Українське письменство - Микола Зеров
Всього кілька рядків, але все в тих рядках знаменне: і самий факт оповіщення (досі рідко яка книжка удостоювалась такого ласкавого відзначення в газеті), і логічні наголоси, любовно покладені на підзаголовки «науковий аналіз», «теоретична праця» (цим праці т.т. Д. Загула і Я. Савченка мають вигідно різнитись від наших поглядів і оцінок, потаврованих, на думку «Пролетарської правди», «суб’єктивним», «некритичним» і ще якимся «естетизмом»), і навіть шрифт (корпус), яким ту оповістку складено і яким у відділі «Культура і мистецтво» не набираються навіть статті про улюблений газетою російський драматичний театр у Києві. Очевидно, з брошурами обох авторів солідаризується ширший круг письменників, об’єднаний довкола «Пролетарської правди», і, очевидно, сама редакція надає обом книжкам якогось більшого літературного значення. Це зобов’язує і нас, читачів, пильніше приглянутись до теорії Я. Савченка і до науки Д. Загула. Обидві праці в світ уже з’явилися і давно чекають на справедливу і заслужену оцінку.
2
Брошура т. Я. Савченка, випущена під № 2 — «Азіатський апокаліпсис» — становить собою трохи запізнений відгук на «Камо грядеши?» Хвильового, саме на ту частину памфлету, де М. Хвильовий викладає свою концепцію «великого Азіатського ренесансу» — цей, на думку автора, лише «абетковий абзац до теорії нового мистецтва», а на думку критика «іменно теорію, широку, з претензіями на науковість мистецьку концепцію». В цій концепції мистецькій т. Савченко бере «на удар» твердження Хвильового, що «Азіатський ренесанс» має бути «епохою європейського відродження плюс незрівнянне, бадьоре і радісне греко-римське мистецтво». Він (Я. Савченко) не зважає на те, що серед теоретиків пролетарського мистецтва не один Хвильовий «обертає свої очі» до античної культури. Йому байдуже і те, що, як сам він ладен визнати, «антична культура довгий час жила в свідомості культурного людства від століття до століття, з епохи в епоху, як колосальна традиція, що сприймалася без жодного контролю, як канон чи як непорушна, застигла у віковій славі нормативна, геніями стверджена й освячена мистецька категорія» (Азіат. ренес., ст. 15). Сміливий і вільний від упереджень, т. Я. Савченко гадає, що спроба Хвильового знову підкреслити культурне значення цієї традиції є гріх і єресь, різко виявлена і шкідлива апологетика минулого («высшее никогда не достигается в настоящем: оно всегда не позади нас, а впереди») — і свідчить ця апологетика минулого у Хвильового тільки «за поверхове розуміння історичного процесу і за втрату будь-яких перспектив». На цьому фундаменті наш критик будує перший поверх своїх тверджень. «Наша культура, — пише він, — не має нічого спільного з античним світом не тільки абсолютно, але й відносно (!) ні в економіці, ні в соціальній структурі, ні в відчуваннях часу і простору, ні в загальному, так мовити б, космічному тонусі» (Азіат. ренес., стор. 16). Греко-римське мистецтво, а значить, і вся греко-римська культура (бо ж «не можна одривати мистецтва від загальної культури») давно уже здані (хто здав?) в «архів людства». Ні як учителі стилю, ні як збагачувателі життя письменники греко-римської давнини не можуть нам нічим прислужитися, надто ж митці римські, що самі світять одбитим світлом.
Другий поверх теоретичних міркувань Я. Савченка скерований, власне, проти римської літератури. Взявши до рук короткий, але змістовний курс літератури римської золотого віку проф. О. Ю. Малеїна, наш критик робить генеральні оглядини римської поезії Авґустової пори, перетворюючи їх часом на генеральську «распеканцию». І все те для того, щоб закінчити патетичними «питаннями-відповідями»:
«— Чи зійдуть митці-комунари на гору Гелікон і засвітять там світильник?
— Не бачить їм ні Гелікона, ні світильника.
— Значить?
— Значить, — да буде пролетарське мистецтво мінус «греко-римський плюс».
І хай мерці ховають мертвих!»
Такий порядок думок у нашого нового знавця античності і нового опонента Хвильового, по змозі його словами переказаний; такі три поверхи його арґументації, його принципові сутерени і полемічні надбудування.
Отже, візьмемо перше твердження; «Стаття Хвильового є апологетика минулого» — і перше навчання: «Треба знати, що вищі стадії розвитку нас ждуть у майбутньому».
Твердження — невірне, а навчання, щонайменше, недоречне. Звідки Я. Савченко взяв, що у Хвильового, як у давно знайомих персонажів популярної картини, «все в прошлом»? Всякому, хто хоть трохи обізнаний з теоретичними викладами тієї славнозвісної тепер «абетки пролетарського мистецтва», а також з настроями «Синіх етюдів» та «Осені», ясно, що всі ті уявлення Савченкові є чиста фантастика. Хвильовий одкидає твердження про абсолютний реалізм пролетарського мистецтва, пробує накреслити його шляхи від героїчно-життєрадісної романтики юності до тверезого реалізму дозрілого віку, коли воно (мистецтво переходової доби) увіллється широким гирлом у творчість майбутнього суспільства безкласового. А Савченко називає Хвильового апологетом минулого! Хвильовий окреслює терен нового ренесансу, говорить про конечне піднесення культурної творчості східних народів елементами європейської культури, бере Європу нинішню (Європу здобутків) і Європу античну (Європу великих зародків) як «психологічну цінність, що виганяє людськість на великий шлях проґресу». А Савченко каже, що у Хвильового немає перспектив! Як так, коли в кожному рядку памфлету бринить і пером Хвильового водить «почуття радості, що пожаром палахкотить біль наших сердець, почуття, що з кожним моментом нашого інтелектуального зросту підіймається, як Йогансенові «сереброкрилі кораблі»:
все вище, вище, вище д’горі!..
Ні, Хвильовий не апологет минулого і не антиквар, так само, мабуть, як не є антикваром мистецтва і Луначарський, коли