День відбуття - Олексій Михайлович Волков
Пройшла не одна хвилина, перш ніж Сергій поволі рушив у бік основного коридору. Ноги позатерпали. Він просувався у суцільній пітьмі, не наважуючись увімкнути світло, хоча навколо вже давно нікого не було. Що ж це в біса тут коїться?! Він передчував, ой як передчував щось недобре! Але не вірив у це, наче боячись бути обсміяним самим собою за дурні безпідставні підозри. І ось на тобі…
Пальці намацали тумблер на акумуляторі, і його ліхтар увімкнувся. Нікого. Його несподівано охопило відчуття, чогось невідомого та небезпечного. Кого боялися члени групи? До кого намагалися бути повернутими обличчями, на кого націлювали пістолети? Сергій не міг собі пояснити чому, але чомусь був майже впевненим, що сварка між членами групи тут ні до чого. Щось підказувало йому, що, попри все, ці люди добре розуміли, що роблять, а отже, і бояться когось або чогось недарма. Безперечно, у цій ситуації Тализін знав більше за нього, але поділитися з Сергієм інформацією він не міг.
Ноги самі понесли Сергія у бік виходу із Західної сітки. Потрібно було якомога швидше виходити на поверхню. Це був єдиний реальний шанс щось зробити. Він підняв жилку з землі і тепер майже біг, припадаючи на ушкоджену ногу, тамуючи біль. Все тепер залежало від того, куди простягалася волосінь. Якщо до самого виходу, то біда. Тоді навіщо вони вели Валерія назад у Серце Диявола? Може, вони планували йти ще далі? Назад же вони легко поверталися по прокладеній жилці. Але Сергій не вірив, що вона тягтиметься аж до самого виходу, до Головної Зали. Надто мало часу залишалося в групи, щоб дійти до самого виходу і тепер повернутися на те місце, де вони щойно зустрілися. Ще й з рюкзаками! А можливо, їхні плани змінив цей недоречний в усіх відношеннях землетрус?
Сергій на мить зупинився, знову витяг ножа, перетяв жилку і заспішив далі, змотуючи її за собою. Треба було позбавляти їх будь-яких козирів у цій грі, правил якої він поки що не розумів. А за кілька хвилин кінець жилки несподівано вільно потягся до нього. На підлозі коридору валялися такі ж самі кільця заплутаної жилки, які були намотані на його руку. Там же валявся і весь моток. Все. Вони доведуть Валерія будь-що живого аж до Головної Зали, інакше просто не зможуть вибратися з цього підземного лабіринту. Скільки часу це займе? Волосінь, безперечно, простягалася сюди від самого кінцевого пункту подорожі, від Серця Диявола. Де зараз група? Сергій прикинув. Звідти до Серця Диявола, враховуючи ще й завал, який вони муситимуть обходити, знову ж за допомогою Валерія, близько години, а якщо врахувати ще й своєрідну манеру їхнього просування, то більше. Можливо, півтори. Скільки вони можуть затриматися там? Ну, взяти по мінімуму — хвилин десять. Назад — до двох годин. Загалом щонайменше три з половиною — чотири години. Що можна встигнути за цей час? Звідси до виходу півгодини. Двадцять хвилин до села, де стоїть його «вісімка». З поправкою на ногу — разом година. Залишається дві з половиною. Ще година до міста і година назад. Півгодини на те, щоб мобілізувати когось на допомогу. Кого? Кого можна мобілізувати у новорічну ніч? Він навіть не знав, де хто з друзів її святкує. Безперечно, усі вже добряче випили. Чорт забирай!!!
Рвонути відразу у відділок, написати офіційну заяву. Скільки часу займе бюрократична тяганина, щоб зібрати загін, здатний боротися з озброєною групою щонайменше з трьох чоловік? Можна не встигнути. Що тоді робити? Він взагалі схильний був сумніватися, чи можливо це. Чи поїде хтось із ним за шістдесят кілометрів у новорічну ніч ловити у печерах озброєних зловмисників. Поки його розпитають, що й до чого, мине щонайменше… Він не знав скільки. Поки про все це доповідатимуть по інстанціях, поки отримають дозвіл на такий захід, мине ще невідомо скільки часу. Він може не встигнути. Що тоді робити? Який ще може бути вихід?
Це була складна дилема. Він не мав права кидати Валерія, якого втягнув до цієї халепи і життя якого, можливо, зараз дійсно висить на волосинці. То що ж, повертатися зараз? А якщо усе це заварюється надовго? Їх багато, вони озброєні, ситі й здорові. Він з голими руками, сам, голодний і з травмованим коліном. Сили явно нерівні. Розраховувати можна швидше на несподіваність нападу або просто везіння. Більше ні на що. А якщо довготривала боротьба?
Він рішуче рушив до виходу. Є принаймні можливість дістатися до села і зателефонувати комусь зі спелеологів, нехай піднімають міліцію — справа серйозна. Тільки чи вдасться звідси подзвонити? Машиною до райцентру і назад — півгодини. Дзвінки з переговорного пункту — ще хвилин двадцять. А тоді назад. Дасть Бог, нічого не станеться за цей час.
Сергій уповільнив крок, побачивши під стіною два рюкзаки. І поруч нікого. Що, як їх охороняють? Де Ринат з вусатим Чмуриком? Їх не було з усіма. Пізно. Якщо вони тут, то його вже помітили. Підозріливо озираючись на заглибини коридору, за якими можна було сховатися, він присів поруч з рюкзаками, притулившись спиною до стіни. Обидва рюкзаки виявилися майже порожніми. Там були залишки їжі. Більше нічого.
Озирнувшись ще раз, Сергій швидко витяг розкриті банки консервів. У животі давно вже смоктало, руки тремтіли від голоду та перенапруги. На цю процедуру він відвів собі п’ять хвилин. Краби, мариновані гриби та м’ясо швидко зникли у його шлунку. Шкуринку хліба запхав до кишені. Води серед припасів не було — тільки півпляшки марочного вина, досить слабенького. Відпивши два ковтки, Сергій витягнув за хвіст розрізаний ананас і, кусаючи його на ходу, побіг далі.
Щось примусило їх поскидати до рюкзаків недоїдки і вирушити в дорогу. Їх навіть не налякали підземні поштовхи, хоча