Подорож у безвихідь - Олексій Михайлович Волков
Андрій панічно ламав голову, взявшись за ручку дверей власного купе. Заходити туди чи йти до провідниці? Напевно, вона б змогла, якби схотіла. Андрій намагався пригадати, як виглядає провідниця, але не міг. Не до всякої ж можна звернутися з таким делікатним проханням!
З протилежного кінця вагона відчинилися двері і впустили трьох молодиків. Усі вони одночасно зупинилися, побачивши його. Все стало на свої місця. Андрій не встиг навіть збагнути, як відсунув двері, вскочив до купе, заклацнув їх за собою і поставив замок на фіксатор. Усе. Тепер його принаймні не візьмуть одразу. Ці двері не так легко виламати. Думай, Андрію, думай!
Він безнадійно нишпорив очима по купе, в якому, як на біду, не було нічого щонайменше придатного для захисту. Дами злякано повитріщалися на нього. А за вікном миготіли придорожні стовпи та пропливали якісь далекі переліски. Що вони робитимуть? Чатуватимуть біля зачинених дверей купе, очікуючи, поки він вийде? Поїзд же не їхатиме нескінченно… Або котрась із цих дам схоче вийти, приміром, у туалет. Як ти їй заборониш відчинити двері?
Тим часом дами забули про своє читання й не зводили з нього очей. Закриті на фіксатор двері не віщували, на їхню думку, нічого доброго.
За дверима почулися чоловічі голоси. Дами злякано застигли на місці, не розуміючи, що відбувається. Вони бачили, як часто та важко зарухалися груди пасажира з несвіжими шкарпетками. Це їм украй не подобалося, але дами розгубилися.
У двері постукали. Постукали по-хазяйськи, рішуче. А тон, яким до нього заговорили, не припускав заперечень.
— Ей, мужик, відчиняй давай. Не тягни час. Однак тобі нема куди подітися, не ускладнюй життя собі та нам. Півхвилини на роздуми!
Андрій схопився руками за верхню полицю, аби не втратити рівноваги. Дами злякано відсахнулися. Тепер у їхніх очах читався справжній переляк. Мабуть, цієї миті Андрій був схожий на божевільного. Він перевірив фіксатор на дверях і, знову взявшись руками за полицю, несподівано щосили вгатив ногою у скло. Дві молодші пронизливо скрикнули. До купе увірвався свіжий весняний вітер, розвіваючи занавіски та волосся переляканих дам. Вони ще кричали, а Андрій доламував гострі уламки скла, що стирчали з віконної фрамуги.
Двері купе засмикалися й одразу по тому заздригалися під потужними ударами. Їх будь-що намагалися відчинити. Старша дівчина смикнулася було до замка, але саме цієї миті пасажир повернув до неї голову. Вона злякано присіла на полицю, так і не діставшись дверей.
Зате стара леді раптово зірвалася з полиці, на якій сиділа, і так штовхнула Андрія в груди, що той вкарбувався потилицею у складену верхню полицю і хляпнувся на сидіння. Не встиг він отямитися від несподіванки, як нападниця була вже на ньому.
— Відчиняй! — не своїм голосом репетувала вона, простягаючи свої фарбовані пазурі.
Підібгавши ноги, Андрій щосили штовхнув її в живіт. Тепер уже дама потилицею випробувала на міцність стіну купе. Стіна витримала.
На щастя, замок на дверях виявився із заскоками. Старша дівчина так і не встигла його відчинити. А за дверима вже стояв справжній галас. Одним лише поглядом Андрій загнав її до матусі, у якої, напевно, перед очима ще літали джмелики, і висунув голову у вікно.
Боже милосердний!
З якою швидкістю летить усе навкруги! Як гуркочуть колеса цього клятого потяга! Земля проноситься миттєво, і розрізнити окремі деталі неможливо.
Андрій відсахнувся. Невже йому доведеться звідси стрибати? А двері смикалися під ударами, поштовхами, наче підказуючи — доведеться!
Завмираючи від страху, він перекинув у вікно одну ногу, тримаючись руками за раму, потім другу, шукаючи ними виступ, який, як йому здавалося, має тут бути. Де ж він? Нарешті його ноги намацали якусь нерівність, але відразу ж спорснули з неї. Бортик виявився надто маленьким, якийсь сантиметр-два, а вагон так хитало! Усе-таки Андрій якось боком примостив на ньому ноги і, тримаючись за раму, відхилився від стіни вагона. Шалений удар вітру мало не зірвав його й не жбурнув, як листочок з осіннього дерева, а коли це не вдалося, заходився розлючено здирати з нього плащ. Під пахвою різали уламки скла, що стирчали з віконної рами, за яку втікач несамовито чіплявся. Положення було вкрай небезпечним: спорсни його ноги з виступу, і він полетить невідомо куди, може, навіть під колеса. Утриматися в такому положенні довше годі й сподіватися. Де ж той сприятливий момент для стрибка?
Андрій автоматично ще раз глянув досередини, у купе. Жінки наче заклякли на місцях, очманіло дивлячись на пасажира, який виявився смертником. Зараз будь-яка з них могла якщо не штовхнути його вниз, то принаймні без перешкод відчинити двері купе. Та вони наче прикипіли до своїх місць. Можливо, їм передався жах, що блиснув в очах попутника, якими він панічно стріляв по стінах, усвідомлюючи, що його невблаганно затягує туди, звідки немає вороття. Тримаючись з останніх сил на цьому вузькому виступі, він, очевидно, тільки тепер остаточно зрозумів, що може зараз загинути. Просто та швидко.
Не глянути вниз! Не глянути, бо тільки голова йде обертом, а зорієнтуватися все одно неможливо. Дивитися треба вперед, щоб не вгатитися в якийсь придорожній слупок або нерівність рельєфу. Невеликий насип спускався вниз від колії, прилегла місцевість, більш-менш рівна, поросла кущами лозняку.
«Стрибнути в кущ», — майнула думка. Просто на кущ, зверху! Уявлялося, що відштовхнувшись ногами від виступу, він опише плавну дугу і приземлиться просто на кущ, який спрацює наче мат і зменшить удар. Якщо, звичайно, якась груба гілка не проштрикне його тіло наскрізь на такій швидкості! Та й у кущ ще потрібно було потрапити. Як розрахувати цей рух, це падіння? Коли відштовхуватися? З якою силою?
Андрій відчув, як терпнуть стопи. Ще кілька секунд — і він уже не відштовхнеться, а просто впаде