Українське письменство - Микола Зеров
Максимович озвався на те своєю Обороною гоголівських повістей в газеті «День» — і дістав нову одповідь в четвертій статті про Гоголя (Основа, 1861, XII). На запевнення Максимовича, що Гоголь українське життя знав, Куліш відповідав: «У нас по обеим сторонам Днепра такой Украины нет, разве отыщет ее собственно для московских читателей г. Максимович». Навівши зразки української розмови у Гоголя, він пускає нову стрілу: «Так говорят только на страницах украинских повестей, написанных для таких читателей и судей, каким является через 30 лет г. Максимович». За Гоголем він признає, при певній «нелепости в изображении нравов», «прекрасные описания природы да комической стороны жизни».
В зв’язку з цим легко розшифровується і байка про Гоголя та Ворону: Гоголь — є Гоголь, Ворона — Максимович, а дощик із хмари — Кулішева критика, що, по суті, обіляє, очищає Гоголя і, в кожному разі, далека від того, щоб його розвінчувати.
Максимовичеву епіграму у відповідь на цю байку опублікував С. І. Пономарьов:
Брехня, що Гоголя в тебе Із хмари дрібний дощик миє, — На біле пір’ячко його Ти з хати ллєш тільки помиї. Оттим-то треба нам його Дніпровою водою змити І од твоїх нечистих рук Його оборонити.
В листах Кулішевих до Ол. Барвінського, з приводу хрестоматії українського письменства, яку той складав наприкінці 60-х рр., читаємо: «Мого Гоголя і Ворони не печатайте: без коментарія не буде розумно нікому».
14. Степан Руданський
Руданський Степан Васильович народився 1833 р. в с. Хомутинцях Вінницького повіту. Учився в Кам’янецькій семінарії та Медико-Хірургічній академії в Петербурзі. Умер у Ялті, де був городовим лікарем, 1873 р.
За життя свого надрукував кілька поезій в «Основі»; його поеми і лірика («співомовки», тобто: поезії), його перевіршовані народні анекдоти («Приказки») та переклади чужомовних поетів опубліковано пізніше, переважно в галицьких журналах та альманахах 1870—1880-х рр. — «Правді», «Ватрі» 1887 р. Першим виданням «Співомовок» на Україні було видання Н. Г. Волинського (Ол. Пчілки) 1880 р. До історії байки Руданський має деяке відношення, як автор «Приказок».
Література про Руданського вся зібрана (вказівки і передруки) в книзі акад. А. Кримського та М. Левченка: Знадоби для життєпису С. Руданського, вид. ВУАН. У Києві, 1926.
15. Павлін Свєнціцький
Відомий діяч-«хлопоман». Народився 1841 р., умер 1876 р. Байки свої видавав під псевдонімом: Павло Свій (другий його псевдонім — П. Стахурський). Байки Свєнціцького вийшли «коштом і заходом товариства Просвіта у Львові» 1874 р. Перевидані в рік смерті автора (Свій Павло. «Байки в науку молодим і старим». У Львові, 1876, стор. 57+7). Були улюбленим навчальним матеріалом по галицьких читанках 70—80-х рр.
16. В. С. Олександрів
Олександрів Володимир Степанович народився у слободі Бугаївці на Харківщині 20. VI. 1825 р. Учився у Куп’янській духовній школі, Харківському духовному колеґіумі та на медичному факультеті Харківського університету. Служив військовим лікарем у Чугуєві, Харкові, Керчі й Полтаві. Умер 29. XII. 1893 р.
В українській літературі відомий п’єсами «За Неман іду» та «Не ходи, Грицю, на вечорниці». Організував в 80-х рр. альманах «Складка» (випустив 2 томи).
Байка Олександрова «Звіряча рада» опублікована в «Зорі» за 1894 р. (стор. 30).
17. Ю. Федькович
Йосип-Домінік Гординський-Федькович, що підписував свої твори Юрій Федькович — відомий буковинський поет. Народився 8.VIII.1834 р. в а Путилові-Сторонці Вижницького повіту. Умер у Чернівцях 31.ХІІ.1887 р. (11.І.1888 р. нового стилю).
Байки його, числом 13, знаходимо в І томі «Поезій Осипа-Юрія Федьковича», під редакцією Івана