Білий замок на Чорній скелі - Костянтин Матвієнко
— А самки де ж бралися? — запитав Рамир, який ловив кожне слово оповідача.
— Народжувалися біля берегів Архіпелагу, але не з яєць, а у живородний спосіб — з утроби.
— Нічого собі! — не витримав Нод. — Самці і самки народжувалися у різний спосіб!
— Більше того! Самки, своєю чергою, були двох, так би мовити, типів. Одні — крупніші за самців, вкриті шерстю — справжні чудовиська, більше двох десятків метрів довжиною. Вони народжували лише самок — як собі подібних, так і дрібніших, схожих на крокодилів. Тип новонародженої самки залежав від віку її матері і тривалості вагітності. Великі, вкриті шерстю народжувалися у старших самок, які до того вже двічі або тричі народили рептилій, і перебували в утробі приблизно удвічі довше, ніж рептилії. Волохаті залишалися у зграї біля матерів, а рептилії, народившись, одразу ховалися у темних печерах підводних скель, де до них не могли дістатися матері та самці, які намагалися поїдати цих ще беззахисних дитинчат. Досягши зрілості, самки-рептилії мігрували до південних берегів континенту, вибиралися на пустельні пляжі й там відкладали яйця, з яких і народжувалися лише самці. Запліднювалися самки-рептилії за допомогою партеногенезу — без статевого контакту із самцями.
— Цикл, таким чином, замикався! — зрозумів Рамир. — От цікаво, а на наш баркас позавчора напала волохата самка чи самець крега?
— Що?! — не повірив почутому барон. — Який баркас? Де?..
— Згодом, пане бароне, — сказав Нод. — А звідки про життя крегів відомо так достеменно? Адже вони вважаються давно вимерлими тваринами.
— Вчені в Імперії багато років проводили палеонтологічні дослідження. Там грошей на науку не шкодують! Я навмисне їздив до них, коли дізнався, що є певні свідчення про те, що креги могли вижити.
— Яким чином? — знизав плечима Рамир. — Шляхи міграції самців до піку Волі давно перерізано цивілізацією — болота висушені, річки загачені. Великі самки втратили кормову базу — люди, он, і китів з акулами вже майже винищили.
— І вулкан на піку Волі давно згас, — додав Нод, зітхнувши.
— Усе так, — погодився Самус. — Проте за останні двісті років кілька разів надходили повідомлення, що тварини, подібні до крегів, траплялися рибалкам та морякам. Це можна було б вважати звичайними побрехеньками, але до палеонтологічного музею в Імперії потрапили череп крега, якому не більше ста років, та кілька зовсім свіжих зубів. А ще мені вдалося купити на чорному ринку викопних артефактів у Тасаві хребець довжиною у п'ятдесят сантиметрів, який, швидше за усе, теж належить крегові.
— Стародавній? — запитав Нод.
— Ні, йому менше півстоліття. А тепер от ці Фрей зі Стафом, ті рибалки з Арда...
— Самусе, у крега верхня щелепа виступала над нижньою і закінчувалася шаблеподібними іклами? — запитав Нод, пригадуючи перекушену акулу.
— Так. У самок, що вкриті шерстю. То де і коли ви його бачили?
— Кажемо ж: позавчора, ближче до вечора, у морі неподалік Арда, — спокійно відповів Нод, вказавши рукою у бік згасаючих міських вогнів на заході.
Не торкаючись обставин, які змусили їх з Рамиром вийти у море, він описав баронові сцену полювання викопного хижака на бичачу акулу. Самус так захопився цією оповіддю, що й не розпитував ні про що інше. Коли на обрії за Бурегоном з'явилися перші промені світанку, усі троє вирушили до готелю, де відразу полягали спати.
Уві сні в розкішній спальні у «Мажорі» Горанг, перш за все, розпитав Нода про імперську делегацію та про барона-бастарда. Щодо крегів зневажливо кинув: «Дурниці то усе, хлопчачі захоплення, не варті уваги». Однак наголосив, що дружба з Самусом Доргом може бути вельми й вельми корисною. Затим порадив надійно сховати усі речі, що засвідчують право Нода на трон, а тоді довго й нудно розповідав про релігійні вірування, що розвинулися на Деолі поза межами Республіки.
Слухаючи ті оповіді привида, Нод подумки повертався до карколомних та швидкоплинних змін у його житті — не минуло й тижня, як він із курсанта-сироти у захланній Республіці перетворився на одного з найбагатших чоловіків «вільного світу», а у перспективі — ще й короля. З іншого боку, накочувалися острах та невпевненість, адже він враз опинився у вирі протистояння надпотужних сил, ворожих йому та небезпечних... За цими тривожними думками хлопець не помітив, як Горанг замовк і пішов.
9. Спадок Азборанів
Прокинувшись майже опівдні та постукавши до Рамира, Нод виявив, що того немає у його покоях. Тоді він піднявся на терасу, гадаючи, що друг насолоджується краєвидом, однак знайшов там лише Самуса. Рудань був одягнений у сірий твідовий костюм, білу сорочку та шовкову шийну хустку кольору гирлонських перлин. Доповнювали ансамбль сірий фетровий капелюх та елегантна тростина зі срібним руків'ям. Барон тримав її у правій руці, на безіменному пальці якої виблискував золотий перстень у формі щита, де на зелено-чорному емалевому тлі було вміщено рельєфне срібне зображення вежі та зірок над нею.
Барон здивовано поглянув на одяг Нода, у якому той був учора, проте змовчав. Хлопець сам збагнув, що гардероб пожильця «Мажора» мав налічувати більше, ніж один костюм.
— Привіт, — Самус смачно потягнувся. — Кави хочеш? — він вказав на столик, де стояв кавовий набір з трьома горнятками. — Планс щойно приніс.
— Давай, — Нод зауважив, що барон поглянув на його перстень, який він знову забув перевернути донизу. —