Українське письменство - Микола Зеров
Як таку картину, оцінив повість М. І. Петров у своїх «Очерках истории укр. литературы», але з художнього боку високо її не поставив. На його думку, «Брати-близнята» визначаються епізодичністю та відступами від головного предмета, а ці хиби архітектоніки є результат вагання авторового межи двома основними його джерелами: усною традицією (що підказала постаті Гаркуші, Захарка) та літературними зразками, як повісті Гоголя. На останніх Петров робить особливо сильний наголос. Для нього «следы подражания Гоголю» безперечні. «Старики Бульбашки живут такою же патриархальною жизнью, как Афанасий Иванович и Пульхерия Ивановна в «Старосветских помещиках» Гоголя. Воспитатель молодых Бульбашек, бурсак Галушка описывается такими чертами, какими бурсак в повести Гоголя «Вий». Соседи Бульбашек — Дудка, Передерин, Кныши, Малинки и проч. напоминают нам типы мелкопоместных дворян в поэме Гоголя «Мертвые души». Скряга Ховайлиха есть не что иное, как гоголевский Плюшкин в юбке. Наконец, ссора братьев Бульбашек и смерть их довольно точно воспроизводят повесть Гоголя о том, как поссорился Иван Иванович с Иваном Никифоровичем»[307].
Останніми часами питанням про Гоголя і Стороженка зацікавився А. П. Шамрай[308]. За браком місця не будем наводити усіх міркувань цього автора, тонких, спостережливих, — спинимося тільки на головніших його висновках. На думку А. П. Шамрая, Гоголь, як автор повістей із українського побуту, сильно заімпонував Стороженкові, повів його своєю стежкою. Подібно до Гоголя, український романтик основ’янських часів, «єдиний викінчений наш романтик у прозі», тягнеться в своїх оповіданнях (укр. мовою) до зображення ірраціонального (напр., надлюдські почуття «Марка Проклятого») та до декоративного і ґротескового його відтворення; подібний він до Гоголя і своєю мальовничістю та гумором. «Суть гумористичного у романтиків типу молодого Гоголя чи то Стороженка полягає не так у площині психологічних контрастів, як у втручанні ірраціонального в людське життя. «Потойбічна сила, ірраціональне скоряється людським бажанням, терпить і страждає від людей, і ця невідповідність із звичайним уявленням про необмежену силу ірраціонального викликає по контрасту почуття комізму («Жонатий чорт» Стороженка, «Ночь под Рождество» Гоголя). Але при всій тій подібності Стороженко значно поступається Гоголеві хистом: він не вміє «так уміло поєднати реальне та ірреальне»; «його фантазії примітивніші і «більше залежать від народно-поетичних джерел». Без порівняння менша у Стороженка і здібність дати велике полотно, перемішуючи в ньому чудесне і реальне, зворушливе і комічне: окремі куски літературного матеріалу поєднуються механічно, і широко задумана епопея виявляється мозаїкою, зложеною із недоопрацьованого матеріалу, пофарбованою «в фантастически кричащие, неестественные цвета», твором «сомнительной идейности и художественной ценности».
Ці слова цитованого в статті А. Шамрая Г. П. Житецького[309], сказані про «Марка Проклятого», можна, трохи зм’якшивши їх, застосувати і до «Братів-близнят». Як ми уже бачили вище, це досить-таки розмаїта мозаїка із камінців різного кольору і різної цінності. Є в цій повісті-хроніці і фольклорні матеріали, і історичні перекази; є дещо і від Гоголя, як у людських образах, так і в їх взаємному ставленні, в їх розміщенні. Але, як скрізь у Стороженка, його спільні з Гоголем образи подані ескізно і спрощено, без характерної гоголівської яскравості в патетичному підсиленні чи то в карикатурі; а подібні ситуації, в залежності від авторського наставлення, зовсім по-іншому освітлені.
Подружжя старих Бульбашок справді дечим нагадує гоголівських Товстогубів. Семен Семенович так само прив’язаний до Марти Іванівни, як і Афанасій Іванович до Пульхерії Іванівни і разом з тим ввесь час її піддражнює.
«Бывало, подведет ее к стене, на которой висело дедовское оружие, укажет на саблю, залитую в серебро и осыпанную дорогими каменьями, да и промолвит необыкновенно серьезным голосом:
— Вот эту саблю подарю Семенку.
— А Ивасю какую? — спросит Марфа Ивановна.
— Вот эту, — да и покажет на какую-нибудь старую, у которой торчат лубки из прогнившей кожи ножен.
— Что это вы выдумываете? разве Ивась не ваше дитя, а какой-нибудь подкидыш…»
Ці розмови дуже близько нагадують розмови Афанасія Івановича про війну та про пожежу і ведуться так само в дусі старосвітської ввічливості на ви. Але на цім схожість і обмежується. Подружжя Бульбашок живе іншими інтересами: будучністю дітей, життьовими їх успіхами, тривогою за них. Що ж до загального колориту їх життя (господарчі турботи, наготовляння запасів тощо), то не конче цю спільність з’ясовувати впливом Гоголя…
Безперечне і те, що в образі старої Ховайлихи багато плюшкінського: загальне враження худорлявої зігнутої постави, залізні речі, навішані коло пояса, і т. д. Так само підкреслюється контраст поміж убогим виглядом села і величезними запасами дідича. У Стороженка про Ховайлиху читаємо: «К току, наполненному скирдами хлеба, шла целая улица амбаров и кладовых, засыпанных зерном. Далее тянулась деревенька; полуразрушенные избы торчали одиноко и свидетельствовали о совершенной нищете крестьян». Гоголь про Плюшкіна розповідає: «Какую-то особенную ветхость заметил он (Чичиков) на всех деревенских строениях: бревно на избах было темно и старо, многие крыши сквозили, как решето; на иных оставался только конек вверху да жерди по сторонам в виде ребер». І далі: «У этого помещика была с лишком тысяча душ, и попробовал бы кто найти у кого другого столько хлеба зерном, мукою и просто в кладях, у кого кладовые, амбары и сушилы загромождены были таким множеством холстов, сукон, овчин». Проте у Стороженка єсть і свої подробиці, дуже яскраво виписані: