Українська література » Інше » Українське письменство - Микола Зеров

Українське письменство - Микола Зеров

Читаємо онлайн Українське письменство - Микола Зеров
селянські, життьова доля та недоля окремих одиниць. Особливо сильно ця риса виявляється у Ганни Барвінок, Петра Кузьменка («Не так ждалося, да так склалося») та в Матвія Симонова.

Але на тому письменники шістдесятих років не стали. Уже Марко Вовчок (Марковичка) перейшла до таких оповідань, як «Інститутка», де розказала історію кріпачки-покоївки, підкресливши неґативні сторони тодішнього панського виховання і виступивши, як сказав Шевченко, «кротким пророком й обличителем жорстоких людей неситих». Ці оповідання і придбали письменниці славу саме громадською своєю ідеєю, тим більше, що і з’явилися вони в пору найгарячішого підготування до селянської реформи. В інших своїх оповіданнях Марко Вовчок затримує свою увагу не так на подробицях життьового розпорядку селянського, як на характерах, на вдачі та думках своїх героїв, — тобто вводить елемент психологічний. Так, наприклад, написано оповідання «Павло Чорнокрил». Ще далі пішли молодші з авторів тогочасних А. Свидницький та Митрофан Александрович. В оповіданні «П’яниця», що тут подається, Александрович тільки на око тримається способу Марка Вовчка, вкладаючи історію своєї Софійки в уста їй самій. Видко, що автора обходять — ще більше, ніж самого Марка Вовчка в «Інститутці» та «Павлі Чорнокрилі», — почування Софії, та ще ті обставини суспільні, за яких така історія розігралася. Як майстерно, наприклад, виписано стосунки межи паничем та колишнім двораком, кравцем Степаном! Таке наставлення авторського інтересу перекидає місток межи Марком Вовчком та Нечуєм-Левицьким, робить Митра Олельковича одним із передових письменників свого часу.


1929

Петро Кузьменко та його повість{181}

В історії українського письменства єсть свої відмітні й пам’ятні роки. Такий, перш за все, рік 1798-й, коли в Петербурзі без відома автора вийшла заходами гуртка земляків перша половина «Енеїди» Котляревського. Такий є рік 1840-й, коли з’явився друком «Кобзар» Шевченків, невеличка частина того, що друкується під цією назвою тепера. Такий, нарешті, і р. 1861-й, коли почався виданням місячник «Основа» — перший журнал, на який спромоглося українське громадянство.

Кожний із цих трьох років має свої відміни. Року 1798-го українське слово тільки оповістило світові, що воно ще живе, що воно здатне до літературного вжитку, і цьому оповіщенню повірили. Сучасники Котляревського у своїх споминах записали, може, трохи й захоплюючись, що «Енеїду» читали на Україні всі, від пана до мужика. Року 1840-го українське слово читача уже вразило; вразило несподіваним багатством, красою вислову, глибиною чуття. Квітка-Основ’яненко писав Шевченкові, як він притулив його «Кобзаря» до серця, «бо дуже шаную вас, і ваші думки кріпко лягають на душу». Харків’янин Корсун, що р. 1841 видав збірник «Сніп», розказав у своїй статті про Костомарова, як вони вдвох з Костомаровим, купивши в книгарні «Кобзаря», сіли на лавочці біля чийогось двору та й сиділи, поки не перечитали все до кінця. Навіть поважний ректор Харківського університету Гулак-Артемовський спинив Корсуна, тоді ще студента, на вулиці та й заходився вихваляти нового автора. Року 1861-го, коли вийшла перша книжка «Основи», було вже щось інше. Тут уже виступав не один письменник, не два, не тісний гурток товаришів, як то бувало раніше, а ціла громада. Українське письменство робило немов перший перегляд своїх сил. Цілий ряд нових людей пристав до літературної роботи, і то людей всякого віку, всякого становища, всякого достатку — від міністерського урядовця п’ятдесятип’ятилітнього О. Стороженка до двадцятилітнього офіцера, що тільки-тільки вийшов з артилерійської школи, Митрофана Александровича. Серед тих нових авторів, що з’явилися в 60—61-х рр. в кулішівському збірнику «Хата» та в «Основі», показуючи живучість українського слова, був і Петро Кузьменко, сільський дяк з Кролевецького повіту на Чернігівщині, молодий, 29-літній чоловік, що не так давно перед тим покинув шкільну семінарську лаву.

Життя Кузьменкове дуже нескладне й коротке. Був він сином сільського дяка і народився в м. Понорниці на Кролевеччині 1831 р. Учився в Чернігівській семінарії, але курсу в ній не добув: р. 1852 вийшов із останньої богословської класи і став за дяка в рідній Понорниці. Чому Кузьменко не кінчив семінарії — невідомо: Борис Грінченко гадав, що умер батько Кузьменків, і він сам мусив заробляти собі на прожиток. На те саме, видно, натякав і Куліш, коли писав в «Основі»: «Тяжелые обстоятельства жизни, густой мрак, окружающий юношеские годы талантливого писателя, внешний гнет, душевное уныние, недостаточность научной образованности — все это вместе может парализовать иногда самые прекрасные способности ума и сердца, может сделать то, что человек, призванный к высшей общественной деятельности, навсегда останется в низменном кругу поденщиков, едва зарабатывающих насущный хлеб. К таким талантам принадлежит, по своим житейским обстоятельствам, П. Кузьменко».

Р. 1856-го Кузьменко був уже дияконом в с. Попівці Конотопського повіту. Р. 1857-го він знову вступив до семінарії, закінчив освіту, але незабаром повдовів і, оженившися вдруге, зняв із себе дияконський сан. Жив він після того на жінчиному ґрунті, в хуторі Потетківському, де й помер на тридцять сьомому році життя, р. 1867-го.

Літературну свою роботу Кузьменко розпочав р. 1854-го в «Чернігівських губернських відомостях» записами народних повір’їв та оповідань. Р. 1860-го, видаючи альманах «Хата», Куліш дістав від Кузьменка 6 поезій — не знати, чи від самого автора, чи від спільних знайомих чернігівських — і, надрукувавши ті поезії поряд з віршами Щоголева, зробив до них критичну передмову. Куліш вихваляв ті поезії за «приятну тихость», за «гарне душевне сумування», за голос, що «до серця доходить і в душу проситься». На сторінках «Основи» видрукувано потім великого вірша Кузьменкового «Погане поле» — переказ про дівчину, що зрадила свій рід і свій край під час татарського нападу, придбавши від татарина двох дітей, і за те була закопана жива в землю. Грінченко, що написав був про Кузьменка велику статтю, знайшов таку саме невеселу

Відгуки про книгу Українське письменство - Микола Зеров (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: