієї промови кілька разів, то весь ефект запланованого зібрання буде зруйновано.
■ Систематичне застосування згаданої техніки шуму під час кожної промови і під час кожного зібрання спеціально призначеними для цього групами перешкоджання перекреслить найпрекрасніші пропагандистські плани супротивника.
Руйнування парамілітарних формацій
■ Супротивник:
а) виставить озброєну партійну міліцію;
б) озброїть окремі частини державної молодіжної організації;
в) призначить на важливих промислових підприємствах, у перевізних установах та в адміністраціях озброєну «охорону об'єкта».
■ Для створення таких формацій йому не вистачить осіб із числа його справжніх прихильників. Тож ці не надто чисельні лави він муситиме зміцнити чисельними, але не надто добре перевіреними та політично сумнівними особами. Тут цивільний рух опору матиме можливість проникнути в озброєні ворожі організації і почати розвалювати їх зсередини.
■ Таке проникання замаскованих членів руху опору може сприяти тому, що у вирішальний момент вдасться: