Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
віри не було», — говорить він дружині:
Я розумом хотів до вас пристати, бо марилось мені, новая віра врятує, може, Рим…

Нахилити себе в християнське ярмо він не може. Люди йому залишаються чужими і, коли він «приймає люту смерть з християнами, то на це штовхає його безмежна любов до Прісцілли».

Найґрунтовніше розглянув драму В. Василенко в докладній статті «Мотиви творчості Лесі Українки» («Критика», 1928, кн. 7 та 8). Для нього драма Руфіна та Прісцілли цікава в подвійному перекрою: 1) соціальними своїми натяками та 2) ідейно-психологічними антагонізмами. Соціальні моменти викриваються в ставленні рабів до християнської проповіді покори і в ставленні Руфіна до християнських сподівань на майбутнє. «Руфін, — пише В. Василенко, — це ідеальний римський муж, випещений культурно громадянин-республіканець і філософ, але без соціального фактичного козиря, без перспектив, без активності». Це підкреслення запізненості Руфіна є важлива риса в тлумаченні В. Василенка (злегка зазначено її у Ніковського і Драй-Хмари). Ця риса з’ясовує і те, чому Руфін, не знаходячи для себе виходу з дійсності, потроху звертає свою увагу на нову суспільну силу і приміряється до неї. Руфін як неприкаяний в новій дійсності; його ідеали позаду. В його господі стоїть статуя Катона Утицького, найзапеклішого із супротивників Цезаря, і кущі навколо неї попідстригувано, щоб її видно було якнайкраще. Але той республіканізм не диктує йому ніякої гострої лінії політичної. Це великопанська фронда, і навіть менше: просто вимога хорошого тону. Руфін нарікає на тих, хто занадто прислужується цезарям. Слова «республіці і Цезарю» ідуть у нього врозтіч


і ставляться, як два мечі на герці одно навпроти óдного так гостро, непримиренно…

Але досвідчений адміністратор К. Летицій знає, що це лише філософія, «і Цезар наш спокійно може спати». Найбільше, що можуть зробити такі Руфіни — це кидати владі докори «по гуртках та бенкетах», як говорив Таціт (in conviviis et in circulis. Ann. III, 54), або стати живими «пам’ятниками на гробі власної надії»,


позамикатись дома, наче в урни замазатись, іще й не спопелівши.

Філософи проповідують навіть повну байдужість до зовнішнього світу та шукання внутрішнього задоволення в душі, і це скоріше йде на руку імператорському режимові. Варт із великої літератури про настрої Римської імперії перечитати хоча б кількадесят сторінок із книги Г. Буасьє «Opposition sous les Césars»[427] або статтю Р. Пішона про Сенеку (в книзі «Hommes et choses de l'ancienne Rome»), щоб побачити, який вірний історичній правді Лесин Руфін з його шуканням філософічної рівноваги, терпеливости та з великими óбразами мудреців у серці:


Нехай тяжка й трудна мандрівка наша, але вона не так-то вже і давня, щоб думати про край і береги. Хто втомлений, хай спиниться з Платоном, Зеноном, Епікуром або іншим ловцем коштовних перел моря думки.

Як усім філософам, йому милі в християнстві заповіді гуманності.

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: