Заблудлий - Джейн Гарпер
Нахмурившись, Нейтан нахилився ближче. Що це в біса таке? Людина? Тінь? Просто трохи бруду? Простягнувши руку, він легенько провів по плямі великим пальцем. Ні, це точно фарба. Отже, Кем лишив її умисно й назавжди.
— Кемерон убив би тебе за таке, — почувся з дверей Ільзин голос, і Нейтан озирнувся. — Не торкайся картини. Золоте правило будинку.
Піднявши руки, Нейтан на крок відступив.
— Так, мабуть, безпечніше, — втомлено всміхнулася до нього Ільза. З кухні чувся брязкіт: прибирали після вечері. Вона минула переважно в мовчанні та пригніченій атмосфері.
— Ільзо, — промовив Нейтан, коли вона розвернулася йти геть.
Вона очікувально зупинилася.
— Я сьогодні розмовляв з дівчатами. Вони сказали, що ти возила їх туди, — кивнув Нейтан на картину.
— На могилу? — перепитала Ільза. — І чого про це зайшла мова?
— Ло намалювала це.
На її обличчі майнула тінь усмішки.
— Ясно. Ну звісно, — Ільза зайшла в кімнату і стала поряд з Нейтаном перед картиною. — Дурна була ідея. Кілька місяців тому, коли Софі зламала руку, я їх туди повезла на пікнік. Хотіла, щоб вона трохи розвіялася, а ще подумала, що Ло буде корисно побачити могилу на власні очі. Думала, це розсіяло б таємничість.
— Софі сказала, ви там пробули недовго.
— Недовго, — хмикнула Ільза. — Я зрозуміла, що це був безглуздий план, не встигли ми приїхати. Спека стояла страшенна. Ло боялася. Отож я запхала їх назад у машину й повернулася додому. Далекувато ми заїхали, щоб пробути там п’ять хвилин, але все вийшло на краще. Зрештою ми влаштували пікнік у стайні. Слід було так і вчинити від самого початку.
Ільза роздивлялася Кемеронову картину, а потім повільно зробила ще один крок уперед, поки не опинилася до неї ближче, ніж перед тим був Нейтан.
— Кемерон не зрадів, дізнавшись, що ми туди їздили, — сказала вона. Нейтан не міг бачити її обличчя.
— А чому?
— Йому не сподобалося, що я повезла дівчат так далеко. Він сказав, місце занадто безлюдне й відкрите сонцю о цій порі року, — озвалася Ільза, нахилившись уперед і роздивляючись густу темну фарбу могили. Повільно піднесла руку й виставила вказівний палець. — Сказав, що це небезпечно.
Її палець застиг за дюйм від полотна.
— Трохи навіть кумедно, — мовила вона тоном, з якого стало зрозуміло, що це зовсім не кумедно, — що він, виявляється, мав рацію.
Пів дюйма.
— Ні! Не торкайся картини, мамо!
Голос, який долинув з дверей, звучав перелякано. Обернувшись, Нейтан побачив Софі, яка стояла з роззявленим ротом. Ільза одразу стисла пальці в кулак і опустила руку.
— Татова картина під забороною, — процитувала Софі.
— Знаю, — відступила Ільза, й на обличчі Софі майнули полегшення та збентеження. Вона побачила пиво в руці Нейтана.
— Біля картини не можна їсти, й пити теж.
— Так, ми це знаємо, Соф, — мовила Ільза. — Ніхто її не торкався, ми лише дивилися.
— Це погана прикмета. Скотар засмутиться.
Ільза, здається, намагалася не закотити очі. Їй це майже вдалося.
— Сонечко, єдина людина, яку засмучували відбитки пальців на картині, це тато. І взагалі, тобі час спати.
Кинувши на Нейтана останній застережний погляд, Софі неохоче зникла в коридорі. Ільза рушила за нею, але затрималася в дверях.
— Але вона має рацію, — мовила вона. — Кем справді терпіти не міг, коли хтось торкався його картини.
— Тоді я ліпше облишу її.
Виходячи, вона кивнула. Знову залишившись сам, Нейтан опустився на канапу. Зробив ковток пива, і тут його погляд привернуло потемніле вікно. Нейтан застиг з пляшкою на півдорозі. Щось змінилося. Ніч стала чомусь не така чорна, як була.
Нейтан зіп’явся на ноги й визирнув у вікно. На нього витріщилося його власне віддзеркалення з виразом, якого він не впізнавав. Нейтан попри нього подивився в ніч. З цього ракурсу, ще й крізь вікно, він не зразу збагнув, що ж саме бачить.
Дві фари пронизували промінням темряву. Чулося тихе гудіння. На порожній під’їзній доріжці стояла заведена Кемеронова машина.
Біле світло сліпило. Нейтан загородився долонею від фар, але це не допомогло. Очі ніяк не могли призвичаїтися. Він стояв сам-один на під’їзній доріжці. Не міг роздивитися, хто ж у машині. Як по правді, то взагалі нічого не бачив, крім двох яскравих конусів світла.
Він примусив себе підійти з боку водія і вже поклав руку на дверцята, коли вони з клацанням відчинилися. Ввімкнулося світло в салоні. Його й порівняти не можна було з фарами, і все одно минула хвилька, перш ніж Нейтанові очі звикли.
За кермом сидів Зандер.
— Господи, — Нейтан опустив руку. — Ти налякав мене.
Зандер нічого не відповів, лише дивився крізь лобове скло. Нейтан спереду обійшов машину, і його тінь прорізала ідеальний промінь світла. Спробував відчинити пасажирські дверцята. Вони були замкнені. Якусь частку секунди Нейтан не був упевнений, що саме син збирається робити далі. Минула хвилька. Тоді Зандер перехилився, підняв важіль старого ручного замка та впустив батька всередину.
— Ти не міг би вимкнути світло? — кліпнув Нейтан. — Я нічого не бачу.
Зандер не вибачився. Це було щось новеньке. І досі трохи затуманеним поглядом Нейтан подивився на свого сина-підлітка, який осів на сидінні, й чи не вперше подумав: а що в такій ситуації порадила б колишня дружина?
— Що ти робиш? — запитав Нейтан.
— Нічого.
Частково це, мабуть, була правда. Зандер не пристебнувся паском безпеки, важіль передач стояв у нейтральному положенні, працював кондиціонер. Не схоже, щоб Зандер планував кудись їхати.
— Гаразд, — Нейтан відкинувся на сидінні. У примарному сяйві фар він бачив на шибці плями дохлих комах і присохлу куряву. Коли народився Зандер, Нейтан збагнув, що його небажання ставати батьком викликане було страхом. Глибоким і закоріненим настільки, що Нейтан намагався поховати його якнайдалі. Він не розповідав цього Джекі. Натомість він, спотикаючись, шукав свій шлях, у кожній окремій ситуації уявляючи, як учинив би його власний батько, а тоді — часом з великим зусиллям — роблячи рівно навпаки. Часто це означало просто стулити рота, і саме це він зараз і зробив.
Він зручніше всівся на витертому сидінні машини. Зандер обернув голову, але нічого